Kultura

Koncertni spektakl

Carreras večeras na Forumu

Carreras večeras na Forumu

Koncertom će dirigirati maestro David Giménez Carreras i maestro Ivan Repušić

José Carreras, jedan od najpoznatijih tenora današnjice, nastupit će  na večerašnjem koncertu u 22 sata, ispred crkve Sv. Marije na zadarskome Forumu, uz pratnju Simfonijskog orkestra HRT-a.

Na iznimnom događaju uz proslavljenog španjolskog tenora na pozornici će nastupiti i irska sopranistica Celine Byrne koja je s Carrerasom već nastupala na pozornicama u Rotterdamu, Linköpingu, Malmu, Stuttgartu, Frankfurtu, Berlinu, Nürnbergu i Hamburgu.

José Carreras ovom će prigodom promovirati svoj nosač zvuka Mediterranean Passion koji, kako sam kaže, predstavlja povratak mediteranskim glazbenim korijenima.

Koncertom će dirigirati maestro David Giménez Carreras i maestro Ivan Repušić.

Biografije 

 

JOSÉ  CARRERAS

Rođen u Barceloni gdje je studirao glazbu, karijeru je ostvario meteorskom brzinom i jako brzo zauzeo vodeće mjesto u svjetskoj glazbi. Vrlo je rano debitirao u najprestižnijim svjetskim opernim kućama: Teatro alla Scala u Milanu, Metropoliten Opera u New Yorku, Opera u San Franciscu, Staatsoper u Beču, Royal Opera House u Londonu, Opera u Münchenu, Lyrics Opera u Chicagu te na Festivalu u Salzburgu, Aix en Provenceu, Edinburghu i Veroni.

Surađivao je s najpoznatijim dirigentima, a s Herbertom von Karajanom  je dugo godina bio  povezan u umjetničkom i privatnom životu. Na repertoaru ima više od 60 opera, često je izvodio recitale, a široki koncertni repertoar uključuje preko 600 naslova raznih stilova, od baroka do suvremene glazbe. Prebogata diskografija uključuje više od 150 nosača zvuka - 50 cjelovitih opera te oratorija, klasičnih i popularnih recitala. Širom svijeta prodano je oko 60 milijuna nosača zvuka na kojima pjeva i za koje je dobio brojne zlatne i platinaste ploče.

U glavnoj se ulozi pojavio u nekoliko ekranizacija opera snimljenih za televiziju, kino i video te u dva filma, od kojih je jedan o njegovu životu i umjetničkoj karijeri.

José Carreras je dobio mnogobrojne državne i međunarodne nagrade i odlikovanja, počasni je član više glazbenih te medicinskih udruženja i počasni doktor brojnih sveučilišta diljem svijeta.

Zajednički koncerti Joséa Carrerasa, Plácida Dominga i Luciana Pavarottija - legendarna Tri tenora,  koje je pratilo više od dvije milijarde slušatelja, izvršili su neviđeni utjecaj na svijet opere.

Uz profesionalno djelovanje, od 1988. godine, s neizmjernom predanošću i entuzijazmom predsjedava "José Carreras International Leukaemia Foundation", osnovanoj u Barceloni, s ograncima u SAD-u, Švicarskoj i Njemačkoj. Zaklada za oboljele od leukemije, trenutačno mu je jedan od najvažnijih životnih ciljeva i prioriteta.

Od 2001. godine niže nastupe na spektakularnim koncertima s drugim velikim zvijezdama, samo je u 2008. godini održao 50 koncerata po svijetu, a 2009. je pjevao u Australiji, na Novom Zelandu, SAD-u i Španjolskoj. U travnju ove godine, Sony mu je izdao novi nosač zvuka "Mediterranean Passion" s prekrasnim pjesmama iz Italije i Španjolske, posebice njegove Katalonije.

José Carreras je uistinu, kako je jednom izjavio legendarni šef Warnera, Ramon Lopez, "Svjetski brand".

Tijekom bogate dugogodišnje karijere Carreras je ostvario cijeli niz velikih uloga u popularnim operama, među kojima su: Un Ballo in Maschera, Tosca, La Boheme, Rigoletto, La Traviata, Don Carlo, Roberto Devereux, Carmen, Andrea Chenier,  Werther, La Forza del Destino, I Pagliacci, L´Elisir d´amore...

CELINE BYRNE

Irska sopranistica Celine Byrne gradi karijeru na svjetskim opernim i koncertnim pozornicama. Gostovanja u velikim koncertnim kućama u Irskoj i inozemstvu - Carnegie Hall u New Yorku, The Hermitage u St. Petersburgu i Tchaikovsky Hall u Moskvi naišli su na izvrstan prijem i priznanje publike.

Magistrirala je glazbu na Royal Irish Academy of Music u Dublinu (studirala je kod dr. Veronice Dunne), a posjeduje i diplomu Konzervatorija za glazbu i glumu u Dublinu.

U travnju 2007. uspješno je debitirala u Carnegie Hall-u. Na nacionalnim i međunarodnim natjecanjima osvojila je brojne nagrade, a uz nastupe u Irskoj, s poznatim je umjetnicima pjevala i u uglednim koncertnim i opernim kućama u svijetu.

Repertoar joj uključuje oratorije, opere, operete i recitale. Pjevala je, između ostalog, Handelov Messiah, Faureov Requiem, Mozartov Requiem i Misu u C-duru, Mahlerov Ruckert Lieder, Straussov Four Last Songs te ostvarila operne uloge poput Grofica Almavina u Le Nozze de Figaro, Fiordiligi u Cosi fan tutte, Nora u Riders on the sea, Mimi u La Boehme, Nedda u I Pagliacci, Rosalinde u Die Fledermaus i Hanna Glawari u The merry widow.

