Kultura

Galerija Adris

Kako su fotografkinje gradile rock

Kako su fotografkinje gradile rock

Rock and roll ima svoju desnu ruku, koja se zove fotografija. Sama glazba ne bi u punom opsegu mogla dočarati bunt, oslobođenje, ekstazu, zabavu i grupnu dinamiku koja tvori rock. Glazbi su bile potrebne slike kako bi mogla prenijeti poruku mira i osobne preobrazbe. Slika ostaje i nakon što glazba prestane, poput strujanja koji jest rock'n roll.

Rock and roll je dvojna revolucija - kako zvuka tako i slike.

50 godina Rock ‘n' Rolla: Žene koje su stvarale Rock otvorena je u galeriji Adris, te slavi jedanaest žena - Robertu Bayley, Janette Beckman, Jini Dellacio, Jill Furmanovsky, Lauru Levine, Janet Macoska, Catherine McGann, Ebet Roberts, Amalie R. Rothschild, Sue Rynski, Kate Simon - koje su fotografirale glazbenike i njihove obožavatelje s puno integriteta i senzibilnosti.

Cilj ove izložbe nije ukazati na to da žene vide drugačije od muškaraca. Svaki umjetnik, neovisno o spolu, jedinstveno doživljava život.

"Zamolila sam svaku umjetnicu da sudjeluje na Photodays Rovinj 2011 zbog toga što su ostavile trag na području glazbene fotografije. Kako kulturna tako i glazbena povijest, bogatija je zbog njihovog doprinosa. Također znam da su se morale boriti u okruženju tradicionalno smatranim "muškim klubom." Sve ove izuzetne žene naučile su ne samo kako opstati, već i kako uspjeti u ovoj okolini u kojoj dominiraju muškarci. Ne, ne postoji "ženski pogled na svijet, već je svaka umjetnica ostala vjerna svojoj vlastitoj viziji.

Fotoaparat je isto toliko sredstvo samoizražavanja kao što su to gitara ili ljudski glas. Ove fotografkinje te glazbenici koje su fotografirale su u većini slučajeva njihovi kolege umjetnici ili buntovnici. Između njih postoji međusobno poštovanje i razumijevanje, a u mnogim slučajevima i pravo prijateljstvo", piše u katalogu Gail Buckland.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.