Kultura

Digitalizacija umjetnosti

Sajam umjetnosti po prvi puta online

Sajam umjetnosti po prvi puta online

Otkako su brojni svjetski muzeji stavili svoje kolekcije na internet, za razgledavanje umjetničkih remek djela nije nužno potrebno osobno ih posjetiti

Otkako su brojni svjetski muzeji prošli proces digitalizacije i stavili svoje kolekcije na internet, za razgledavanje umjetničkih remek-djela nije nužno potrebno osobno ih posjetiti. Slijedeći njihov primjer, ovih dana otvoren je prvi online sajam umjetnosti na kojemu svi korisnici interneta imaju prilike chatati s kustosima ili kupiti neko od ponuđenih djela.

Prvi online sajam umjetnosti - VIP Art Fair - inspiriran je likom i djelom Raya Johnsona, umjetnika čije je čitavo stvaralaštvo uvelike određeno virtualnim svijetom.

Godine 1962. godine zajedno s Cyem Twomblyjem i Andyjem Warholom osnovao je Njujoršku dopisnu umjetničku školu.

Do kraja života, 1995. godine, ostao je pustinjak koji je s članovima umjetničke zajednice, kao, uostalom, i sa svijetom bio povezan isključivo preko pošte, a razvojem tehnologije, i posredstvom interneta.

Osim radova takozvanog kuma virtualne umjetnosti Raya Johnsona, na prodaju su stavljena djela suvremenih umjetnika Damiena Hirsta, Gilberta&Georgea i Sarah Lucas. Iako mnogi smatraju da su aukcije uživo, razgovori s kolekcionarima i trgovcima umjetnina čar sajmova, online okupljanja mnogo su praktičnija.

U sajmu sudjeluju vodeći posrednici u prodaji umjetnina, poput galerije White Cube, Gagosiana i Sadie Coles HQ, a može se posjetiti besplatno, dok je za surfanje VIP štandovima ili chat s trgovcima potrebno uplatiti 100 dolara u vrijeme vikenda te 20 dolara tijekom tjedna.

Zanimljivo je da je više od 50 ponuđenih djela procijenjeno na više od milijun dolara, a hoće li bogati kolekcionari prepoznati prednosti interneta, bit će poznato nakon završetka sajma VIP (View in Private), 30. siječnja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.