Kultura

književni festival

Započeo Festival europske kratke priče

Započeo Festival europske kratke priče

Arsenal je postao 'dnevni boravak' ljubiteljima književnosti

Netom što je u Zagrebu završio Zagrebački sajam knjiga, svetkovine knjige, nakladništva i pisaca počinju i u Rijeci, otvaranjem Drugog riječki sajam knjiga. A u Zagrebu i u Zadru zahuktao se Festival europske kratke priče, manifestacije u organizaciji nakladničke kuće Profil.

Kako predstaviti Festival kratke priče? Možda je najbolje ovaj projekt vidjeti kao uzbudljiv književni izazov, te kao priliku upoznavanja s prozom izuzetnih europskih pisaca, kako mlađe generacije, tako i starijih autora antologijskog značaja unutar suvremenih literarnih strujanja.

Osmu godinu FEKP-a obilježava gostovanje iznimnih europskih književnika, s naglaskom na 'zemlju-partnera'.

Samo je jedna zemlja na svijetu gdje možete naići na prometni znak koji upozorava na smanjenje brzine zbog mogućnosti da pregazite patuljka. Irska - opjevani pejzaž, stjenovite obale, pašnjaci, magleni planinski lanci, močvare i pustopoljine. Tako mali smaragdni otok, a dao je tako mnogo velikih književnih imena. Čak 4 Nobelovca. Možda je moć Kelta i snažna tradicija usmene predaje ono što čini irsku literarnu oazu posebnom?

U suradnji s Ireland Literature Exchange i Filozofskim fakultetom u Zagrebu, FEKP je uz gostovanje sjajnih pisaca Mary Morissy, Eilis Ni Dhuibhne, Michael O'Conghaile, Philip O'Ceallaigh i Patrick Cottera proveo prevoditeljske radionice iz suvremene irske književnosti, a najbolji prevoditelji nagrađeni su dvotjednim boravkom u Annamakerighu.

U Muzeju Antičkog stakla sudionike FEKP-a primili su zamjenici gradonačelnika Zadra, Dražen Grgurović i Davor Kasap, uručivši im prigodne poklon-pakete sa originalnim suvenirima.

Program je nastavljen na zadarskom Sveučilištu, gdje su pisci sudjelovali u razgovoru o suvremenoj irskoj književnosti.

Kroz niz pitanja moderatorica mr.sc. Vesne Ukić i Tee Raše, irski književnici otkrili su mnogo toga. Mary Morissy osvrnula se na fenomen porasta chic-lit-a na irskoj književnoj sceni, zaključivši kako je najvjerojatniji razlog tome golema komercijalnost ovoga žanra. Samozatajni Philip O'Ceallaigh govorio je o svom životu u Rumunjskoj, spisateljskim navikama i recepciji vlastitog književnog rada u domovini i inozemstvu. Nešto o njegovanju obiteljske jezične tradicije kazala je Eilis Ni Dhuibhne, autorica brojnih priča, drama, eseja i romana. Upravo jezično pitanje za irsku književnost uvijek je aktualno.

Nakon susreta na Sveučilištu FEKP se nastavio u Arsenalu, koji je postao pravi 'dnevni boravak' u kojem su pisci u ugodnoj i opuštenoj atmosferi podijelili svoje najbolje priče s brojnim posjetiteljima.

Roman Simić, umjetnički direktor Festival, otvorio je književnu večer, te predstavio Mary Morissy, koja je pročitala priču 'Načelo potpornja mosta', uz projekciju hrvatskog prijevoda na platnu.

Damira Karakaša, kao 'čovjeka bez dlake na... glavi, 'predstavio je Ivica Prtenjača, raspitujući se o Karakaševom gostovanju u emisiji 'Nedjeljom u 2' i izložbi karikatura stranih umjetnika koju su nedavno otvorili Karakaš i Rade Jarak.

Osim spisateljskog umijeća (priča 'Harmonika' iz 'Kina Like'), Karakaš je Zadranima demonstrirao i glazbeno umijeće na harmonici.

Abdelkader Benali, Nizozemac podrijetlom iz Maroka, priznao je kako sve do ovog Festivala nije ni slutio koliku moć ima kratka priča.

Osvrćući se na obiteljsku tematiku koja se neprestano provlači kroz njegovu prozu, Benali je kazao kako mu vlastita obitelj neprestano pruža inspiraciju, jer je u djetinjstvu promatrao dva odvojena svijeta - muški i ženski, svaki sa svojim posebnostima i šarmom. Čitao je priču 'Perilica'.

Jedno od najzanimljivijih književnih pojava ovog događanja, svakako je mladi Alex Epstein. Njegova proza bila je iznenađenje večeri.

Originalne i jednostavne, nevjerojatno kratke, ali dojmljive priče na engleskom i hebrejskom jeziku (pročitao ih je čak 14!) zarobile su pažnju slušatelja. Intrigantni naslovi i bizarna sažetost, s impresivnim porukama odlike su ovog sjajnog Izraelskog pisca.

No, još je jedno iznenađenje večeri nastupilo čitanjem Michaela O'Conghailea, nagrađivanog književnika koji je ponosno izjavio da 'i misli i sanja na irskom'.

Otvoren, realističan i uspješan u spajanju elemenata keltske mitologije sa suvremenom formom, O'Conghaile je zablistao pričom na gaelskom, 'Smrt na sprovodu'.

FEKP je predstavio još jednog domaćeg autora, Nevena Ušumovića. Objavio je zbirku priča '7 mladih' i 'roman kratkog daha' 'Ekskurzija' . S mađarskog je prevodio Bélu Hamvasa, Ferenca Molnára, Pétera Esterházyja i Ádáma Bodora, te priredio antologiju suvremene mađarske kratke priče 'Zastrašivanje strašila'.

Šećer na kraju dodala je Rachel Trezise.

Welšanka koja osobito voli pisati o 'malim likovima s društvene margine', boemka i dobitnica prestižne književne nagrade Dylan Thomas, pročitala je sjajnu priču 'Ili možda ne'.

Festival se nastavlja i danas, još jednom večeri od 20hu Arsenalu, gdje će se predstaviti Eilis Ni Dhuibhne (Ir), Philip O'Ceallaigh (Ir), Zoran Pilić (Cro), Srđan V. Tešin (Ser), Laszlo Garaczi (Hun), Cecelia Davidsson (Swe) i Senko Karuza (Cro).


Reci što misliš!