Kultura

Jedino u Zadru

MAS: Turisti sami 'pušu' staklene suvenire

MAS: Turisti sami 'pušu' staklene suvenire

U Muzeju antičkog stakla od ovog će ljeta svim posjetiteljima biti ponuđena jedinstvena atrakcija

Zadarski Muzej antičkog stakla (MAS), jedini muzej takve vrste u svijetu, u dvije je godine od otvorenja obišlo više od 60.000 posjetitelja, no tek od ovog ljeta posjetitelji će uz nadzor u muzejskoj radionici sami moći izrađivati staklene predmete, piše slobodnadalmacija.hr

Do sada su bili tek „promatrači” jedinstvenog  procesa izrade uporabnih predmeta gdje stručnjaci staklo, zagrijano u peći na 1300 stupnjeva, oblikuju doslovno puhanjem, nakon čega se predmet u drugoj peći na 500 stupnjeva - hladi. Prva dva ljeta u našim je radionicama radila obitelj Podhraški iz Huma na Sutli, jedini u Hrvatskoj koji još uvijek ručno rade staklo. Tijekom tih dvaju ljeta oni su osposobili zadarske kadrove za taj posao i od ove sezone naši zadarski stručnjaci, Marko Štefanec i Antonija Gospić, rade u radionicama.

Od ovog ljeta prvi put omogućujemo i turistima da se okušaju u izradi stakla tehnikom puhanja, ali i u drugim tehnikama, kao u izradi perli na plamenicima ili, rjeđe, u tehnici fuzije - kaže dr. Ivo Fadić, ravnatelj Muzeja antičkog stakla.

Posjetiteljima je najatraktivnije isprobati puhanje stakla, jer puhanjem oblikuju prvi stakleni balon koji se poslije dorađuje. Kada je u pitanju grupa turista, to bude cijela predstava, osobito ako onome koji se odlučio okušati u tehnici puhanja usred napuhivanja stakleni balon pukne - kazuje dr. Fadić. Osim puhanja stakla, čime se mogu napraviti razni predmeti poput boce, čaše ili vrča, turistima je atraktivna izrada nakita na plamenicima, u čemu se također od ovog ljeta mogu okušati. Stakleni štapovi tale se uz pomoć plamenika i nanose na tanke metalne šipke. Kada se ohlade i skidaju, u sredini ostaje rupica i na taj se način dobivaju perle od kojih se rade narukvice, privjesci, ogrlice, naušnice...

Perle na plamenicima radimo na helenistički način, dakle višebojne su. Na osnovnu boju stavlja se dekoracija i tako izrađenog nakita imamo velik broj u našoj suvenirnici. Dakako, svaki je unikat - kaže dr. Ivo Fadić.

Trećom tehnikom u radionici izrade stakla, tehnikom fuzije, rade se izvanredno dekorativni tanjuri, te broševi. Staklene površine oslikaju se staklenim prahom ili posebno pripremljenim bojama za staklo, te se oslikano staklo prekriva drugom staklenom plohom i stavlja u peć za fuziju. Motivi su razni, a u oči upada tanjur s tako apliciranom paškom čipkom.

- Turisti mogu u svemu sudjelovati, uz jedan mali tehnički problem: po predmet koji izrade u bilo kojoj tehnici mogu doći tek sutradan. Do tada se njihov uradak hladi, inače bi se raspuknuo - kaže dr. Fadić. Za razliku od suvenirnice, predmete koje turisti sami izrade Muzej im daje na poklon, po koji moraju doći - sutradan.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.