Kultura

Arbanasi

"Glagoljska bašćina Zadarske nadbiskupije" u GKZD

Predavanje je održao dr. sc. Darko Žubrinić, priznati hrvatski stručnjak za glagoljicu

Večeras je u GKZD Arbanasi održano zanimljivo predavanje pod nazivom "Glagoljska bašćina Zadarske nadbiskupije i župe Gospe Loretske".

Organizator predavanja je Društvo zadarskih Arbanasa koje je upravo danas uselilo u svoje nove prostorije u sklopu GKZD Arbanasi. Moguće je naći zanimljive paralele u useljavanju u nove prostore koje će Društvo koristiti u budućnosti i predavanju koje govori o povijesti Arbanasa.

Predavanje je održao dr. sc. Dark Žubrinić, priznati hrvatski stručnjak za glagoljicu, kojem je uvod dao Dario Tikulin, voditelj sekcije za glagoljicu Čehuljica Društva Zmajević.

Dr. Žubrinić je na početku kratko predstavio ogroman opus glagoljice unutar i izvan hrvatskih granica, podijelivši građu po stoljećima.

Posebno je zanimljivo djelo „Glagoljska početnica" koje je napisao Juraj Slovinac oko 1400. u Sorbonni, dakle prije 600 godina. Djelo je napisano na glagoljici, ali je autor u poseban okvir napisao latinicom „Ovo je hrvatski alfabet". U tom vremenu koje nije bilo obilježeno pretjeranom nacionalnom sentimentalnošću rijetko je naći ovakve izljeve domoljublja.

Osim toga, Slovinac donosi popis hrvatskih biskupija (među njima i Zadarsku) i napominje kako su to jedine biskupije u Europi kojima je biskupima uz latinski koristiti i narodni jezik pri misnom slavlju.

Zadarski Arbanasi, doduše tada kao zasebno naselje, imaju posebno mjesto u hrvatskoj glagoljaškoj povijesti jer su arbanaški župnici župe Gospe Loretske matice rođenih, krštenih,vjenčanih i umrlih vodili na glagoljici.

Zanimljiv je podatak da su župnici pri pisanju uglavnom koristili brzopisnu, kurzivnu glagoljicu.

U Atriju GKZD predstavljena su vrijedna djela vezana uz zadarsku glagoljašku povijest kao na primjer „Hrvojev misal" iz 15. stoljeća za kojeg se pretpostavlja da ga je napisao Butko Zadranin u pisarnici Sv.Krševana te II. Novljanski misal kojeg je 1495. napisao Pop Martinac.


Reci što misliš!