Znanstvena fantastika
Paraleleni svijet SF fandoma
Na trećoj mjesečnoj tribini 'SF u Booksi', koju vodi ugledni hrvatski znanstvenofantastični autor Aleksandar Žiljak, govorilo se o tzv. fandomu, odnosno manje ili više fanatičnim obožavateljima znanstvene fantastike, kojih u Hrvatskoj nema uopće tako malo.
Za sve je zapravo kriv Hugo Gernsback. Ovaj Amerikanac luksemburškog porijekla pokrenuo je između dva svjetska rata časopis Amazing Stories, posvećen znanstvenoj fantastici, u kojem je - doduše bez dozvole autora - objavljivao priče Julesa Vernea i H.G. Wellsa. No, osim etabliranih SF-autora, Gernsback je stranice svojeg časopisa otvorio i nepoznatima, naročito drugim obožavateljima znanstvene fantastike, koji su se pomoću Amazing Stories počeli međusobno povezivati. Prva SF-konvencija, pod nazivom Worldcon, održana je pak 1940. godine u New Yorku, koji je tada ugostio i Svjetsku izložbu.
U Hrvatskoj je SF (što je skraćenica od science fiction, iako domaći fanovi govore i o 'spekulativnoj fikciji') procvjetao sedamdesetih godina prošlog stoljeća, te se i do danas održao, zahvaljujući ponajviše entuzijazmu najvećih fanova, ali i publici koja se kroz godine bez prestanka obnavlja. Dva su ključna događaja iz sedamdesetih: prvi je sajam SF-a koji se 1972. Održao u zagrebačkom Studentskom centru, a onda je četiri godine kasnije izašao prvi broj časopisa Sirius, koji je odgojio generacije ljubitelja znanstvene fantastike. Uskoro je pokrenuto i društvo SF-fanova Sfera, koje uspješno djeluje i danas, ponajprije kroz organiziranje najveće i najstarije znanszvenofantastične konvencije na ovim porostorima, popularnog Sferakona.
To su bile samo neke od stvari koje su se mogle saznati na tribini o Fandomu u Booksi, na kojoj su govorili Aleksandar Žiljak, urednik SF-fanzina Parsek Boris Švel i Petra Bulić iz Sfere. U nešto više od sat i pol priče, koja je uključivala i pitanja publike, troje SF-fanova predstavilo je različite skupine unutar raznolikog i velikog svijeta znanstvenofantastičnih fanatika, te se osvrnulo na činjenicu da je Hrvatska zemlja u kojoj ima mnogo zaljubljenika u SF. Kako je naglasila Petra Bulić, domaće SF-konvencije, od kojih su najisatknutiji zagrebački Sferakon i pazinski Istrakon, privlače svake godine i više od tisuću posjetitelja, što je u državi od četiri i pol milijuna stanovnika odličan omjer.
Primjerice, Poljaci su također ludi za SF-om, no njihove konvencije privlače otprilike jednak broj ljudi, što je ipak malo za mnogoljudnu zemlju poput Poljske. Također, već spomenuti Worldcon, koji se većinom održava u Americi, može se pohvaliti s maksimalno pet tisuća posjetitelja.
Snaga fandoma u Hrvata definitivno ovisi i o tome što se SF-manifestacije održavaju u kontinuitetu već desetljećima, iako su neke s vremenom nestale, ali su se zato pojavile neke nove. Konvencije omogućavaju povezivanje fanova, ali tu važnu ulogu igraju i fanzini poput Parseka, koji je do sada izašao u više od stitinu brojeva. Mnogi su fanovi tako prošli put od isključivih konzumenata znanstvene fantastike, preko stidljivih autora u fanzinima, pa sve do književnih zvijezda te scene, ispričao je urednik Parseka Boris Švel. Treba naglasiti da se sve u fandomu radi volonterski, a goste tribine se pitalo i o tome postoji li svojevrsna etika fandoma. Odgovor je da postoji, a da joj je temelj solidarnost.
U svakom slučaju, raznoliki hrvatski SF-fandom, u kojem mjesta ima za sve, kao i hrvatska znanstvenofantastična produkcije, ponajviše prozna, čine se kao pomalo zanemarenom temom, koju je aktualizirala serija tribina 'SF u Booksi'. Sljedeći put, početkom svibnja, govorit će se o utjecajnim časopisima, poput Siriusa ili kasnije Future, što će biti prilika za mnoge da u Hrvatskoj otkriju jedan cijeli novi paralelni svijet.
Vezane vijesti
-
-
-
14. i 15. listopada 2011. na Filozofskom fakultetu u Rijeci na Sveučilišnom kampusu održat će se 14. godišnja konvencija fantastike "Rikon" u organizaciji udruge "3. zmaj"
-
Novopokrenuta Biblioteka Ubiq u modernom dizajnu, džepnom formatu i po pristupačnim cijenama ponudit će nova djela domaćih pisaca i kritičara fantastičkih žanrova
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.