Kultura

Noć muzeja 2012.

Bez studenata ne bi bilo arheoloških istraživanja

Bez studenata ne bi bilo arheoloških istraživanja

Zadarska arheologija u svojoj je cjelosti jedna stoljetna tradicija, te promatramo li njezine dosege, ona je na vrlo visokoj razini. Potvrđuje to i pročelnik Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, prof.dr. Brunislav Marjanović.

''Možemo se pohvaliti brojnim arheološkim istraživanjima i znanstvenom afirmacijom na međunarodnoj razini, no treba kazati kako svega toga ne bi bilo bez studenata. Bez studenata nema istraživanja'', napominje Marjanović, koji je u sklopu kulturne manifestacije ''Noći muzeja'' predstavio izložbu koju je u Muzeju antičkog stakla postavio Odjel za arheologiju.

U samo prva dva sata, Muzej antičkog stakla posjetilo je 2 tisuće ljudi! Izložba nosi naziv ''Sa studentima arheologije - 10 godina terenske nastave'' i otvorena je na ''Noć muzeja'', te će se moći razgledati do 17. ožujka.

''Ova je izložba u službi one uloge koju naše Sveučilište ima - edukacija studenata i njihovo aktivno sudjelovanje u arheološkim istraživanjima. Terensku nastavu provodimo već dvadeset godina, istražili smo čitav niz arheoloških nalazišta. Jedan mali dio toga prezentirat ćemo u Muzeju antičkog stakla, i to putem fotografija i arheološke građe koju smo prikupili u posljednjem desetljeću, a ona još nije zauzela mjesto u muzejskim zbirkama'', kaže Marjanović.

'Riječ je o arheološkim istraživanjima koje se provodilo sa studentima na zadarskom području. To su neolitičko naselje Crno vrilo, kompleks na Ljubačkoj kosi, područje kod Krneze i Podvršja, zatim grobovi iz brončanog i željeznog doba, starokršćanska sakralna nalazišta, nalazište Škornica kod Privlake i sakralni kompleks kod Vranskog jezera.

Stotine studenata arheologije sa zadarskog Sveučilišta u proteklih je deset godina u sklopu terenske nastave dalo svoj doprinos istraživanjima. Zanimljiv postav uključuje velik broj ostataka starohrvatske keramike, potom ukrasnih i uporabnih predmeta iz grobova, a atraktivni izlošci svakako su u cjelosti sačuvana amfora, te ostaci ranokršćanskog namještaja, ulomak jednog prozora, te dijelovi kostura sa nalazišta kod Ljubča.

Osim ravnatelja Muzeja antičkog stakla, dr. Ive Fadića, izložbu je posebno predstavio i rektor zadarskog Sveučilišta, dr. Ante Uglešić. ''Zadar je grad studenata. Ove godine navršava se 50 godina od osnivanja Odsjeka, odnosno Odjela arheologije. To je Odjel u kojem studenti dosita osjete kako je to raditi uz svoje profesore. I sam pripadam prvoj generaciji koja je započela s organiziranom praksom, 1986. godine'', prisjetio se rektor.

Također, ovo nije prva suradnja Odjela za arheologiju i Muzeja antičkog stakla. U Muzeju antičkog stakla u travnju prošle godine otvorena je izložba pod nazivom ''Iz liburnskog svijeta mrtvih'', čiji su koncept osmislili studenti Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.