Kultura

Pridraga postaje novo središte kulture i umjetnosti

Pridraga postaje novo središte kulture i umjetnosti

Izložba slika otvorena u kripti crkve Gospe od Ružarija u subotu na večer, jedan je od svjetlijih primjera očuvanja, njegovanja, ali i poticanja kulture stvaranja

Mjesto Pridraga bilo je tijekom Domovinskog rata, kao i mnoga mjesta zadarskog zaleđa, potpuno uništeno. Sve su obiteljske kuće, crkve, škola i druge ustanove bile porušene, opljačkane i potom spaljene.

Danas je Pridraga ponovno izgrađena, u nju se odavno vratio život. Crkva Gospe od Ružarija, izgrađena 1978. godine, također je bila minirana i razorena, a 2002. je potpuno obnovljena i opet je, uz crkvu Sv. Martina, zaštitnika mjesta, postala glavno okupljalište vjernika u Pridrazi, jednoj od najstarijih župa Zadarske županije.

Bogata kulturna baština

Crkva Gospe od Ružarija ujedno je postala i središtem kulturnog života mjesta, vrativši Pridragu i njezine stanovnike njihovoj bogatoj duhovnoj i kulturnoj baštini. Veliki doprinos tome je rad župnika don Jure Zubovića i bračnog para Karoline i Zvonka Čuline, koji su se nakon dugogodišnjeg boravka u Njemačkoj vratili u svoj kraj.

Izložba slika otvorena u kripti crkve Gospe od Ružarija u subotu na večer, jedan je od svjetlijih primjera očuvanja, njegovanja, ali i poticanja kulture stvaranja. Pridraški kulturni krug, PUK, priredio je izložbu slika svojih članova, a pridružili su im se i zadarski te brojni inozemni slikari. No, izložba je bila samo povod za multikulturalni događaj u kojemu su svoju poeziju recitirali i brojni pjesnici (neki od njih i slikari), a glazbenici i pjevači također su predstavili svoja autorska djela.

"Ovom izložbom, odnosno projektom, Pridrazi dodajemo još jednu važnu ulogu u dograđivanju i oživljavanju kulturno-umjetničkih sadržaja te u zbližavanju, okupljanju i prezentaciji umjetnika različitih izraza, tematika i umjetničkih karaktera na dobrobit i opću kulturnu kvalitetu ovoga prostora i šire", istaknuo je slikar i povjesničar umjetnosti te inicijator izložbe Zvonko Čulina na otvorenju.

Mladi umjetnici

Osim poznatih slikara i pjesnika, događaju su se pridružili i strani umjetnici koji žive u tom području, poput glazbenika Stewarta Schultza iz SAD-a. Zanimljivo je, a možda i najvrjednije, da su mnogi od sudionika događaja bili mladi Pridražani.

Bračni par Čulina osnovao je LIKRU, likovnu i književnu radionicu, kroz koju je u nepune dvije godine prošlo i i u kojoj djeluje više od stotinu mladih. Neki su od njih svojim slikarskim, književnim i glazbenim radovima sudjelovali i na subotnjem događaju, a još su prošle godine priredili izložbu svojih radova i večer poezije.

Zahvaljujući pravim pokretačima, kultura je postala bitan čimbenik mladih koji se nadahnjuju visokim standardima drevne crkvene kulturne baštine koja im je i veliki poticaj u njihovu stvaralaštvu. Veliku pomoć pruža im i Općina Novigrad, s načelnikom općine Josom Klapanom, koji je otvarajući izložbu istaknuo: "Uz puno volje i potpore došli smo do međunarodne izložbe koja je i poziv svim skrivenim mladim umjetnicima da nam se pridruže."


Reci što misliš!