Kultura

Unikatni nakit u MAS-u

Kako nastaju čudesne staklene perlice?

Kako nastaju čudesne staklene perlice?

U Muzeju antičkog stakla, uz bogatstvo eksponata, pažnju plijeni i unikatni nakit po uzoru na period od helenizma do 15. ili 16. stoljeća, koji se nalazi u vitrinama muzejske suvenirnice.

Čarobne ruke koje su zaslužne za njegovu izradu pripadaju Antoniji Gospić, mladoj zadarskoj umjetnici i djelatnici muzeja.

Demonstraciju izrade staklenih perli na plameniku Antonija je demonstrirala prilikom Noći muzeja i rođendana MAS-a.

Antonijina vještina privukla je velik broj zainteresiranih - doista je čudesno vidjeti kako od staklenih štapića nastaju šarene perlice. Zelene, modre, prozirne, neobičnih oblika, često i s malim "rogovima" - sićušnim staklenim suzama, perlice postaju dio narukvica, ogrlica, prstena, naušnica, itd.

O ovoj izuzetnoj vještini razgovarali smo s Antonijom, koja je s nama podijelila svoj "tajni recept" izrade unikatnih perlica.

"Ako radimo višebojne perlice, potrebno nam je više staklenih štapića u boji. Također, potreban nam je i jedan metalni štapić, da se vruće staklo ne bi zalijepilo, te plamenik, kombinacija plinova, jer trebamo postići visoku temperaturu".

Antonija potom pali plamenik i prilagođava plamen. Uvjerili smo se kako se radi o delikatnoj i pomalo opasnoj metodi. Postepeno se zatim zagrijava oba štapića istovremeno. "Ovdje moramo biti pažljivi, ako brzo radimo, može doći do pucanja", kaže nam Antonija.

Sa zanimanjem pratimo kako se staklo polako počinje topiti, postaje živa masa, pa se radi s metalnim štapićem, kada se nanosi željena količina stakla, ovisno o tome radi li se manja ili veća perla. Ona se potom oblikuje u plamenu, zaglađuje, obrađuje. Drugim štapićem nanosi se boja i zapravo - nema pravila, perlica nikada ne izgleda jednako.

Inače, izrada staklenih perlica ima dugu tradiciju. One su danas proizvod koji se radi u suvremenim radionicama.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.