Kultura

Sveučilište

Na Sveučilištu studij podvodne znanosti i tehnologije

Na Sveučilištu studij podvodne znanosti i tehnologije

Europska komisija će pokretanje novog studija financirati s 300.000 eura

Na Sveučilištu u Zadru 16. i 17. listopada održat će se radni sastanak kojim će započeti TEMPUS Joint European Project (JEP) pod nazivim "Underwater Science and Technologies". TEMPUS projekti su financirani od strane Europske Komisije i namjenjeni su zemljama koje nisu članice EU. Za ovaj konkretan projekt predviđeno je oko 300.000 eura.

Na današnjem predstavljanju projekta, nakon uvodne riječi rektora, pročelnik Odjela za promet i pomorstvo, govorio je pročelnik odjela dr. sc. Leonardo Marušić. Ovaj Odjel je u samo dva tjedna izašao u javnost sa dva velika postignuća, prošli tjedan sa dodjelom certifikata ISO 9001:2000, a danas sa ovim projektom. Radi se o studijskom programu u području podvodnih znanosti i tehnologija, tj. o programu koji će obrazovati ronioce sposobne za organizaciju i obavljanje podvodnih aktivnosti vezanih za građevinske i brodograđevne radove, biologiju mora, marikulturu, ekologiju te arheologiju. Važno je napomenuti da takav studij ne postoji nigdje na Mediteranu i da je Velika Britanija jedina europska zemlja koja ima tradiciju visokog obrazovanja ronioca.

Hrvatska ima dugu i razvedenu obalu na kojoj se odvija velik broj radova koje uključuju razne podvodne tehnologije, i te radove uglavnom obavljaju ronioci koji su znanje stekli bilo u inozemstvu bilo na razne neformalne načine, ali većina ih nema formalno obrazovanje u struci pa samim tim ni odgovarajuću formalnu kvalifikaciju.

Krajnji cilj projekta je formirati interdisciplinarni studij koji bi pokrivao sve podvodne tehnologije i obrazovao stručnjake koji su prije svega visoko kvalificirani ronioci sposobni za organiziranje podvodnih radova većih razmjera.

Realizacija svakog TEMPUS projekta zahtijeva formiranje konzorcija koji čine nositelj projekta, koordinator projekta te još nekoliko članova. Nositelj projekta mora biti sveučilište iz EU i to je u ovom slučaju University of Plymouth koji ima dugogodišnje iskustvo u obrazovanju ronioca. Koordinator mora biti sveučilište iz zemlje partnera (u ovom slučaju Hrvatske), i to je Sveučilište u Zadru. Ostali članovi su Morska biološka postaja u Piranu, Sveučilište u Zagrebu, Arheološki muzej Zadar, ronilački klub KPA Zadar, Maritim d.o.o. te Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka.

Projekt će trajati dvije godine i sastojat će se od niza sastanaka seminara i radionica, dok će razdoblja između tih skupova biti posvećena pripremi seminara i radionica, nabavi opreme i pripremi literature. Projekt počinje prvim sastankom konzorcija koji će se, kako je već spomenuto, održati u Zadru 16. i 17. listopada, i na kojem će biti predstavljen projekt i članovi konzorcija, te će započeti rad na studijskom programu. Na drugom sastanku konzorcija, koji će se održati krajem studenog u Plymouthu, do kraja će se razraditi program budućeg studija što znači da će biti definirani nazivi kolegija, pripadajuće satnice i ECTS bodovi, te kratki sadržaji svih kolegija. Prva godina projekta završit će trećim sastankom konzorcija koji će se održati u Piranu u rujnu 2008. i na njemu će biti rezimirano i program će eventuano biti korigiran kako bi se ispravili nedotstatci uočeni na seminarima i radionicama.

Zadar je idealan izbor za ovakav studij jer je nedavno dobio barokomoru, otvoren je Centar za podvodnu arheologiju a u Pomorskoj školi Zadar pokrenuto obrazovanje ronioca na srednjoškolskoj razini. Zbog svega toga jasno je da će Zadar, pokretanjem ovog studijskog programa, postati najvažnije središte podvodnih aktivnosti u Hrvatskoj.


Reci što misliš!