Kultura

Film

"Valcer s Bashirom" u kinu Pobjeda

Režija filma je izvrsna, a priča skače iz sadašnjosti u libanonski rat

Jučer je u kinu Pobjeda u sklopu "Artikulture" prikazan animirani film „Valcer s Bashirom" izraelskog redatelja Arija Feldmana. Film je nastao prema istinitim događajima i može se reći da je u principu sat i pol redateljevog PTSP-a.

Feldman je 1982. kao devetnaestogodišnji izraelski vojnik služio u krvavom libanonskom ratu tijekom kojeg se dogodila najveća mrlja na povijesti mlade židovske države.

Izrael je izvršio invaziju južnog Libanona iz kojeg su Palestinci raketirali gradove u sjevernom Izraelu. Plan je bio uspostaviti sanitarni kordon širine 40-ak kilometara kako bi se spriječilo granatiranje.

No, ambiciozni izraelski ministar obrane Ariel Sharon je imao bolje rješenje. Uz pomoć izraelskog oružja na čelo Libanona postaviti svog saveznika, vođu kršćanskih falangista Bashira Gemayela koji bi onda sam riješio palestinski problem.

No, Gemayel je ubijen, a njegovi fanatični sljedbenici su ušli u ogromni palestinski izbjeglički logor Sabra i Shatila iz iz osvete tri dana ubijali Palestince.

Za to vrijeme, Izraelci su držali logor u okruženju i po noći ispaljivali svjetleće rakete kako bi odredima smrti olakšali posao. Računa se da je ubijeno 3000 tisuće nedužnih ljudi.

Redatelj Feldman je bio jedan od vojnika koji su ispaljivali svjetleće rakete, no na početku filma se ne može sjetiti svojeg ratovanja u Libanonu. Sjeća se samo svojih starih prijatelja iz vojske, pa ih odlučuje posjetiti.

Oni također imaju traume iz rata, no svaka od njihovih priča je dio slagalice koja je rasuta u Feldmanovoj svijesti. Na kraju filma u jednom moćnom flashbacku glavni junak/redatelj se prisjeti pokolja.

Režija filma je izvrsna, a priča skače iz sadašnjosti u libanonski rat pri čemu se scene uživanja na plaži najednom pretvaraju u ubijanje i pucnjavu. Crtež je stripovski, a takva je otrpilike i dinamika izmjene scena.

Tjeskoba koja se proteže cijelim filmom je vjerovano ista ona tjeskoba koju osjeća većina Izraelaca kada im netko spomene Sabru i Shatilu. Narod koji je samo pedesetak godina ranije sam pretrpio genocid u Libanonu je sam pridonio genocidu. Posebno su potresne zadnje scene u filmu koje su zapravo umontirana televizijska izvješća napravljena neposredno nakon pokolja.

"Valcer s Bashirom" nije film koji ćete gledati ako želite ugodnu filmsku večer, no ako ga pogledate neće vam biti žao. Feldman je napravio jako dobar animirani film koji ćete zapamtiti, toliko dobro da vam neće pasti na pamet ponovno ga gledati.


Reci što misliš!