Kultura

Sociologija

Predavanje "Algoritam, predmeti, tokovi: medijski studiji i posthegemonijska moć" na Sveučilištu

Predavanje

Predavanje razmatra posljedice pojma "posthegemonijske moći", razvijenoga u recentnim radovima Scotta Lasha, na opći pristup i metodologiju medijskih istraživanja

U organizaciji Hrvatskog sociološkog društva - podružnica Zadar i Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru, u petak, 22. siječnja, s početkom u 18 sati (dvorana 121), mr. sc. Mirko Petrić održat će predavanje na temu "Algoritam, predmeti, tokovi: medijski studiji i posthegemonijska moć".

Predavanje razmatra posljedice pojma "posthegemonijske moći", razvijenoga u recentnim radovima Scotta Lasha, na opći pristup i metodologiju medijskih istraživanja. Uspostavlja se odnos između Lashova shvaćanja "moći kroz algoritam", nove uloge "stvari" u kulturnim industrijama (Lash/Lury) te obrazloženja Karin Knorr-Cettine o rastućoj važnosti svijeta predmeta u "postsocijalnom obliku intersubjektivnosti". Razmatra se zatim pomak s logike strukture na logiku tokova (Baudrillard, Castells) te Lashovo shvaćanje „druge modernosti" (Beck) kao modernosti "poopćene medijatizacije".

U drugom dijelu predavanja razmatraju se posljedice ovakvog ocrtavanja polja rasprave na metodologiju istraživanja provođenih u disciplinarnim okvirima sociologije medija, kulturnih studija i komunikologije. U ovom kontekstu spominju se "nadolazeća kriza empirijske sociologije" (Savage/Burrows) i primijećeni porast "strateškog empirizma" (M. Fraser).

Osobita pozornost posvećuje se opreci pristupa istraživanju zasnovanih na tekstualnosti i reprezentaciji s već vidljivim metodološkim posljedicama pristupa usmjerenih na analizu elemenata ostvarivanja "posthegemonijske moći".

Rukovodeći se kriterijima koje je pri meta-teorijskom razmatranju masovnih komunikacija uspostavio Mauro Wolf, razmatraju se povijesni kontekst, te društvena i komunikacijska komponenta supostojećih i suprotstavljenih pristupa.

Zaključno se predlažu operacionalizacije primjerene potrebama konkretnog konteksta u "dvorazinskoj" (I. Horowitz) prirodi suvremene medijske kulture, odnosno proturječnom polju "kulture konvergencije" (Jenkins).


Reci što misliš!