Kultura

Izložba

Suvremena japanska keramoskulptura

Suvremena japanska keramoskulptura

Autor izložbe je Kenji Kaneko - kustos Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti iz Tokya, a na izložbi su prezentirana 44 djela 22 autora, nastala u vremenskom rasponu od 1982. do 2002.

Izložba 'Suvremena japanska keramoskulptura' otvara se u srijedu, 9.siječnja, u 19 sati, u Gliptoteci HAZU u Zagrebu. Autor izložbe je Kenji Kaneko - kustos Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti iz Tokya. Na izložbi su prezentirana 44 djela 22 autora, nastala u vremenskom rasponu od 1982. do 2002.

'70-tim godinama prošlog stoljeća stasala je nova generacija keramičarskih umjetnika: Mutsuo Yanagihara, Kinpei Nakamura, Hiroaki Morino (Taimei) i Ryoji Koie. Njihovo je stvaralaštvo snažno potaknula suvremena umjetnost u Japanu, koja se razvila kao odgovor na val američke suvremene umjetnosti koji je stigao do Japana u poslijeratnom razdoblju. U svakom slučaju, nekoliko je od tih umjetnika posjetilo Ameriku, osobno iskusivši događanja u suvremenoj umjetnosti i američkoj kulturi.

Ovo ih iskustvo, ipak, nije pretvorilo u pristalice suvremene umjetnosti same po sebi. Učinak je bio posve drugačiji: njihova američka iskustva dala su im osjećaj pripadnosti vlastitim japanskim kulturnim temeljima i osjećaj vlastite zasebnosti.

Slijedom toga, aspekt njihovog identiteta koji je nesumnjivo vrlo japanski i ta vrlo 'japanska' djela u keramici koja su neminovno stvorena, postaju ključem njihovog kreativnog stvaralaštva. Kinpei Nakamura je 'objašnjenje japanskog ukusa' učinio svojim motivom, dok je Yanagiharino korištenje japanske taktilne kulture kao motiva rezultiralo 'Inverzijom' i nastankom njegovih ostalih radova.

Keramika koju stvaraju ima snažnu dvojnu strukturu: ona je rezultat njihovog individualnog kreativnog stvaranja, no i zajednički odgovor na osnovno pitanje s kojim se susreću: 'Što je to keramička umjetnost?' Pod utjecajem moderne umjetnosti i Sodeishe, Koie je, od sredine pedesetih do sredine šezdesetih, sudjelovao u novim keramičarskim umjetničkim pokretima. Njegov rad sa snažnom antiratnom porukom i porukom protiv nuklearnog oružja, također daje niz odgovora na pitanja o tome što je keramika i na kojoj temperaturi nešto postaje keramikom.' Kenji Kaneko

Izložba je bila postavljena u Rigi, a poslije Gliptoteke HAZU, izložba će biti postavljena u Galeriji starih i novih majstora Gradskog muzeja Varaždin u organizaciji udruge Kerameikon iz Varaždina.

Izložba u Gliptoteci HAZU otvorena je do 26.siječnja, a uključena je u projekt Noć muzeja koji će se realizirati u petak, 25.siječnja, te će tu noć muzeji biti otvoreni za javnost do iza ponoći tj. do 01 sati.


Reci što misliš!