Kultura

10 tisuća posjeta više nego 2010.

Crkvu svetog Donata u 2011. posjetilo 54 tisuće ljudi

Crkvu svetog Donata u 2011. posjetilo 54 tisuće ljudi

U Muzeju je prije desetak dana počeo rad na konačnom postavu antičke zbirke

Arheološki muzej Zadar u srijedu je obilježio svoj dan - prije 179 godina, 30. studenog, odlukom nadležne uprave počelo je skupljanje spomenika po cijeloj Dalmaciji, koji su objedinjeni u Zadru, piše slobodnadalmacija.hr

- S velikim oduševljenjem se pristupilo tom poslu, mnogi Zadrani su Muzeju darovali svoje osobne zbirke - kazao je ravnatelj zadarskog Arheološkog muzeja Smiljan Gluščević, najavljujući za sljedeću godinu veliku proslavu 180. obljetnice utemeljenja Muzeja, najstarije kulturne institucije koja u Zadru postoji u kontinuitetu.

Od niza iskoraka koje je Arheološki muzej napravio posljednju godinu, ravnatelj Gluščević izdvojio je “mobile guide”, potpuni novitet u Hrvatskoj. - Sve je dostupno na takvoj vrsti vodiča, to je učinjeno za Arheološki muzej i crkvu svetog Donata, ali i za područje Nina. Osobno mi je žao što Turistička zajednica Grada Zadra nije prepoznala “mobile guide” kao sjajnu novu mogućnost prezentacije grada, za razliku od Nina, Vira, Zatona, Privlake i Biograda, gdje surađujemo s turističkim zajednicama - rekao je Gluščević.

Antička zbirka Muzej je izdao više desetaka tisuća letaka o crkvi sv. Donata na 12 jezika, među kojima i na japanskom. - Ove je godine 54.000 ljudi posjetilo crkvu svetog Donata, što je deset tisuća posjeta  više nego godinu ranije. Značajno smo obogatili i zbirku suvenira, sa čak 70 novih suvenira od bakra te 40 od keramike, s odgovarajućom ambalažom - istaknuo je Gluščević.

U Muzeju je prije desetak dana počeo rad na konačnom postavu antičke zbirke, a najveći problem je nedostatak prostora, osobito u Unescovu Centru za podmorsku arheologiju kod crkve sv. Nikole u Zadru. - Nevjerojatno je da nam brodovi prebogati ostavštinom leže pod morem, jer u Zadru još nemamo grijače za konzervaciju mokrog drveta. U antičkoj luci u Zatonu je međunarodna ekipa radila najveće podmorsko istraživanje u Hrvatskoj, rekonstruirano je oko 400 predmeta, no grijača i dalje nemamo - kazao je Gluščević, dodavši da su istraživanja u tijeku na lokacijama Lepuri, Kruševo, Novalja i Udbina.

Istaknut je i kontinuitet izdavanja stručnog časopisa “Diadora”, gdje je od 1959. godine objavljen 301 stručni rad.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.