Arheologija
Predak Mobyja Dicka
Indohyusa smatraju drevnim pretkom kitova, dupina i pliskavica
Njegovo znanstveno ime je Indohyus i živio je prije 48 milijuna godina. Zvuči nevjerojatno, no taj drevni bambi bio je predak Mobyja Dicka, tvrde znanstvenici pod vodstvom prof. Hansa Thewissena s Northeastern Ohio Universities College of Medicine.
Oni su u novom broju vodećeg svjetskog znanstvenog časopisa Nature objavili rad o Indohyusu, kojega smatraju drevnim pretkom kitova, dupina i pliskavica. Zanimljivo je da je fosilne ostatke Indohyusa na jednoj lokaciji u Kašmiru još prije 30 godina otkrio indijski geolog Ranga Rao. Kada je prije nekoliko godina Rao umro, prof. Thewissen od njegove je udovice dobio dozvolu da nastavi proučavati fosilne ostatke tajanstvene životinje.
Na ideju da bi to mogla biti "karika koja nedostaje" na evolucijskom putu od drevnih kopnenih sisavaca do današnjih kitova Thewissen je došao prilikom jednog laboratorijskog akcidenta. Naime, njegovu je asistentu nepažnjom iz ruke ispala životinjska lubanja i slomila se pa je Thewissen otkrio neobičnu koštanu strukturu oko njezina uha. "Naime, oblik te kosti kod kitova je drukčiji nego kod većine sisavaca, a isti takav oblik našli smo kod Indohyusa", izjavio je prof. Thewissen londonskom Timesu.
Znanstvenici znaju da su današnji kitovi potomci drevnih sisavaca. Ipak, problem je što to dosad nisu mogli dokazati. To je stoga bio snažan argument u rukama kreacionista. "Mi smo našli najbližeg izumrlog rođaka kitova. On mu je bliži nego svi živući rođaci", ustvdio je Thewissen.
Izumrli Indohyus bio je velik poput današnje lisice, a izgledom je podsjećao na jelena. Bio je dlakav, a na svakoj od svoje četiri noge imao je prste. Živio je uglavnom na kopnu, ali bi bježeći od predatora često skakao u vodu. Naposljetku, kao rezultat evolucije, prije 35 milijuna godina u južnoj su Aziji izronili prvi kitovi.
Analiza ostataka pokazala je da je on bio biljojed, što je u nesuglasju s dosadašnjim teorijama prema kojima su kopneni preci kitova bili mesojedi. No, sada je izvjesno da su nakon što su kopno zamijenile vodom te životinje promijenile i pehranu.
Vezane vijesti
-
-
-
-
Znanstvenici su otkrili novu vrstu ubojitog kita ulješure koji je plivao svjetskim morima prije 12 milijuna godina
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!