Kultura

Komentar

Dolje Facebook, treba nam prostor kreativnosti!

Dolje Facebook, treba nam prostor kreativnosti!

Ana ima 15 godina i jedan veliki problem: zanima je SVE i ne zanima je NIŠTA. Pokušala je poraditi na sviranju gitare, no brzo je odustala. Voli crtati, ali čini joj se da to ipak nije dovoljno dobro. Ponekad napiše pjesmu, ali onda zgužva papir i baci ga u smeće. Tko uopće želi čuti stihove jedne obične Ane?

Na mladima svijet ostaje, koliko ste samo puta čuli rečenicu koja odolijeva vremenu? A danas su mladi više nego ikad gube; utapaju u sumnji, sumnji u sebe i svijet oko sebe, što ih dovodi do stanja apatije, situacije u kojoj sva njihova energija, kreativnost i snaga blijedi i tada se prepuštaju onome što je najjednostavnije - dokolici, dosadi, ovisnostima.

Ne mogu razvijati svoje potencijale jer im se ne nude mogućnosti, inicijative i mjesta gdje bi kreativno proveli slobodno vrijeme.

Naravno, ima mladih koji su posvećeni sportu, plesu, glazbi, no sve takve aktivnosti koštaju. Program djelovanja za mlade ne može se realizirati preko noći. No, kako je jednom kazao J. Galsworthy, ako ne mislite na budućnost, ne možete je ni imati.

Postoji li u ovom gradu projekt koji bi mladima otvorio izvaninstitucionalni razvoj, neformalnu edukaciju, pa kažimo čak i - zdravu zabavu?

Prema podacima koje nudi istraživanje Odjela za sociologiju (2009.), Gradska knjižnica Zadar kulturni je akter grada, te mjesto koje pruža priliku mladima za jedan drugi oblik socijalne interakcije. U Gradskoj knjižnici odvijaju se brojne aktivnosti namijenjene mladima: radionice, književni susreti, predavanja, edukativni projekti, klubovi čitatelja. Ne zaboravimo ni Glazbeni odjel koji posebno mladima pruža mogućnost širenja glazbenog horizonta, te čitaonicu tiska koja je mnogima pravo 'utočište'. No, Knjižnica ne može biti usmjerena isključivo mladoj populaciji s obzirom da se radi o instituciji koja se može pohvaliti pravim oceanom sadržaja koji čine njezin raznovrstan program.

Promotrimo li gradsku kulturnu politiku zapažamo kako se radi o inzistiranju na sadržajima za koje se po copy-paste principu dodjeljuje novac, uz eventualna osvježenja za koje nadležni procijene kako mogu doprinijeti imidžu grada. Gdje su tu mladi? Na 12 koncerata Glazbenih večeri u Svetom Donatu? Nemoguće. Dok sviraju Monika Leskovar i Giovanni Sollima, ti isti mladi piti će pivo na Rivi. Oni se tu jednostavno ne vide.

Pa dobro, što ponuditi mladima?

Njima ne treba još jedno mjesto za izlazak - treba im boravak. Gradske vlasti ne mogu zatvarati oči pred potrebama nezavisne kulture i kulture mladih - prostora koji će omogućiti razvoj međusobne komunikacije (dolje Facebook!), usvajanje odgovornosti i tolerancije te unapređenje kvalitete života. Tek tada možemo očekivati poboljšanja u uklanjanju neželjene razine devijantnog ponašanja, ali i ono što je još važnije: afirmiranje mladih talenata koji će postati aktivni i uključiti se u život i rad građanske zajednice.

Centar za mlade, projekt vrijedan oko 15 milijuna kuna neće biti dovršen ni ove godine, a prema novom planu projektna dokumentacija biti će dovršena do sljedeće godine, za što će Grad Zadar izdvojiti milijun kuna. Zgrada na sjajnoj lokaciji, u ulici Stjepana Radića, koja je danas u katastrofalnom stanju, a 'prvi susjedi' - djelatnici Gradske knjižnice dignuli su ruke od samoinicijativnog uređenja, prostire se na oko 1.700 metara četvornih.

Iz Upravnog odjela za kulturu i sport Grada Zadra, kazat će kako su za Centar u proračunu predviđena sredstva, no recesija je učinila svoje i brojni projekti čekat će bolje dane. U međuvremenu, mladi će i dalje vrijeme provoditi na Fejsu, po kafićima i kladionicama.

Kroz 'Artikulturu' prodefiliralo je oko tisuću ljudi, u oko 120 do 140 događanja: radionica, predstava, performansa, izložbi, plesnih izvedbi, koncerata

Gašenjem Artikulture, projekta koji je u Zadru oživio djelovanje nezavisne kulture i u čijim su sadržajima ravnomjerno uživali mladi i oni 'koji se tako osjećaju', grad je izgubio platformu o čijoj vrijednosti dovoljno govore komentari koji su se mogli čuti gotovo na svakom događanju, a on je glasio: 'Ovo je super, kao da nisam u Zadru'! U sklopu 'Artikulture' mnogi su mladi po prvi puta javnosti predstavili svoje talente. Sjetimo se samo fantastičnog 'Etšilazaka' ili pak 'Rakursa 5'.

Jedna od udruga koja stavlja naglasak na kreativnost mladih, 'Šigureca', u potrazi je za prostorom. Koncerte održava u DHM-u, no za ostale aktivnosti potreban im je prostor koji bi omogućio djelovanje kazališnih izvedbi i galerijskih aktivnosti. Tu su još i Z. V. U. K., Tetro Verrdi, Zadar Snova, Dragon Teatar, društvo ZaPis, udruga 'Zdanje'... kreativnih ljudi u ovom gradu ima, ideja ima, ali kako prijaviti projekte na natječaje kada ih nemate gdje realizirati?

Postojanje raznovrsnih organizacija, inicijativa, projekata i umjetničkog potencijala bez predznaka mainstreama, kao da predstavlja prašinu koju kulturna politika i urbano planiranje Gradske uprave godinama guraju pod tepih. To vodi diskontinuitetu i destabilizaciji razvoja nezavisno-kulturnog djelovanja, čiji su akteri prisiljeni održavati svoje ideje na životu u vlastitim stanovima, podrumima, nepovoljnim (komercijalnim) prostorima, terminom ograničenim institucijama. A sve to odražava se na smanjenju kulturne ponude (u 'gradu kulture'!?) i prepuštanju 'blagodatima' konzumerističke kulture.

Ana je upoznala Šimu. Ima 18 godina i vodi tečaj gitare. Volonterski, naravno. Sutra će po prvi put provjeriti što se to radi na 'Pinelariji'. To je nekakva radionica za sve one koji stalno nešto crtaju, ali se nikada nisu podrobno upoznali s likovnim tehnikama. A u subotu je književna večer. Ana je uzbuđena. Čitat će svoju pjesmu. Jer postoje oni koji je žele čuti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.