Kultura

U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić

Započele svečanosti Ivane Brlić Mažuranić

Započele svečanosti Ivane Brlić Mažuranić

U programu ovogodišnje manifestacije najavljena je i predstava "Šegrt Hlapić"

Prije 135. godina rođena je Ivana Brlić Mažuranić. Tim povodom u Slavonskom Brodu, na Ivaninom trgu, proteklog vikenda započele su Dječje svečanosti pod nazivom "U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić".

Na svečanosti otvorenja, uz scensku igru "U čunu ribara Palunka i njegove žene" bila je podignuta zastava svečanosti, a ključ grada je predan djeci koja će ga čuvati sve do petka, kada se "Svijet bajki" zatvara.

U programu ovogodišnje manifestacije između ostalog najavljena je i predstava "Šegrt Hlapić" koja će se odigrati u ljetnikovcu obitelji Brlić, u Brodskom Brdu, gdje je slavna književnica i njena obitelj provodila vrijeme od proljeća do kasne jeseni.

Prisjetimo se, Ivana Brlić-Mažuranić rođena je u Ogulinu 18 travnja 1874 godine, a bila je hrvatska književnica koja je priznata u Hrvatskoj i u svijetu kao jedna od najznačajnijih spisateljica za djecu. Potječe iz poznate intelektualne građanske obitelji Mažuranića. Otac Vladimir Mažuranić bio je pisac, odvjetnik i povjesničar.

Djed joj je bio slavni političar, hrvatski ban i pjesnik Ivan Mažuranić, a baka Aleksandra Mažuranić, sestra jezikoslovca Dimitrija Demetra. Školovala se privatno i stekla izvrsnu naobrazbu, između ostalog i u poznavanju stranih jezika, pa su joj i neki od prvih književnih pokušaja na francuskome. S obitelji se iz Ogulina prvo preselila u Karlovac, potom u Jastrebarsko, i konačno u Zagreb.

Kada se 1892. udala za odvjetnika i političara Vatroslava Brlića, Ivana seli u Brod na Savi (danas Slavonski Brod), gdje je živjela većinu života koji je posvetila svojoj obitelji, obrazovanju i književnom radu. Kao majka šestero djece, imala je priliku upoznati se s dječjom psihom, i tako razumijeti čistoću i naivnost njihova svijeta.

Među najpoznatijim djelima izdvajamo: „Regoč", „Šuma Striborova", „Čudnovate zgode šegrta Hlapića", „Ribar Palunko i njegova žena", „Kako je Potjeh tražio istinu" , te još mnoge druge bajke i priće koje i danas uveseljavaju djecu svojom maštovitišću.


Reci što misliš!