Arheologija
Drevni Egipćani živjeli su u teškim uvjetima
Istraživanja tjelesnih ostataka na starom groblju u Amarni pokazala su da su brojni stanovnici bolovali od anemije, imali su slomljene kosti, bili zaostali u rastu i s visokom stopom smrtnosti djece
Novi dokazi o bolesnom i neishranjenom stanovništvu koje je radilo u teškim uvjetima u suprotnosti su s uvriježenim umjetničkim prikazima bogatstva i obilja drevnog egipatskog grada Amarne.
Taj je grad nakratko bio prijestolnica egipatske države tijekom vladavine faraona Ekhnatona (rođen kao Amenhotep IV, 18. dinastija) koji se odrekao većine starih egipatskih bogova u korist Atona, sunčeva diska i uveo novi, ekspresivniji stil u umjetnosti.
Ekhnaton, koji je Egiptom vladao od 1379. do 1362. godine prije Krista, izgradio je i 15 godina živio u Amarni u središnjem dijelu Egipta. Grad je napušten nakon njegove smrti i dolaska na tron poznatog dječaka-faraona Tutankamona.
Istraživanja tjelesnih ostataka na starom groblju u Amarni pokazala su da su brojni stanovnici bolovali od anemije, imali su slomljene kosti, bili zaostali u rastu i s visokom stopom smrtnosti djece, objavili su profesori Barry Kemp i Gerome Rose koji su vodili istraživanje.
Crteži u grobnicama bogatijih stanovnika ukazuju na obilje, no čini se da ostaci tijela običnih ljudi pričaju posve drugačiju priču.
Na snimkama se vide ozljede kralježnice kod tinejdžera koje su vjerojatno zadobili radeći teške poslove prilikom izgradnje grada. Istraživanje je također pokazalo da je 75 posto djece i tinejdžera te 44 posto odraslih bolovalo od anemije te da su muškarci bili prosječno visoki 159, a žene 153 centimetra.
'Prema visini možemo procijeniti ukupan standard života. Nizak rast upućuje na nedostatak proteina zbog čega nisu mogli iskoristiti sav potencijal za rast', pojasnio je Rose.
Kemp se nada da će daljnja iskapanja u Amarni potvrditi zaključke do kojih je došao njihov tim.
Vezane vijesti
-
Prvi grobovi otkriveni su u tome području devedesetih godina prošlog stoljeća i pružaju novu sliku o životu radnika
-
U očajničkom pothvatu vraćanja stare turističke slave, Egipat je otvorio sedam dosad nedostupnih grobnica za javnost. Riječ je o slugama faraona Tutankamona, bilo rizničarima, bilo generalima. No, kako stvari stoje, zemlju očekuje dugo toplo ljeto u gadnom turističkom minusu
-
-
Golema statua faraona Amenofisa III, Tutankamonova djeda, otkopana je u 3.400 godina starom hramu u Luksoru u Egiptu
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!