Kultura

Michele Hendricks Quintet u HNK Zadar

Jazz Michele Hendricks Kvinteta oduševio zadarsku publiku

Jazz Michele Hendricks Kvinteta oduševio zadarsku publiku

Bilo je zanimljivo čuti uvod u svaku jučerašnju pjesmu jer je svaka od njih na neki način nastala kao slučaj okolnosti

Jučer se u HNK Zadar održao jazz koncert Michele Hendricks Kvinteta. Od samog dolaska na pozornicu do zadnje izvedbe, Michele Hendricks i njen kvintet zračili su pozitivnom energijom, živim jazz ritmovima, a osmjehom na licu i savršenim vokalno instrumentalnim interpretacijama nisu ostavili niti jednog člana publike mirnim u njegovoj sjedalici.

Koncert je bio odličan, i iako kazalište nije bilo popunjeno do kraja, publika koja je bila prisutna u svakom je pogledu bila topla i moglo se vidjeti da uživa u jazz izvedbama Michele i kvinteta. Svojim su humorom, komunikacijom s publikom i među sobom, načinom izvođenja te simpatičnošću jazz koncert učinili zaista posebnim. Vratila nas je na početak 20.st. u Chicago gdje je sam jazz i započeo.

Bilo je zanimljivo čuti uvod u svaku jučerašnju pjesmu jer je svaka od njih na neki način nastala kao slučaj okolnosti. Tako je npr., jedna od pjesama pod nazivom 'Honk it if you want it' (potrubi ako želiš) nastala tako što je Michele zapazila naljepnicu na automobilu koja joj se svidjela i automatski se u njoj rodila ideja za pjesmu!

Još jedna pjesma koju je sinoć izvela i također ima zanimljivo 'podrijetlo', a svih je srdačno nasmijala, je Bear Necessities, iz poznatog Disney-evog crtanog filma Knjiga o Džungli, koji je kaže njen omiljeni crtani film. Pošto dosta vremena provodi sa svojim unucima, kaže kako ima dobar izgovor za gledanje omiljenog crtića i slušanje omiljene pjesme.

 

Uz navedene dvije pjesme, izveli su još i 'Mama, you told me so', 'Trivia Madness', 'Don't give your soul away', 'I fall in love too fast' i dr. Koncert koji je trajao otprilike sat vremena 'proletio je' u minuti i publika je velikim aplauzom na kraju pokazala koliko je uživala u njihovoj izvedbi.

Na kraju koncerta, uspjeli smo na trenutak 'uloviti' Michele i pitati je nekoliko pitanja o tome kako joj se svidio nastup u Zadru i je li zadovoljna kako ju je publika prihvatila, općenito o njenom stvaralaštvu, načinu izvoenja i sl.

'Večeras mi je zaista bilo je odlično jer je publika bila raspoložena za jazz. Očito zadarska publika voli jazz i drago  mi je zbog toga', rekla nam je Michele.

Nevjerojatna je količina pozitivne energije kojom odišu sve njihove izvedbe, ali i same pojave na pozornici. Publika je to prepoznala i uzvratila je jednako pozitivnom količinom energije.

'Moj kvintet i ja smo uvijek pozitivno raspoloženi. Jazz je nešto što uistinu volimo raditi, svaki naš koncert je proizvod našeg prijateljstva, iskustva, osjećaja i ponajprije, velikog zadovoljstva i valjda publika to i osjeti i dobro nas prihvati', objasnila nam je.

Ovo joj je prvi put da nastupa u Zadru, i u Hrvatskoj općenito. Kaže kako je Zadar predivan grad. 'Uživala sam šetajući rivom, u posjeti sam orguljama, pozdravu suncu, trgovima,... I još sam imala sreće da je lijepo, toplo vrijeme.' Ali nažalost već danas putuje dalje, prema Rovinju, gdje će također održati još jedan jazz koncert.

