Kultura

Koncert

Chopinove čarolije

Chopinove čarolije

Večer je osim izuzetne glazbe imala i razgovorni dio, u kojem je g. Krpan otkrio odakle njegova velika ljubav prema Chopinu

Citirat ćemo g. Dinu Bušić: 'Nije li romantičarski duh segment za kojeg primjećujemo da je u današnjem društvu gotovo izgubljen'?

Romantičarski duh Frederica Chopina, velikog poljskog skladatelja i inovatora glasovirske tehnike probudio je Vladimir Krpan, koji je na zadarskom Sveučilištu održao koncert pod nazivom 'Chopinove čarolije', povodom 200. -te obljetnice skladateljevog rođenja.

Vladimir Krpan jedan je od najvećih hrvatskih interpreta. Utemeljitelj je klavirskog odjela Visoke muzičke škole u Skopju 1968., a od 1971. predaje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, gdje je odgojio nekoliko naraštaja izuzetnih mladih pijanista.

Djelovanje mu je usmjereno prema unapređenju nastavnog plana i programa na matičnoj ustanovi, s naglaskom na tehničkom, tonskom, pedalizacijskom i repertoarnom pomaku, pri čemu kombinira najbolju tradiciju tzv. Stančićeve Zagrebačke glasovirske škole i bogato nasljeđe talijanske pijanističke škole, posebno Michelangelieve.

U njegovu djelovanju osobno mjesto zauzimaju skladbe hrvatskih skladatelja, a standardni klasični repertoar nerijetko slaže u neobične stilske cjeline.

Surađivao je s brojnim glasovitim dirigentima te gostovao u svim hrvatskim i europskim glazbenim središtima, a višekratno u SAD, Rusiji, zemljama Bliskog i Dalekog Istoka, Iranu, Indiji, Sjevernoj i Južnoj Koreji, Pakistanu, Turskoj i Tajlandu.

Kao član žirija, redovito sudjeluje na mnogim pijanističkim natjecanjima i drži majstorske seminare u svojoj zemlji i inozemstvu.

Večer je osim izuzetne glazbe imala i razgovorni dio, u kojem je g. Krpan otkrio odakle njegova velika ljubav prema Chopinu: naime, otkrio ga je relativno kasno. Na Akademiji češće je izvodio Brahmsa i Bacha, da bi na završnom koncertu izveo Chopinovu sonatu i izazvao oduševljenje.

'Morate biti dobar poznavatelj teksta, čitati između redaka', objašnjava Krpan. 'Chopinova najvažnija komponenta je glazbeno vrijeme, teško je naći srednju mjeru, ne zanemarujući formu do koje je Chopin puno držao. Pisao je mnogo ukrasnih nota, a njegove etide studenti na kolokvijima izbjegavaju. U svom kolažu vodio sam računa o tonalitetima i njihovom međusobnom djelovanju, stvarajući jedan novi međuodnos.'

Nocturno, dvije balade, Scherzo - slušali smo u prvom dijelu koncerta, a potom je uslijedilo dvanaest snažnih etida. Zadarska publika maestra je dva puta pozvala na bis.

'Chopin je unaprijedio klavirski izričaj', kazao je g. Krpan. 'Probio je nove svjetove; uzimajući oblike, ispunjavao ih je akustičnim doživljajima, svojim nadama... Njegove etide pune su emocija, one su jedan vječni karneval'.


Reci što misliš!