Bogatstvo zadarske glazbene baštine
Zašto se zanemaruje bogata glazbena prošlost grada Zadra?
'Mislim da je Zadar grad budućnosti, a glazba, umjetnost i kultura nisu na nivou na kojem bi trebale biti. Žao mi je da se zanemaruje ta silna bogata prošlost grada', poručila je Burić
Jučer je u Svečanoj dvorani Sveučilišta U Zadru održano predstavljanje knjige Katice Burić pod nazivom Glazbeni život Zadra u 18. i prvoj polovici 19. stoljeća.
Knjigu su predstavili: prorektor prof. dr. sc. Vladimir Skračić, dr. sc. Vjera Katalinić (upraviteljica Odsjeka za povijest hrvatske glazbe i nasl. izv. prof. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu), prof. dr. sc. Stanislav Tuksar (red. prof. na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu), Edo Mičić (dirigent) i sama autorica.
'Dobrim i važnim djelom ova se knjiga temelji na arhivskoj građi i izvrstan pokazuje kako je muzikologija, odnosno historijska muzikologija, zapravo povijesna znanost - znanost o povijesti', započeo je Tuksar. 'Hrvatska je vrlo bogata glazbenim arhivima i glazbenim zbirkama. Njihovo je sređivanje započelo prije 8 desetljeća, no bilo je vrlo sporo i 'siromašno'. Pravo sustavno sređivanje započelo je tek 80 tih godina 20.st.'
Akcijom koju je proveo tadašnji zavod za arheološka istraživanja JAZU ustanovljeno je da u je Hrvatskoj poznato oko 200 glazbenih zbirki i arhiva u različitom stupnju sređenosti. Tuksar nam je predočio i statistiku koja ukazuje na to koliko je bogata hrvatska glazbena baština: Belgija ima samo tridesetak glazbenih zbirki, Venetto i Venecija oko 110 tisuća arhivskih glazbenih jedinica. Cijela Hrvatska, ne samo njezina obala, bogata je tim materijalima, ali nažalost većina tog materijala je još uvijek nesređena najviše iz razloga što je broj ljudi koji na tome radi jako malen i dosta kasno se započelo, objašnjava Tuksar.
Najveće ime među zemljama koje su poznate po količini očuvanih arhivskih glazbenih zbirki i materijala je Italija koja čuva, i kroz svoju povijest je proizvela, oko 50 posto ukupne glazbene europske baštine u razdoblju između 1500. i 1800. godine
Danas Zadar ima 5 glazbenih zbirki koje se čuvaju u državnom povijesnom arhivu: Znanstvenoj knjižnici, Ženskom benediktinskom samostanu i franjevačkom samostanu (Sv. Stošija). Oni su, isto tako, u različitim stupnjevima sređenosti, rekao je Tuksar.
Pred muzikolozima je u ovom gradu veliki zadatak i sve se to u što skorije vrijeme mora popisati i srediti prema današnjim uzusima glazbene arhivistike. Cilj je također i da u dogledno vrijeme bude izdan i katalog koji će sve to objediniti. 'Zadarski materijali se čuvaju diljem hrvatske obale ali i u unutrašnjosti stoga se može reći kako je Zadar uistinu bio (ali i dan danas jest) umrežen u jednu malu galaksiju hrvatskih glazbenih zbirki i arhiva', poručio je Tuksar.
Ova je knjiga u svom prvotnom obliku, kao diplomski rad Katice Burić, bila objavljena u radu HAZU-a, u 7. knjizi muzikoloških tekstova, i od tog je trenutka do sada doživjela niz transformacija koje su ne samo znanstveno utemeljene nego i 'ugodne oku', dala je svoj komentar Katalinić.
Knjiga obuhvaća razdoblje od sredine 18. do polovice 19 st. i podjeljena je u dva dijela koja su diktirana i objektivnim izvanglazbenim faktorima, ali i elementima koji imaju veze s glazbom. Prvi dio obuhvaća 18 stoljeće - koje nije u svim fazama jednako poznato. 'Zadar je doživio nekoliko kataklizama u svojoj novijoj povijesti koji su njegove bogate kulturne baštine uništili ili su se materijali naprosto 'odnijeli', objašnjava Katalinić.
Sredinom 18. st., zahvaljujući idejama Pape Bendikta XIV., počinju se i sustavno čuvati i rukopisne muzikalije, a ne samo tiskane i crkvene knjige. Tada započinje 'bum' arhivskog glazbenog materijala i stoga su u ovoj knjizi podaci koji datiraju iz druge polovice 18. st. znatno bogatiji.
U ova 2 djela, Katica Burić je obhvatila glazbeni život i crkvene i svjetovne sfere, predstavivši niz glazbenika koji su u njima djelovali (neki samo u u jednoj, a neki paralelno u obje). 'Ono što mi je posebno drago', istaknula je Katalinić, 'je to što je Burić na mnogo načina obuhvatila elemente koji povezuju Zadar s ostalim jadranskim gradovima i otocima (od Dubrovnika do Krka) i na taj način dokazala i predstavila javnosti tu njegovu bogatu glazbeno-umjetničku baštinu i utjecaj koji je zaista daleko sezao te bio uzpr mnogim sredinama. Nadam se da Katica Burić neće na ovome stati jer, uz Zadar, ima isto tako još mnogo toga za istražiti'.
Ovom knjigom Katica Burić je obuhvatila 18. st. i prvu polovicu 19 st. 'Ne mislim da to ovdje završava', rekla je,'jer po cilj bi ovdje trebao biti da ta djela do kraja izvučemo iz zaborava, valoriziramo ih i vidimo gdje su ona kvalitetom te ih na kraju i snimiti. Ne mislim na to da moraju postati djelom koncertnih programa, već da ostanu zabilježena na nekoj snimci kao povijesni dokument', objasnila je Burić.
U svom daljenjem radu, Katica se već nekoliko godina bavi drugom polovciom 19. st., do Prvog svjetskog rata, i kaže kako je konstantno fasciniraju činjenice koje ukazuju na bogatu povijest grada Zadra. U stotinjak godina, koegzistirala su dva operna kazališta, nekoliko glazbenih društava; Zadar je imao svoj veliki orkestar, filharmonijsko društvo kroz koje je prošlo stotine glazbenika (što profesionalaca što amatera).
'To je bio jedan grad gdje su kultura, umjetnost i glazba zapravo 'isijavale' na sve strane. I to je ono što me motivira da se stalno bavim time jer nisam uvijek sretna kada vidim što se u današnje vrijeme događa u našem gradu. Mislim da je Zadar grad budućnosti, barem u ovoj našoj regiji, a glazba, umjetnost i kultura nisu na nivou na kojem bi trebale biti. Žao mi je da se zanemaruje ta silna bogata prošlost grada i nadam se da će se to promijeniti te da će i ovaj moj rad barem djelomično na to utjecati', poručila nam je Katica Burić.
Jedna lijepa vijest za knjižnicu Sveučilišta u Zadru. Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu jučer je poklonila izbor iz publiciranih djela Hrvatskog muzikološkog društva uz nadu da će pomoći ljudima da još bolje upoznaju muzikologiju te da svi koji se bave bilo kakvim povijesnim istraživanjima uzmu u obzir i glazbenička odnosno muzikološka postignuća jer će im možda i ona donijeti odgovore na neka njihova pitanja.
Vezane vijesti
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena na Crkvenom kod kućnog broja 11.
Izdvojeno
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.