Podsjetimo, u Rovinju se od 23. do 28. ožujka 2011., održava ovogodišnji Rovinj Spring Jazz Festival, tako da će, uz ostala poznata jazz imena (Sugar Blue Band, New Deal, Ratko Zjača & Simone Zanchini ZZ Quartet i Voices of Nature), i Michele Hendricks Kvintet publici Rovinja priuštiti svoj dio jazz interpretacije i ugođaja.

Sinoć je Michele izvela samo one pjesme koje je sama napisala. Inspiraciju za pjesme, kaže, nalazi svuda oko sebe; na naljepnicama koje slučajno uoči na nekom automobilu ili sl., iz filmova ili animiranih filmova koji su joj posebno dragi, iz događaja koji su za nju posebno emocionalni i sami po sebi, kaže Michele, traže jazz interpretaciju.

Osobe koje cijeni i kojima se oduvijek divila, a paralelno s time su joj i uzori sve su redom, naravno, najveći jazz glazbenici svih vremena: Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, Bobby McFerrin, ... Ali, među njima se nalaze i legendarni pjevači iz ostalih bliskih stilova i žanrova: Stevie Wonder, Ray Charles, Aretha Franklin. 'Stvarno volim poslušati razne stilove vokala jer u svakome pronađem ono što mi u tom trenutku treba za dušu.'

'Ono što najviše volim kod jazza je improvizacija. Imaš slobodu koja ti dozvoljava da ne moraš svaki put izvoditi identične solo dionice već konstantno na drugačiji način iznosimo svoje pjesme. Iako tekst (pjesme) uvijek ostaje isti, način na koji se pjesma izvodi (i u vokalnim i instrumentalnim dionicama), uvijek je drugačiji. Nikada u jazzu nećete čuti identičnu interpretaciju iste pjesme', objasnila nam je Michele.

'Ali to je bit jazza, trenutak, osjećaj, atmosfera,..., sve one emocije koje osjećaš u određenom trenutku i koje želiš prenijeti. U jazzu imaš slobodu da to i ostvariš.'

Michelle Hendricks Kvintet zapravo je na maloj osmodnevnoj turneji. Jučer su nastupali u Zadru, danas će nastupati u Rovinju, a nakon toga posjetit će i Austriju.

Specifičan je način na koji Michele interperitira svoje pjesme jer u svakoj od njih svoje mjesto zauzimaju i neobične glasovne dionice koje se ne mogu protumačiti kao riječi. Radi se o scat pjevanju. U vokalnome jazzu, scat pjevanje je vokalna improvizacija sačinjena od tzv. vokala 'bez riječi; pjevač izvodi niz besmislenih vokala, onomatopejskih i raznoraznih zvukovnih izričaja koji nemaju gramatičkog značenja. Scat pjevanje daje pjevaču mogućnost izvođenja  improviziranih melodija i ritmova i da vlastitim glasom pokuša izvesti instrumentalnu solo dionicu.

'Otac mi se bavio scat pjevanjem, tako da sam na neki način odrasla s tim. Scat je zapravo način na koji pjevač improvizira svoju solo dionicu, kao npr. kada klavir ima svoju dionicu improvizacije u pjesmi. Jazz pjevačima se u toj scat dionici pruža mogućnost ispričati priču bez riječi, unijeti se u samu bit jazza na način na koji čine i sami instrumenti - glasom oponašaš instrumentalni izričaj.'

Izražavajući se na ovaj način (bez riječi), scat pjevanjem izvođač opisuje emocije i općenito sve što osjeća, a nalazi se, kako kaže Michele, iznad riječi i samim time se 'običnim' riječima niti ne može izraziti.

Na kraju nam je i predstavila svoj kvintet: Michael Erian (tenor saksofon), Renato Chicco (klavir), Wayne Darling (kontrabas), Howard Curtis (bubnjevi) i Michele Hendricks (vokal).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.