Kultura

Međunarodni arheološki kolokvij

Crikvenička peć privukla svjetsku znanstvenu elitu

Crikvenička peć privukla svjetsku znanstvenu elitu

Sasvim je sigurno da će nalazište Igrališe privlačiti znanstvenike, studente, ali i obične ljubitelje povijesti i rimske ostavštine

Drugi međunarodni arheološki kolokvij »Rimske keramičarske i staklarske radionice, proizvodnja i trgovina na jadranskom prostoru« okupio je u Crikvenici najeminentnije svjetske stručnjake, piše novilist.hr

Crikvenica će turistički valorizirati keramičarsku radionicu. Sasvim je sigurno da će nalazište Igrališe privlačiti znanstvenike, studente, ali i  obične ljubitelje povijesti i rimske ostavštine. Zamišljeno je da se već sljedeće sezone paljenje peći uvrsti kao turistička atrakcija Crikvenice. Barem jednom mjesečno. Takva ponuda nadovezala bi se na Dane Ad Turresa kada Crikvenica ogrne antičko ruho i pokuša posjetiteljima dočarati kako se živjelo prije dvije tisuće godina.

Svi su se vratili nakon tri godine u Crikvenicu. Nakon pola dana kolokvija rekli su nam da je ovo jedan od najljepših kongresa na kojem su ikad sudjelovali. Stigli su nam najeminentniji stručnjaci u Europi koji se bave keramičarskim radionicama, amforama i keramikom. Tako je tu dr. Stefania Pesavento Mattioli sa sveučilišta u Padovi koja je vodeći svjetski stručnjak za amfore. S nama je i dr. Tamaz Bezecky s Austrijske akademije znanosti i umjetnosti, nositelj svjetskog projekta kao što je Efes.

Sada se prebacio na Brijune upravo zbog nekih poveznica s distribucijom amfora. Bezecky već tri godine surađuje s nama. Jučer smo dobili analize naših primjeraka amfora koje je uzeo prije tri godine. Bezecky se pobrinuo da se u SAD-u napravi eksperimentalni pokus koji bi dokazao originalnsot naše amfore. I pokazalo da je crikvenička amfora zaista originalna. Mi smo već imali potvrdu iz Kanade, ali jako nam je drago da je Bezecky dao svoj obol ovom arheološkom lokalitetu i peći.

U Crikvenicu je stigla i Austrijanka dr. Eleni Schindler Kaudelka, autoritet broj jedan za rimsku keramiku. Ona je pristala biti znanstveni savjetnik i pokrovitelj znanstvenog istraživanja i cijelog projekta, objašnjava nam dr. Goranka Lipovac Vrkljan s Instituta za arheologiju koja je »spiritus movens« crikveničkog projekta. U sklopu kolokvija, zajedničkog projekta Instituta za arheologiju i Muzeja Grada Crikvenice, zapalila se replika rimske keramičarske peći. Paljenje peći i pečenje keramike privuklo je veliku pažnju, na nalazištu Igralište okupilo se stotinjak sudionika skupa i Crikveničana.

Dr. Goranka Lipovac Vrkljan pažljivo je postavljala amfore koje se griju na 900 stupnjeva i tek sutradan vade te primijetila da izraz sušenje keramike u peći više pristaje od izraza pečenje keramike. Otvor peći je zazidan i naložena je vatra. Jučerašnje paljenje drugo je službeno paljenje replike rimske keramičarske peći, koja je već gorjela i u srpnju, a očekuje se da će »stari« majstori izvaditi još kvalitetnije amfore iz peći koja će se hladiti satima.

novilist.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.