Kultura

Znamenitosti

Ugrožene svjetske top destinacije

Ugrožene svjetske top destinacije

Je li Dalmacija ugrožena od turista?

Putovanja u nepoznate krajeve u svako godišnje doba su zanimljiva. No ima nekoliko poznatih destinacija za koje se govori da bi ih bilo dobro što prije posjetiti.

Zagađenja, sukobi civilizacija i širenja naselja znatno ugrožavaju neke od najznamenitijih građevina na svijetu. Uglavnom su turisti oni koji masovno hrle u izviđanje znamenitosti pa tako i ugrožavaju njihovo očuvanje.

Jedna od najpoznatijih kineskih građevina u Pekingu, na vrhu je ljestvice ugroženih znamenitosti. Nekada dom 24 cara, 500 godina stara palača koja je nekada bila zabranjena običnim smrtnicima, danas kroz nju prođe oko sedam milijuna turista na godinu. Naravno, vlasnici ne žele smanjiti broj posjeta pa su u tom slučaju arheolozi pokrenuli veliku restauraciju kako bi mogla potrajati još nekih deset godina.

Taj Mahal kojeg također ugrožavaju brojni turisti, jedan je od najpoznatijih indijskih simbola, bijeli mramorni mauzolej, što ga je u 17. stoljeću svojoj supruzi podigao peti vladar mogulske dinastije. Godišnje ga posjećuju četiri milijuna turista, ali Indijci ga na svu sreću žele zaštititi pa ozbiljno razmišljaju o njegovu zatvaranju za posjetitelje.

Babilon, grad povijesti i legende opasno je ugrožen ratom koji se već godinama vodi na iranskom tlu. Na veliku žalost, grad koji je 1.700. prije Krista bio najveći grad na svijetu, prepun arheoloških iskopina, danas uništenih od vojske, nema ni svjetlu budućnost.
Naime, za njega se planira tematski park prepun hotela i trgovačkih centara.

Piramide u Gizi zbog onečišćavanja zraka koje joj izjeda strukturu i kanalizacije koja urušava plato na kojima su sagrađene, ugrožene su i zbog brojnih posjetitelja i onih koji na njihovom posjećivanju zarađuju. Moglo bi se reći da će i jedno od sedam svjetskih čuda i definitivno najposjećenije znamenitosti na svijetu mogle zauvijek izbrisati svoj trag sa lica Zemlje ako se ne počnu raditi prevencije njihovog uništavanja.

No nisu samo turisti oni koji najviše štete destinacijama koje bi trebali posjetiti što prije nego nestanu. Veliki uzrok su klimatske promjene koje se događaju u posljednjih nekoliko godina. Jedan britanski časopis uvrstio je i Dalmaciju u kriznu destinaciju koja bi do 2020. godine mogla nestati s turističkih ruta upravo zbog klimatskih promjena, te previše posjetitelja. Jesmo li mi sami zaslužni za to i mogu li ljudi očuvati znamenitosti kulturne baštine?

U izvještaju se kao ugrožene turističke destinacije navode dalmatinska obala, Atena, Toskana i amalfitanska obala u Italiji, močvarno područje Everglades na Floridi, Maldivi u Indijskom oceanu, znamenitosti s UNESCO-ovog Popisa svjetske baštine poput australskog Velikog koraljnog grebena ili Katmandua u Nepalu.

No, vratimo se u Dalmaciju, mjesto u kojem ipak mi možemo djelovati. Na klimatske promjene koliko toliko možemo utjecati, ali na zagađenost prostora zbog brojnih posjetitelja itekako možemo.

Hoćemo li se truditi sačuvati prirodne ljepote koje su još tako rijetke na cijeloj kugli zemaljskoj ili ćemo ju uzimati zdravo za gotovo kao da je normalno da živimo u tako idealnim uvjetima, razmislite sami.

Možemo to promijeniti i podići ekološku svijest na razinu koju Majka Priroda zaslužuje, jer ona nas hrani i od nje živimo. Ako nećete ići u posljednji ispraćaj Taj Mahalu ili Zabranjenom gradu u Peking, poduzmite nešto da bi sačuvali i ovo malo rijetke ljepote u kojoj živite.


Reci što misliš!