Kultura

Dan GKZD

"Grad" – godine prolaze, sjećanja ne blijede

Večer je otvorio ravnatelj Gradske knjižnice Zadar, mr. Ivan Pehar, istaknuvši kako se u Zadru doista čita, a naša je knjižnica prema statistikama o korištenju usluga knjižnice na samome vrhu u cijeloj Hrvatskoj

Program obilježavanja Dana Gradske knjižnice Zadar nastavljen je sinoć dodjelom nagrada najčitateljima te poetsko-glazbenom večeri naziva 'Grad', u izvedbi Renea Medvešaka i Čede Antolića.

Gradska knjižnica Zadar prisjeća se tragedije koja je prije 20 godina zadesila naš grad, grad s kojim je neraskidivo povezana, grad nije pao pod agresorom i planom uništenja. Kneževa palača našla se na udaru granata tog kobnog listopada 1991. godine.

U LiBaru, caffe baru unutar same Knjižnice koje se sve više dokazuje kao mjesto idealno za brojna književna i kulturna događanja pod vedrim nebom, čiji je domaćin zadarska knjižnica, tražilo se mjesto više.

Najčitateljima dodijeljene su diplome i simbolične nagrade, pa su tako priznanja dobili obitelj Bakić, Marija Perković (odrasli odjel), Juković Milenko (glazbeni odjel), Kršlović-Babić Julia (Dječji odjel), Suzana Rudelj (ogranak Bili Brig), Jasminka Režan (ogranak Ploča), Lorena Marnika (ogranak Crno), Štefulić Daniel (ogranak Arbanasi), te Izidora Čaušević-Trbanc (Bibliobus).  Po prvi put ove godine dodijeljene su diplome i najaktivnijim korisnicima blogova Gradske knjižnice Zadar koji su se istaknuli u akciji 'Knjiga ljeta'. To su Ana Kardum, Valentina Viduka, Nina Unić, Katarina Lukašević, Antonela Tošić i Mihaela Bačić.

Možda najzaslužnije priznanje dano je Frani Ostojiću, kojega autorica ovog teksta nerijetko spominje kao 'dobrog duha Gradske knjižnice Zadar. Frane po cijeli dan boravi u knjižnici i nema osobe koju nije osvojio svojom srdačnošću.

Večeri je nazočio i Hans Gottel, ravnatelj Europskog doma koji upravo u zadarskoj knjižnici uči hrvatski jezik

Večer je otvorio ravnatelj Gradske knjižnice Zadar, mr. Ivan Pehar, istaknuvši kako se u Zadru doista čita, a naša je knjižnica prema statistikama o korištenju usluga knjižnice na samome vrhu u cijeloj Hrvatskoj. U knjižnici se redovito sastaje čak 6 klubova čitatelja.

'Dodjelom nagrade za najčitatelje želimo što više popularizirati čitanje, kao vrijednosnu kategoriju, istaknuti znanje, neovisno o mediju na kojima je zapisano, kao univerzalnu i svevremensku vrijednost, stoga nagrađene korisnike ističem kao doprinos ove sredine', kazao je Pehar.

'Grad' je priređen u spomen na legendarnog knjižničara, novinara, prozaika i ratnog izvjestitelja, vukovarca Sinišu Glavaševića. Medvešek je u uvodu predstavio recital, pojasnivši zašto je odabran i tko je bio Siniša Glavašević. Naime, recital je nastao prije deset godina, upravo zbog izostanka obilježavanja pada Vukovara.

Ovim poetsko-glazbenim programom izvođači su se željeli odužiti gradu-heroju, a prvu izvedbu 'Grad' je imao u crkvi Sv. Križa u Sigetu. Do danas je izveden mnogo puta diljem Lijepe naše.

Riječi Siniše Glavaševića, lišene pretjerane dokumentaristike, u interpretaciji Rene Medvešaka i upotpunjen autorskom glazbom Čede Antolića mnogima je izazvao trnce. Prošlo je dvadeset godina, ali sjećanja ne blijede. Osobito danas kada se suočavamo sa nelogičnom transformacijom i relativizacijom povijesnih činjenica. U tom smislu, tekst Siniše Glavaševića budi određene emotivne asocijacije, oživotvoruje se u jednom novom kontekstu, a u sebi nosi neupitan trag univerzalnog, beskrajnog i tako ljudskog. 

FOTOGALERIJA


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.