Kultura

Novi izložbeni prostor

Korak prema Centru za baštinu

Korak prema Centru za baštinu

Na ovakvo se privremeno rješenje Narodni muzej Zadar odlučio ponajprije zbog kroničnog nedostatka prostora, osobito onog izložbenog

U utorak 17. svibnja napokon je svijetlo dana ugledao novi izložbeni prostor Narodnog muzeja Zadar koji se privremeno smjestio u prizemlje Kneževe palače. Prostor je svečano otvoren prigodnom izložbom pod nazivom 'Nagrađena hrvatska arhitektonska ostvarenja 1990. - 2009.' koja se odlično uklopila u adaptirane prostore prizemlja pružajući svim posjetiteljima mogućnost pravog doživljaja oživljene palače. Za realizaciju ovog privremeno preuređenog prostora zaslužni su arhitekti Iva Letilović i Igor Pedišić.

Govornici na otvaranju bili su ravnateljica NMZ-a, Renata Peroš, predstavnik Zadarske županije, Ivan Šimunić, zadarski gradonačelnik, Zvonimir Vrančić, voditeljica Galerije umjetnina NMZ, Ljubica Srhoj Čerina i dopredsjednica društva hrvatskih arhitekata, Vanja Ilić.

Na samom početku svečanog otvorenja, Zadarski plesni ansambl i čitanje proze književnika Tomislava Marijana Bilosnića simbolično nas je vratilo u  tužne i potresne ratne dane 1991. godine, kada je Zadar i, između ostalog, prostor Kneževe palače bio granatiran i teško devastiran. Tim vrlo emocionalnim početkom, u svim prisutnima se probudila sjeta i tuga, ali s druge strane i nada te optimizam pošto se jučer obilježio i dan ponovnog rađanja ovog prostora, njegov povratak u 'život' i borbu Zadra za opstanak svojih vrednota i svog identiteta.

'Na ovakvo se privremeno rješenje Narodni muzej Zadar odlučio ponajprije zbog kroničnog nedostatka prostora, osobito onog izložbenog. Projektanti kojima smo se obratili prihvatili su našu ideju s oduševljenjem, a projekt su potpomogle brojne tvrtke i sponzori bez kojih ovo ne bi bilo moguće. Drago nam je da je i Grad, na čelu s gradonačelnikom Vrančićem, također prepoznao i podržao ovaj projekt', rekla je Renata Peroš.

Prije nekoliko godina palača je kompletno građevinski sanirana, no pritom su njeni zidovi, stropovi i podovi u potpunosti poprimili  aktualan razgolićeni 'izgled' te je ono što se vidi zapravo sam kostur palače. 'Tu manu sadašnjeg izgleda palače pretvorili smo u njenu prednost, jer upravo nam taj kostur priča priču o njezinom nastanku i povijesti koja je u njega utkana', kazala je ravnateljica Peroš.

Gradonačelnik Vrančić se također prvo podsjetio u svome govoru na ratne dane, stradavanja, patnju i ožiljke koje su ti dani ostavili ostavili te koliko je upravo zbog toga realizacija i pokretanje ovog projekta značajno za Zadar, njegovu svijetlu budućnost i ponajprije optimizam kojim je krenuo 'naprijed'.

 'Ovaj prostor će, dok se izgradnja Baštinskog muzeja vrijednog oko 20 milijuna eura ne približi svome kraju, zasigurno zadovoljiti trenutne potrebe NMZ-a za suvremenim izložbenim prostorom i izvrsno će se nadopunjavati sa skoro preuređenim Trgom Petra Zoranića i Poljanom Šime Budinića', zaključio je gradonačelnik Vrančić.

Vanja Ilić je, u ime organizatora izložbe koja je uljepšala otvorenje novog prostora, rekla nekoliko prigodnih riječi o samoj izložbi 'Nagrađena hrvatska arhitektonska ostvarenje 1990. - 2009.'. Hrvatsko društvo arhitekata je iznimno počašćena time što je baš njihova izložba uveličala svečanost jučerašnjeg otvorenja. 'Realizacija ovog prostora veliki je uspjeh za hrvatsku kulturu, ali i arhitekturu. Izložba prikazuje nove tendencije hrvatske arhitektonske scene, prvenstveno kroz nagrađivana arhitektonska ostvarenja. Predstavljeno je 84 arhitekta na više od 650 fotografija', kazala je Ilić.

Svečanošću otvorenja i novog izložbenog prostora i nove izložbe obilježen je i Međunarodni dan muzeja

Podsjećamo, Kneževa palača još će neko vrijeme morati pričekati svoju potpunu obnovu i dan kada će se započeti s gradnjom tzv. Baštinskog muzeja koji će biti smješten u prostoru spomenute Kneževe i Providurove palače. U budućem Baštinskom muzeju bit će na suvremen način predstavljena prošlost i sadašnjost Zadra, a u okviru kompleksa bit će smješteni i predstavljeni postavi Prirodoslovnog i Etnološkog odjela, Galerije umjetnina, audiovizualni laboratorij, restauratorska radionica, itd.

U javni dio muzeja predviđen za posjetitelje, organizirane predstave, koncerte, manifestacije i sl., planiraju su uklopiti: koncertna dvorana, info-centar, muzejski dućan, knjižnica/čitaonica, caffe-bar, restoran, svečane dvorane, višenamjenska dvorana za predavanja i projekcije, prostor za povremene izložbe, lapidarij, park, ljetna pozornica i drugi sadržaji. Predviđa se i pedagoško-edukativni dio koji će uključivati dječju radionicu, Društvo prijatelja muzeja, Baštinu za mlade, Galeriju Aeterna i druge sadržaje.

FOTOGALERIJA


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.