Kultura

Znanstvena knjižnica Zadar

Izdavaštvo na području Zadarske županije svake godine sve bogatije, kvalitetnije i svestranije

Izdavaštvo na području Zadarske županije svake godine sve bogatije, kvalitetnije i svestranije

U Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Zadar otvorena je već tradicionalna, 18. po redu, godišnja izložba "Izdavaštvo na Zadarskom području", koju Knjižnica svake godine priređuje povodom Mjeseca hrvatske knjige i Dana Grada Zadra.

Izložba sačinjena od posebno odabranih izdanja tiskanih omeđenih i serijskih publikacija zadarskih autora i izdavača te plakata društvenih, kulturnih i sportskih događanja u proteklom jednogodišnjem razdoblju, i više je nego impresivna. Znanstvena knjižnica Zadar zaista može s ponosom istaknuti kako je izdavaštvo na području grada Zadra, ali i šire, svake godine sve bogatije, kvalitetnije i svestranije.

Kako bi se najbolje moglo opisati ono što ovu izložbu čini posebnom, rekao je u svojoj uvodnoj riječi i sam ravnatelj Znanstvene knjižnice Zadar, Miro Grubić. "Ovo je izložba koja je u sebi komprimirala snagu uma, duh, mašte, talenta, truda i ljubavi. Stvorilo ju je više od 80 autora, više od 50 izdavača i više od 250 novih znanstveno-umjetničkih uradaka. Zahvaljujući njima, ova je izložbena dvorana Znanstvene knjižnice pretvorena u kristalnu kuglu bistrine koja zrači pozitivne silnice stvarajući sinergiju pobjede i ljudskog dostojanstva. Hvala svima jer danas je ispit zrelosti uspješno položen i ne sumnjam u još bolje dane i godine zadarske pisane kulture", poručio je ravnatelj Grubić.

Voditeljici odjela knjiga u Znanstvenoj knjižnici, Jadranki Delaš, također je pripala čast reći ponešto o ovogodišnjem izdavaštvu prije službenog otvorenja izložbe. "Evo nas na još jednom zajedničkom skupu izdavača, autora i knjižničara, i to 18. po redu. Ovoga puta osim punoljetnosti, skup odiše i impozantnim brojem izloženih publikacija i kvalitetom."

Govoreći o zadarskom izdavaštvu unutar 12 mjeseci, sa zadovoljstvom je konstatirala kako, unatoč recesiji i teškim vremenima, zadarsko izdavaštvo ne posustaje. Ako se stavi na stranu jedine komercijalne zadarske izdavače poput Foruma i Maris Liber, preostaju nam drugi kojima je izdavanje samo jedna od usputnih djelatnosti. To je u prvom redu Zadarsko sveučilište koje se sve više razvija i usavršava, i po broju novootvorenih odjela, kolegija, ali i po broju izloženih djela na ovoj izložbi. Sveučilište ima čak 22 nove jedinice koje imaju i svoj prepoznatljivi vizualni identitet. Iza njega slijedi Matica Hrvatska sa svojim ograncima koja ima 12 naslova, zatim Udruga 3000 godina Zadar sa 8 naslova, zatim Znanstvena i Gradska knjižnica, Arheološki muzej Zadar, Muzej antičkog stakla, Narodni muzej, Zavičajni muzeji u Biogradu i Benkovcu itd.

Kada se govori o sadržaju koji se nalazi unutar vitrina Znanstvene knjižnice Zadar, tradicionalno se u njima najviše nalaze sadržaji iz lijepe književnosti, gdje dominira lirika. Izdalo se 3 zbirke pripovjedaka, aforizme, dvije drame, putopis te dječja književnost (iz Paga). Riječ je o Ljiljani Festini koja je izdala tri nove slikovnice iz edicije serije za djecu o Solinarki i Kuliku. Te su slikovnica veoma značajne zbog toga što su dobitnice priznanja za "Autohtoni otočni proizvod". Osim lijepe književnosti, tu su i Djela o književnosti, Teške knjige (s velikim brojem stranica), knjige unutar znanstvenih disciplina: pedagogija, scenska kultura, etnologija, filologija i lingvistika, geografski zbornik, religija,...

Kada se govori o najznačajnijim djelima,Delaš je posebno naglasila ona koja govore o kulturnoj i političkoj povijesti Zadra: prijevod Carla Federica Bianchija "Zara Cristiana"(Kršćanski Zadar svezak II.), dva monumentalna djela u izdanju Matice Hrvatske - Statut paške općine, pretisak statuta iz 15. stoljeća i prijevod na Hrvatski jezik, zatim pretisak djela Marka Laura Ruića iz 18 stoljeća., „Blasone genealogico". Unutar političke povijesti Zadra, kapitalno djelo čini IV. svezak prošlosti Zadra pod nazivom "Zadar pod austrijskom upravom". Također, u 2011. je izdano i pet publikacija o povijest Zadra u Domovinskom ratu, monografije, obrađena je i gospodarska povijest Zadra, povijest sporta, kazališta lutaka i dr.

Važno je za naglasiti kako je mnoštvo toga izloženo, ali se dosta toga moralo i izostaviti. Od 150 izloženih djela, odabrana su samo neka. U biltenu "Prinova" nalazi se čak 297 jedinica. Bilten „Prinova" se može pogledati na internetskim stranicama Znanstvene knjižnice Zadar u okviru Crolist kataloga. Za sada je dostupan samo bilten za monografske publikacije, dok je bilten za serijske publikacije u izradi te će biti naknadno postavljen na internet.

Što se tiče serijskih publikacija, Delaš je naglasila kako je broj publikacija povećan te ih ove godine ih ima čak 69. "Imamo i 5 novina, 64 časopisa od kojih je najveći dio sveučilišnih izdanja sveučilišta. Zatim, neki školski časopisi nestaju, drugi se rađaju, dolaze novi, novi elektronski časopisi. Kod knjiga postoji samo jedno elektronsko izdanje i to je riječ o djelu "Fotografije zaštićene prirode u Zadarskoj županiji".

Izložbu je svečano otvorio Radovan Dunatov, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i šport Grada Zadra.

"Godina dana je vrlo brzo prošla. Izdavaštvo u Zadru nam je pokazalo kako nije zamrlo, već naprotiv sve bolje funkcionira. Duh građana i autora sve je jači u području izdavaštva. Želim da i sljedeću godinu budete marni i uporni kao i ovu, te da još više doprinesete kulturnom razvoju našega grada."

Znanstvena knjižnica ponovno je dokazala kako je nezaobilazna institucija grada Zadra i čestitam ravnatelju, Jadranki Delaš i svima koji su radili na izložbi kako bi nam prikazali što su sve vrijedni umovi i ruke naših građana napravili tijekom 2011. godine", rekao je zaključno Dunatov.

Izložba ostaje otvorena do 2. prosinca, radnim danom od 10 do 12 i od 17 do 19 sati. Ulaz je slobodan.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.