Kultura

Zagreb: Indijska književnica Kiran Desai u DKH

Zagreb: Indijska književnica Kiran Desai u DKH

Kiran Desai kći je poznate književnice Anite Desai čija su se čak tri romana našla u užem izboru za Bookerovu nagradu

Najmlađa dobitnica prestižne Bookerove nagrade, indijska književnica Kiran Desai predstavila je jučer u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu dva svoja romana - nagrađeno "Naslijeđe gubitka", te "Halabuku u voćnjaku guava".

Romane je objavio zagrebački Algoritam u Biblioteci "Andrea Zlatar vam predstavlja", a gostovanje indijske književnice, koja će nakon Zagreba posjetiti još Split, Dubrovnik i Varaždin, organizirali su nakladnik i British Council.

Kiran Desai rođena je 1971. u Indiji, gdje je živjela do 15. godine. Nakon toga odlazi u Englesku kako bi nastavila obrazovanje no ondje ostaje samo godinu dana te s obitelji seli u SAD, gdje živi i danas. Kiran Desai kći je poznate književnice Anite Desai čija su se čak tri romana našla u užem izboru za Bookerovu nagradu.

Kako je istaknuto na jučerašnjoj promociji, mlada spisateljica pozornost književne javnosti prvi put je privukla prije desetak godina, kada su njezini radovi objavljeni u časopisu New Yorker i antologiji Mirrorwork, koju je uredio Salman Rushide.

Njezin prvi roman "Halabuka u voćnjaku guava" iz 1998. donosi priču o neobičnom mladiću Sampathu koji se ne može uklopiti u stvarni svijet, pa se odlučuje povući u voćnjak i živjeti na stablu guave. Taj roman, po autoričinim riječima, bio je vrlo slatka slika Indije za razliku od njezina drugog romana "Naslijeđe gubitka", kojim je osvojila prestižnu nagradu Bookera.

Roman "Naslijeđe gubitka" pun je mračnih viđenja Indije. Radnja mu je smještena u polovicu 80-ih godina prošloga stoljeća u vrijeme nepalske borbe za samostalnost. Kiran Desai ističe da je to svoje djelo posvetila majci jer, kako je kazala, bila je stalno uz nju dok je pisala roman i drži kako je to zapravo njezina knjiga.

Predsjednica žirija za dodjelu Bookerove nagrade za 2006., književna povjesničarka i teoretičarka Hermione Lee, oduševljena književnim darom Kiran Desai, djelo je ocijenila romanom ljudske širokogrudnosti, mudrosti, komične nježnosti i moćne političke oštrine, istaknuto je na večerašnjoj promociji. Knjiga je nagrađena i u Indiji.

Uz Andreu Zlatar i autoricu, o njezinim djelima govorio je i vlasnik Algoritma Neven Antičević.


Reci što misliš!