Kultura

Antipreporuka

'Tri' - neuvjerljiva i bezlična priča

'Tri' - neuvjerljiva i bezlična priča

Tehnički gledano, knjiga je poput svih ostalih, pa se pitamo koja je njena posebna uloga i značaj u modernoj književnosti?

Klubovi čitatelja u Gradskoj knjižnici Zadar okupljaju ljubitelje zanimljivih knjiga, kako mlade, tako i odrasle, koji se sastaju jednom mjesečno da bi razgovarali o knjizi koju odabiru zajedno.

U ogranku GKZD na Bilom Brigu sastaje se Klub čitatelja za odrasle. Njihova članica, Senka Župan, s nama je rado podijelila dojmove Kluba nakon čitanja nagrađenog i od kritičara hvaljenog romana 'Tri' Drage Glamuzine.

'Nevjerojatno je kako o jednoj knjizi može biti doneseno toliko oprečnih sudova. Srećom, postoji sud čitatelja, a on je najvjerodostojniji, jer za koga drugog književnici pišu, tko čita i kupuje njihove knjige?

S obzirom na činjenicu da je u našem društvu sve izokrenuto, pa čak i poimanje lijepe književnosti, zato me ovo i ne čudi, već potvrđuje stav o tome da lijepe knjige leže zabačene na policama, nereklamirane. Tek pravi zaljubljenici s vremena na vrijeme nabasaju na njih i dugo nakon toga ostanu pod dojmom sadržaja bezimene knjige.

Moje je mišljenje samo subjektivna stvarnost - baš kao i mišljenje suda koja koji je odlučio nagradu od sto tisuća HRK dodijeliti romanu 'Tri' Drage Glamuzine. Knjiga se teško i mučno čita i nikad je ne bih izabrala po ključu reklame, jer sve što se preporuča, vrlo često samo je neopravdana marketinška varka za čitatelje. Oni koji nasjednu, vrlo brzo shvate da su nasamareni.

Tehnički gledano, knjiga je poput svih ostalih, pa se pitamo koja je njena posebna uloga i značaj u modernoj književnosti?

Desetak članova Kluba (različite dobne skupine, različitih svjetonazora) složilo se: nema tu ni 'šuga' ni ljepote, ni ljubavi, ni nježnosti, čak ni grubosti o kojoj neki kritičari pišu.

Priča je dosadna i bezlična. Sve je neuvjerljivo počevši od troje likova, njihove komunikacije, te se čini kao da su lišeni bilo kakvih emocija. Da su sociopati, bili bi zanimljiviji, jer to bi bilo nešto novo - to bi možda spasilo ovu knjigu od beskrajne dosadnjikavosti i mučnine koju u izaziva, ali ne poput Sartreove mučnine. Jer od Sartreove mučnine još ćete godinama imati iste simptome, dok ćete ovo 'Troje' zaboraviti za mjesec dana.

Gospodinu Glamuzini želimo iskrene i proživljene priče, jer čitatelji itekako osjećaju kada se radi o imitaciji života', zaključuje g. Župan.


Reci što misliš!