Kultura

Književni susret

Julijana Matanović gostovala u 'Svijetu knjige'

Julijana Matanović gostovala u 'Svijetu knjige'

Spisateljica je otkrila kako je prošla svoj literarni put

Na 20 obljetnicu postojanja kluba 'Svijet knjige', 'Mozaik knjiga' u svojoj je knjižari na Poluotoku ugostila Julijanu Matanović. Istaknuta znanstvenica, književnica i književna kritičarka, jedna je od najčitanijih suvremenih hrvatskih spisateljica.

Na ovom književnom susretu uvjerili smo se kako Julijana Matanović ne treba predstavljača ili novinara koji bi joj postavljao pitanja. Okupljene čitatelje (i one koji će to tek postati) osvojila je svojom neposrednošću i toplinom, a susret je protekao u ugodnoj i opuštenoj atmosferi, nalik prijateljskom razgovoru.

Među svim primjerima na našoj književnoj sceni, kojom i dalje drmaju većinom muškarci, nalazi se i Julijana Matanović kao primjer da uspjeh nije nemoguć.

Debitirala je romanom 'Zašto sam vam lagala', koji je doživio za naše prilike nevjerojatnih četrnaest izdanja. Drugi roman, opet donekle autobiografski intonirani 'Bilješka o piscu' iz 2000. doživio je deset, a komercijalno uspješna su bila i dva sljedeća.

Iako joj kritičari nisu baš uvijek bili naklonjeni, Julijana Matanović je nastavila pisati prozu, uz svoje stručne tekstove kao profesorica na Filozofskom fakultetu. Roman 'Tko se boji lika još', svojevrsna je sinteza tog dvostrukog rada.

'Pisci su sebični, mi tekstom rasterećujemo sebe, pa ga predajemo čitateljima da se oni gnjave s njim i u njemu traže dio sebe', našalila se Matanović.

Spisateljica je otkrila kako je prošla svoj literarni put, od romana preko kolumni ta ženske časopise i 'Vjesnik', do kratkih priča. 'Često se spašavamo tekstom. Ugoda pisanja pretvorila se u obvezu, no ipak sam u svemu tome pokušala ostati JA', kazala je.

Osvrnula se na problematiku koja se još uvijek javlja u književnim krugovima, a ta je da se u tekstovima ich-forme neprestano traži autobiografski element. Ono što ponekad zastrašuje Julijanu Matanović su događaji koji se ostvaruju nakon što ih spisateljica napiše.

Spisateljica je ukratko predstavila 'Knjigu od žena, muškaraca, gradova i rastanaka' - 12 priča nastajalo je kroz tri godine, i to po narudžbi. Neobičan, starinski naslov odabrala je prema knjizi iz 1920. godine, 'Knjiga od žena i muškaraca'.

Zašto se okrenula kratkoj formi? Matanović smatra da je to jedini put kojim sa sigurnošću može nastaviti svoj literarni rad, a ne zanemariti majčinstvo i posao. Docentica je na katedri za noviju hrvatsku književnost na zagrebačkom Filozofskom fakultetu.

Ne smatra se lovcem na karijeru - 'Zahvaljujem Bogu na vremenu, a pišem s lakoćom. Fakultet je moj muž, njega poštujem, ali pisanje je moja strast, moj ljubavnik'.

Večer s Julijanom Matanović potvrdila je etabliranost spisateljice jake erudicije, ali i osobu posebno emotivnog odnosa prema književnosti, zarazne spontanosti i topline.


Reci što misliš!