Kultura

Vizualne iluzije

Viktor Popović na "Razgovoru s umjetnikom"

Viktor Popović na

U Gradskoj loži, izložbenom paviljonu Galerije umjetnina, 15. ožujka otvorena je izložba Viktora Popovića, koji je upravo za taj prostor osmislio instalaciju, koju čine neonske cijevi na finim metalnim nitima, a tvore neobičnu paukovu mrežu.

Na preko 100 m2 Lože, iznad posjetilaca ova instalacija aktivira cijeli prostor, kao i onaj izvan Lože, kazala je Ljubica Srhoj Čerina, kustosica Galerije umjetnina, prilikom 'Razgovora s umjetnikom'. Susret je otvorila Renata Peroš, ravnateljica Narodnog muzeja Zadar.

'Odlučili smo se za ovaj prostor i ovo je prilika za komunikaciju s umjetnikom. U ovih mjesec dana Popović je oduševio naše građane. Treba kazati i to kako je zaslužan za vizualni identitet Galerije umjetnina', kazala je Srhoj Čerina i predstavila biografiju splitskog umjetnika, uz osvrt o recepciji suvremene umjetnosti u Zadru i najavu 'Plavog salona'. Svoju prvu svjetlosnu instalaciju Popović je izradio upravo za posljednji 'Plavi salon'.

Viktor Popović je rođen u Splitu 1972. godine. Diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti, Slikarski odjel, u Zagrebu, član je hrvatske udruge likovnih umjetnika Split i HDLU zagreb, te radi kao profesor slikarstva na splitskoj Likovnoj akademiji.

Po školovanju i vokaciji slikar, prepoznat je kao nova osobnost suvremene umjetničke scene na 8. triennalu hrvatskog kiparstva 2003. godine, kada mu je dodjeljena Velika nagrada za instalaciju sastavljenu od muških odjevnih predmeta izlivenih u olovu i složenih na staklenu policu. Svojim radovima zastupljen je na mnogobrojnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu.

Naglasak u ovome djelu, kao i u većini ostalih Popovićevih djela, jest u stvaranju 'pomaknute' situacije, u izrazitom efektu začudnosti 

Dobitnik je više nagrada (Godišnja Nagrada za mladog umjetnika HDLU, Zagreb 2006.; Godišnja Nagrada za suvremenu umjetnost Filip Trade, Zagreb 2005.; Velika nagrada VIII. trijenala hrvatskog kiparstva Gliptoteke HAZU, Zagreb 2003.).

Njegovi su materijali olovo, guma, motorno ulje, neonske i argonske cijevi, jer nastoji izbjeći prirodne materijale kao što su voda, zemlja, kamen, kako bi iskazao otpor prema povezanosti čovjeka i prirodnih materijala, koji nose emocionalne natruhe.

Popović se osvrnuo na nekoliko svojih radova koji su bili zapaženi među stručnjacima, primjerice radu u Galeriji Juraj Plančić u Starom Gradu na Hvaru, izlaganje u galeriji Sv. Krševana u Šibeniku i dr.

Istraživanje percepcije i varljivost vizualne iluzije ono su što zanima Popovića, a kazao je kako za njega najveći izazov predstavljaju novi prostori, koji ne mora nužno biti galerijski.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.