Zanemareno desetljeće
Objavljen zbornik posvećen sedamdesetima
'Desetljeće koje je prethodilo, šezdesete, doba je uzleta mašte, utopističkih vizija društva i umjetnosti za sve, a osamdesete, dekada koja je došla iza 70-ih, vrijeme pak velikih političkih projekata koji su završili novim društvenim i zemljopisnim konfiguracijama', navodi Lukšić
Zbornik 'Sedamdesete', posvećen 70-im godinama prošloga stoljeća, objavljen je u biblioteci Književna smotra Hrvatskog filološkog društva iz Zagreba.
Riječ je o zborniku posvećenom sedmom desetljeću prošloga stoljeća od nulte do devete godine.
'Razdoblje je to za koje se nepravedno zalijepila etiketa nezanimljivog i sivog, a prezentacijom radova vezanih za to razdoblje želi se uputiti na njegov specifičan duh', navela je urednica Irena Lukšić.
'Desetljeće koje je prethodilo, šezdesete, doba je uzleta mašte, utopističkih vizija društva i umjetnosti za sve, a osamdesete, dekada koja je došla iza 70-ih, vrijeme pak velikih političkih projekata koji su završili novim društvenim i zemljopisnim konfiguracijama', navodi Lukšić.
Građa je podijeljena na nekoliko cjelina. U prvome bloku, naslovljenome Ispred vremena, našli su se tekstovi o fenomenima koji su ubrzavali svoje vrijeme: nova umjetnička praksa, pokreti, grupe i bitne izložbe u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji, vladavina potpunog jezičnog pluralizma, novi odnos prema umjetničkom djelu i drukčije shvaćanje umjetnika, uspjeh omladinskog tjednika Polet, artikulacija disidentstva na tlu bivšeg SSSR-a, prestanak državne kontrole čitanja i utjecaj samizdata i tamizdata na demokratske promjene.
U drugoj cjelini, čiji je naslov 'Duh sedamdesetih', stoje tekstovi o dramskom djelu austrijskog književnika Thomasa Bernharda, o Jerofejevljevu romanu 'Moskva-Petuški' kao simbolu raspada sovjetske utopije i poetičkim obilježjima pjesničkih zbirki Natalije Gorbanevske.
Treći odjeljak, 'Rubovi i središta', bavi se rubovima književnog života u američkoj zbilji, novim kanarskim glasovima u španjolskoj književnosti, destrukcijom ruskog sela, estonskim elementom u djelu Juliana Semjonova, recepcijom Epikura u indoktriniranom sovjetskom okruženju i znanstveno-fantastičnim parabolama mutacija i kloniranja.
U 'Pjesničkoj karti' vremena predstavljeni su najznačajniji portugalski pjesnici i stvaralaštvo ruskog emigrantskog pjesnika Mihaila Krepsa, a 'Granice i sjećanja' donose osobna svjedočenja o iskustvu egzila i sukobljenih kulturalnih perspektiva.
U odjeljku 'Tragovi sedamdesetih' mjesto je našao tekst o odjecima 70-ih u poznatoj Shepardovoj drami 'Pravi zapad', a 'Kronika, kronologija' rekapitulira važnije događaje iz raznih sfera života koji su desetljeće učinili atraktivnim.
Vezane vijesti
-
Adrian iako na pragu zrele dobi još uvijek je onaj isti idealist kakvog ga se sjećamo, pomalo naivan, no opet bezgranično simpatičan
-
Knjiga se bavi razdobljem američke književnosti koje obuhvaća prvu nacionalnu generaciju autora do razdoblja Građanskoga rata
-
U knjizi Na drugi pogled. Pozicije suvremene hrvatske fotografije Sandra Križić Roban razmatra zbivanja na polju umjetničke fotografije u nacionalnom kontekstu
-
Knjigu je u originalu napisao iskusni novinar Mark Blake, urednik hrvatskog izdanja je Denis Leskovar, a knjigu su s engleskog prevele Mirela Priselac – Remi i Sanja Đurić
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!