Popularnost muzeja
Ovo su najposjećeniji muzeji na svijetu
Među najuspješnijima dominiraju američki i francuski muzeji
Na svijetu postoji žena toliko privlačna da su milijuni spremni poći na put, samo da bi je vidjeli. Čak i ako da Vincijeva Mona Lisa nije vaš tip, ne može se poreći da je prošle godine osam i pol milijuna ljudi prošlo kroz njezinu kuću, jedan od najpoznatijih muzeja svijeta, pariški Louvre. I tako je - ponajprije zahvaljujući svojoj najpoznatijoj stanarki, Lisi del Giocondo, koja je prije pet stoljeća pozirala talijanskom renesansnom geniju.
Remek-djela umjetnosti i znanstveni izlošci očito zanimaju posjetitelje jednako kao i remek-djela arhitekture - pa je tako Louvre nadmašio obližnji Eiffelov toranj, koji se može pohvaliti godišnjom brojkom od 6,7 milijuna posjeta. Louvre titulu najposjećenijeg na svijetu bez sumnje može zahvaliti svojoj neprocjenjivoj umjetničkoj zbirci, ali i činjenici da se smjestio u Francuskoj, koja - zajedno sa Sjedinjenim Državama - prema podacima Svjetske turističke organizacije bilježi najveći turistički posjet. I tu dolazimo do iznenađujućeg podatka - više od polovice na listi dvadeset najposjećenijih (koju je objavio msn.com) smješteno je u Parizu ili Sjedinjenim Državama, dvije meke putnika suvremenog svijeta.
Tu nije kraj iznenađenjima. Jedini azijski muzej na top-ljestvici je Narodni muzej Koreje bilježi od oko tri milijuna posjeta što je dvostruko više nego što ima amsterdamski Muzej Van Gogha. Budući da Južna Koreja nije svjetska turistička destinacija, ovaj respektabilan rezultat očito se prije svega treba zahvaliti domaćim turistima.
Popularnost muzeja može se objasniti time što ih turisti vide kao relativno jeftino (a ponekad i besplatno) mjesto na kojem mogu provesti nekoliko sati. Muzeji se također bore s recesijom, a neki se moraju sve više oslanjati na svoje stalne postave budući da manjka novca za posebne izložbe. Njujorški Metropolitan bio je prisiljen reducirati proračun za 39 posto, pa ipak i dalje privlači 326 tisuća posjetitelja više nego 2009. godine.
Rast posjeta može se objasniti i novim turistima, koji još nisu vidjeli njegovu fascinantnu zbirku, s popularnim izborom Picassovih radova. No jedan je Metropolitan, a ipak je mnogo više muzeja koji se teško nose sa siromašnim vremenima: tako Chicago Art Institute bilježi pad koji se može mjeriti u stotinama tisuća.
1. Louvre, Paris (8,5 milijuna)
2. Smithsonian National Air and Space Museum, Washington (8,3 milijuna) velika kolekcija zrakoplova i drugih izložaka o povijesti zrakoplovstva.
3. Smithsonian National Museum of Natural History (6,8 milijuna) poznat po jedinstvenoj zbirci dinosaurusa i praživotinja, najposjećeniji prirodnjački muzej na svijetu
4. British Museum, London (5,8 milijuna) s nevjerojatnih sedam milijuna izložaka, najposjećeniji besplatni muzej na svijetu - predstavlja zbirku blaga iz britanskog kolonijalnog razdoblja
5. Metropolitan Museum of Art, New York (5,2 milijuna)
6. Tate Modern, London (5 milijuna) najpoznatiji svjetski muzej suvremene umjetnosti
7. American Museum of Natural History, New York (5 milijuna), reprezentativna zbirka izložaka biljnog i životinjskog svijeta
8. National Gallery, London (4,9 milijuna) kolekcija slika starih majstora, na prestižnoj lokaciji u samom središtu Londona
9. National Gallery of Art, Washington, (4,7 milijuna) kolekcija slika starih majstora
10. Vatikanski muzej, Rim (4,6 milijuna) Rafael, Caravaggio, Michelangelo - najbolje od najboljeg europskih starih majstora prikupljeno u papinskim riznicama
Vezane vijesti
-
Četrdeset i tri milijuna posjetitelja znače porast od 6 posto u odnosu na 2014. te rast prihoda od 14 posto
-
Tri metra visoki dlakavi mamuti izumrli su u Sibiru
-
Nacionalni se muzej Picassa u Parizu od 1985. nalazi u zgradi nekadašnjeg Hotela Sale iz 17. stoljeća
-
U istraživanju britanske poštanske tvrtke Post Office Ltd ispitane su cijene kulturnih aktivnosti u 12 europskih gradova s prvoklasnim kulturnim atrakcijama
Izdvojeno
-
HOROSKOP - Dnevni horoskop
-
Omiljeno sanjkalište Ličana i Dalmatinaca Cvituša kod Lovinca, otvorila je svoja vrata. Snijega ima obilje, na radost i veselje najmlađih, ali i onih starijih pa zimske radosti - mogu početi.
-
Italija je drastično povećala kazne za cijeli niz prometnih prekršaja, uključujući strože kazne za vožnju iznad dopuštene razine alkohola u krvi koje mogu doseći do 2200 eura, zajedno sa šestomjesečnom zabranom vožnje.
-
Taylor Swift je dvije godine dugom i dvije milijarde dolara vrijednom turnejom srušila rekorde, ispisala povijest i doslovno izazvala potres. Što bi nakon toga najveća zvijezda svijeta još uopće mogla učiniti?
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.