Identitet hrvatskog jezika
Hercegovački hrvatski i srpski su isti govori
Hrvatski jezik je nastao u razgovoru prekodijalekatskih zajednica
U povodu međunarodnog priznanja hrvatskog jezika, koje se obilježava 1. rujna, akademik Radoslav Katičić govorio je na temu 'Identitet hrvatskog jezika' u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
'Naš svijet je jezično stiliziran na hrvatski način', napomenuo je Katičić dodavši kako ne možemo konstruirati skup glasova i padežnih oblika koji bi od staroslavenskog jezika dali samo hrvatske govore.
Ocijenio je kako se ne može govoriti da hercegovački hrvatski i srpski govori pripadaju različitim jezicima. 'Kod tih se govora radi o različitim narječjima istoga jezika', rekao je Katičić.
Smatra kako je mladogramatičarska lingvistička škola za definiciju jezika, zbog pozitivističke metode, naglašavala samo njegov glasovni ustroj te nije priznavala stilistiku, književni i standardni jezik.
Premda su napuštena mnoga mladogramatičarska stajališta o jeziku, strukturalizam, a ni poststrukturalizam nije promijenio njihovo stajalište o ustrojstvu glasova, rekao je Katičić, dodavši kako je književni jezik ono što hrvatski jezik čini jezikom.
Po njegovim riječima raznolikost je hrvatska značajka, jer hrvatski jezik su čakavci, kajkavci i štokavci koji daju bitnu vrijednost i usklađuju stvari od životne važnosti.
'Hrvatski jezik je nastao u razgovoru prekodijalekatskih zajednica', napomenuo je, dodavši kako su na ozračje tog zajedništva utjecali crkvene poslanice, evanđelja, pjesme i molitve.
Podsjetivši kako je trodijalekatnost hrvatskoga jezika bitno određena, jer su svi dijalekti sudjelovali u stvaranju zajedničkog poklada jezičnih vrijednosti, Katičić je ocijenio kako u hrvatskom slučaju postoji skup dijalekata koji je obilježen dinamičnim odnosom s hrvatskim jezikom.
'Svi dijalekti koji su obilježeni hrvatskim književnim jezikom međusobno se razumiju zajedničkim mentalitetom', rekao je, ustvrdivši kako onda hrvatski jezik postoji i kao skup narodnih govora koji su obilježeni upravo tim književnim jezikom.
Podsjetio je kako i tamo gdje u službenoj uporabi nema hrvatskog jezika, narod ga sluša s propovjedaonica.
Predavanje 'Identitet hrvatskoga jezika' akademik Katičić je završio riječima kako hrvatski jezik postoji kao književni i standardni jezik, jer je dijalekatska stilizacija književnog izraza.
Vezane vijesti
-
Negiranje hrvatskog jeziku u udžbeniku Republike Srbije sramotno je i nedopustivo, poručio je u utorak hrvatski premijer Andrej Plenković i dodao da će to reći srpskom predsjedniku Aleksandru Vučiću.
-
Tridesetak ravnatelja škola i predstavnika obrazovnih institucija iz Hrvatske zaključilo je u petak u Subotici da je stanje u nastavi na hrvatskom jeziku u Srbiji veoma teško i da je učenicima, nastavnom kadru i predstavnicima hrvatske manjine potrebna brza i konkretna pomoć.
-
-
Izdvojeno
-
Izložba je otvorena za posjetitelje do 31. siječnja 2025. godine. Ne propustite priliku da uronite u ljepotu Velebita!
-
Nakon Splita, 15.12.predstava “Bolna djeca u cvijeću” u režiji Vinka Radovčića dolazi u HNK Zagreb.
-
Za unaprjeđenje sustava podrške roditeljstvu osigurat će se 431 milijun eura, odnosno više od 60 posto proračuna Ministarstva.
-
Premijer Andrej Plenković i ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić predstavili su u četvrtak na prvoj sjednici Vijeća za demografsku revitalizaciju četiri skupine demografskih mjera kojima se od iduće godine želi potaknuti rađanje više djece, kao i povratak iseljenika.
Reci što misliš!