Kultura

Književni susret

Zvonko Todorovski: Pisanje je poput slaganja lego-kockica

Zvonko Todorovski: Pisanje je poput slaganja lego-kockica

Na susretu s Todorovskim tražilo se mjesto više

Gradska knjižnica Zadar ovaj petak ugostila je našeg poznatog književnika, Zvonka Todorovskog. Pisac je održao čak dva književna susreta: u 11 sati u Multimedijalnoj dvorani središnje knjižnice, a u 12:30 u Ogranku Arbanasi.

Todorovski je u književnost ušao relativno kasno, nakon uspješnog bavljenja stripom, ilustracijama, scenarijima za animirane filmove i promoviranja mladih likovnih umjetnika u Koprivnici, Varaždinu i Zagrebu.

No, njegov je literarni rad na romanima za djecu i mlade odmah zapažen: romani 'Prozor zelenog bljeska' i 'Mrlja' nagrađeni su mu nagradama Grigor Vitez, SFera i Mato Lovrak, te nominacijom za nagradu Mali princ, a 'Mirakul od mora', njegov prvijenac, kao i 'Prozor zelenog bljeska' uvršteni su na popis lektire za 7. razred. Svi njegovi romani (izuzev 'Plavog trubača') tematski su vezani uz more i Stari Grad na Hvaru.

Na susretu s Todorovskim tražilo se mjesto više - dvoranu su do kraja ispunili osnovnoškolci, uglavnom šestaši i sedmaši, puni pitanja za dobro raspoloženog književnika.

Kako je pisac i sam najavio, cilj ovog susreta bio je razgovor o čitanju, pisanju i književnosti općenito. Todorovski je otkrio svoju opsesiju iz djetinjstva - 'gutanje' knjiga i stripova, zbog čega je čak i pao 6. razred.

Od 12. godine znao je da će postati pisac, a njegovi prvi literarni koraci uglavnom su bile nedovršene imitacije raznih pisaca. Pjesničku karijeru prekrižio je u onom trenutku kada je shvatio da ne može pisati stihove ako ne pokrade Dantea.

Zašto piše za djecu? Todorovski kaže da je glavni razlog taj što nikada nije zaboravio dijete u sebi. Kroz pustolovinu i akciju njegovi junaci otkrivaju svoju moralnost. Pisanje je posao koji nikada ne može dosaditi, kazao je, te priznao kako mu najveću podršku pruža supruga, koja ilustrira romane i najiskreniji je kritičar.

Na pitanje o svom omiljenom djelu, Todorovski se našalio, uspoređujući to sa situacijom u kojoj majku upitaju koje joj je najljepše dijete. 'Svaku sam knjigu pisao s veseljem, svaku posebno volim, no možda su mi ipak nešto draže one oko kojih sam se više mučio'.

Todorovski kaže kako često posuđuje tuđe priče i onda ih maštovito preoblikuje, a kada piše roman, to nalikuje slaganju lego-kockica: 'Uzmem hamer, podijelim ga na 12 dijelova, a u svaki od njih upisujem sadržaj poglavlja', objasnio je, te dodao kako najčešće piše ujutro, a poslijepodne ispravlja tekst.

Za roman 'Vjetrovi Lampeduze' pripremao se pola godine, proučavajući stare jedrenjake, a čak je izradio virtualnu maketu broda. Roman 'Mandrač', namijenjen odraslima, izmišljena je biografija Petra Hektorovića, za koju se također pripremao uz povijesne podatke.

Todorovski je najavio svoj novi roman, 'Negdje iza duge', kao i filmski projekt 'Čežnja', koji realizira zajedno sa suprugom i glazbenikom Arsenom Dedićem.

'Glazbenici sviraju i odmah mogu čuti svoje greške, no piscima je teže - oni mogu ispisati 200-tinjak kartica, ali kako mogu znati da je to vrijedno truda? Nema pisca bez iskrene publike', zaključio je Todorovski.


Reci što misliš!