DAVID GIMÉNEZ

Maestro David Giménez rođen je u Barceloni. U rodnom je gradu studirao na Conservatori del Liceu, kasnije i na Royal Academy of Music u Londonu sa Sir Colinom Davisom.

Nakon debija 1994. s Orkestrom Hannover NDR, djeluje širom svijeta, ravna najuglednijim orkestrima i surađuje s brojnim solistima, nastupajući u prestižnim koncertnim dvoranama i opernim kućama.

Između više od 200 orkestara kojima je dirigirao su i Bečka filharmonija, London Simphony, Philharmonia, Royal Opera House Covent Garden Orchestra, München Philharmonia, Orchestre de Paris, Chicago Symphony, Tokyo Symphony i New Japan Philharmonic, a nastupao je u čuvenoj Sydney Opera House, u bečkoj Staatsoper, madridskom Teatro Real...

Tijekom karijere surađivao je s brojnim velikim umjetnicima među kojima su Roberto Alagna, Agnes Baltsa, Montserrat Cabelle, Placido Domingo, Angela Gheorghiu, Kiri Te Kanawa, Bryn Terfel i Rolando Villazon i, dakako, José Carreras. Uz uspješne koncerte s velikim glazbenim imenima, među najvažnije trenutke dosadašnje karijere uvrštava debi u Teatru Real u Madridu s operom La Boheme, gala koncert na otvaranju Carnival centra na Floridi, nove produkcije opera Carmen na Cap Roig festival i Romeo i Juliet u Jerez Teatro Villamarta, potom premijere u Sevilla Teatro de la Maestranza i Bilbao Teatro Arriaga te uzbudljivu suradnju i serije simfonijskih koncerata s Bucarest Philharmonic Orchestra kojemu je stalni gostujući dirigent.

Za izdavačke kuće Sony, BMG Classics, Koch-Schwann, Erato i Discmedi snimio je više nosača zvuka. S José Carrerasom će u skoroj budućnosti otići na azijsku i europsku turneju, a u Hrvatskoj ima u planu održavanje tečajeva.

IVAN REPUŠIĆ

Nakon srednje glazbene škole u Zadru, dirigiranje je studirao na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji kod Igora Gjadrova i Vjekoslava Šuteja,. Pohađao je majstorski tečaj Ronalda Zollmana i usavršavao se na Indiana University of Pennsylvania, na Academia Musicale Chigiana u Sieni kod Gianluigia Gelmettia, na Badisches Staatstheater u Karlsruheu kao asistent Kazushia Onoa i u Dubrovniku kod Jorme Panula. Ravnao je brojnim hrvatskim orkestrima te Festivalskim orkestrom iz Sofije, orkestrom Državne opere u Hannoveru, finskim Simfonijskim orkestrom Kuopio i poljkom Cieszynskom filharmonijom.

Nastupao je na svim hrvatskim festivalima i osvojio najprestižnije  domaće nagrade.  U HNK Zagreb je debitirao 2001. izvedbom Verdijeve La Traviate, od jeseni 2002. djeluje kao dirigent, a od 2006. i kao ravnatelj opere HNK Split, ravnatelj je glazbenog programa Splitsko ljeto, šef dirigent opere HNK Split te Zadarskog komornog orkestra i docent na Umjetničkj akademiji Sveučilišta u Splitu.

Tijekom munjevite karijere Repušić je dirigirao nizom opernih i baletnih izvedbi - Trubadur, Nabucco, Don Carlos, Faust, Manon Lescaut, La Boheme, Simon Boccanegra, Evgenij Onjegin, Lucia di Lammermoor, Aida, Pagliacci, Ljubavni napitak, Povratak, Ero s onoga svijeta, Ščelkunčik i Don Quijote.

Sa Zagrebačkom filharmonijom 2005. godine je bio na uspješnom gostovanju u Japanu, a s istim orkestrom  i Ivom Pogorelićem kao solistom, u zagrebačkoj je dvorani Lisinski  2008. požnjeo veliki uspjeh. Iste je godine veliki uspjeh doživio dirigirajući u Finskoj te u Njemačkoj,  Simfonijskim orkestrom iz Kuopia.

SIMFONIJSKI ORKESTAR HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE

Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije počeo je djelovati 1930. godine, samo četiri godine nakon početka emitiranja tadašnjeg Radio Zagreba. Godine 1951. utemeljen je Komorni orkestar Radio Zagreba koji je u domovini i inozemstvu stjecao ugled pod vodstvom Antonija Janigra te kasnije Stjepana Šuleka i Pavla Dešpalja.

Postupno se povećavao i od 1957. djeluje pod imenom Simfonijski orkestar, od 1975. do 1990. nosi naziv Zagrebački simfoničari RTZ-a, a od 1991. nosi današnje ime. Na čelu su mu bili ugledni dirigenti: Pavle Dešpalj, Krešimir Šipuš, Josef Daniel, Oskar Danon, Milan Horvat, Uroš Lajović, Vladimir Kranjčević i Nikša Bareza, a brojni su dirigenti i solisti s kojima je ostvarena uspješna suradnja: Lovro pl. Matačić, Igor Markevič, Claudio Abbado, Lorin Maazel, Zubin Mehta, André Navarra, Ruža Pospiš Baldani, Dunja Vejzović, Dubravka Tomšič-Srebotnjak, Rudolf Klepač, Ivo Pogorelić, José Carreras, Ruggero Raimondi, Liciano Pavarotti...

Uz redovitu koncertnu djelatnost u Zagrebu te obvezu redovite suradnje u radijskom i televizijskom programu, Orkestar djeluje diljem domovine i inozemstva doživljavajući sveopća priznanja. Proglašen je zaslužnim kulturnim veleposlanikom Republike Hrvatske u svijetu.


Reci što misliš!