Kultura

Kritika

Tečajevi pisanja su nove umobolnice

Tečajevi pisanja su nove umobolnice

Kureishi smatra da radionice kreativnog pisanja potiču pogrešna očekivanja među studentima

Proslavljeni romanopisac, scenarist i dramatičar Hanif Kureishi kritizirao je tečajeve kreativnog pisanja na sveučilištima, nazivajući ih 'novim umobolnicama'.

Kureishi, koji je i sam suradnik predavač kreativnog pisanja na Sveučilištu Kingston u Londonu izjavio je: 'Jedna od stvari koje primijetite kada upalite televiziju i ugledate pomahnitalog studenta s pištoljem kako ludi na jednom od američkih sveučilišta je ta da je uvijek riječ o studentu koji piše. Tečajevi pisanja, posebice ako im se još pridoda pridjev kreativnog, sada su bolnice za umobolne. No ti ljudi su vrlo dragi', prenosi Guardian.

Autor popularnog romana 'Buddha iz predgrađa' Hanif Kureishi te je tvrdnje izrekao na predstavljanju svog posljednjeg romana 'Something To Tell You' na festivalu Guardian Hay.

Da sam podučava pisanja potaknula su ga, kako je kazao, vlastita djeca. Na njihovom primjeru shvatio je da je podučavanje plemenit poziv: 'Osjećao sam se da znam nešto te da bih to morao prenijeti.'

Kureishi smatra da radionice kreativnog pisanja potiču pogrešna očekivanja među studentima da će iza njih neizbježno uslijediti književna karijera. 'Fantazija je da će svaki student postati uspješan pisac, no nitko ih u tome ne razuvjerava. Studenti koji žude postati književnici imaju mnogo za reći sve dok ne dobiju diplome', naglasio je.

Kureishi je također istaknuo da, kad svakog jutra sjedne za radni stol kako bi pisao, uvijek pomisli: 'Zašto to radim? Hoću li počiniti suicid?'

 


Reci što misliš!