Kultura

Glazbene večeri u Sv. Donatu

"Cellomania" ili kako se predati zadovoljstvu muziciranja

Leskovar i Sollima i ovim nastupom pokazali su svoju virtuoznost i predanost, osvajajući neodoljivom energijom stvaranja glazbe publiku koja ih je čak tri puta pozvala na bis

U sklopu pedesetih Glazbenih večeri u Sv. Donatu, u jedinstvenom ambijentu predromaničke crkve na Forumu, nastupio je ansambl 'Cellomania', uz Moniku Leskovar i Giovannija Sollima na violončelima, te pod umjetničkim vodstvom Valtera Dešpalja.

Projekt 'Cellomania' obuhvatio je djela Schuberta, Bacha, Piattia, Poppera i Kuljerića, uz simboličan predznak - naime, Valter Dešpalj prvi je puta profesionalno nastupio upravo na Glazbenim večerima u Sv. Donatu.

U 'Cellomaniji' sudjeluju mahom bivši i sadašnji učenici Valtera Dešpalja iz Hrvatske, Slovenije, Austrije i Latvije (nekolicina njih pobjednici prestižnih međunarodnih natjecanja), a ansambl je surađivao i s najvećim svjetskim violončelistima.

Violončelisti ansambla 'Cellomania' zadarskoj su se publici predstavili kao uigrani glazbenici, čija briljantna izvedba odaje istinitu radost muziciranja, što je osobito došlo do izražaja prilikom interpretacijski izazovne Polonaise Davida Poppera.

Najeksponiranija violončelistica mlađe generacije, dobitnica prestižnih glazbenih nagrada, Monika Leskovar, potvrdila je svoju međunarodnu reputaciju, uz briljantnog Giovannija Sollimu, jednog od najperspektivnijih violončelista, skladatelja podrijetlom iz Palerma, s kojim je Leskovar snimila 'We were trees'.

Leskovar i Sollima i ovim nastupom pokazali su svoju virtuoznost i predanost, osvajajući neodoljivom energijom stvaranja glazbe publiku koja ih je čak tri puta pozvala na bis.

Koncert 'Cellomanie' u potpunosti je opravdao Dešpaljevu deskripciju projekta, kojega smatra 'finim stanjem duha i uha',' kad se generacije violončelista okupljaju u većem broju i predaju zadovoljstvu zajedničkog muziciranja i druženja, sa željom da se to zadovoljstvo podijeli i s publikom.


Reci što misliš!