Kultura

Festival hrvatskog animiranog filma

Tvorcu Profesora Baltazara nagrada za životno djelo

Tvorcu Profesora Baltazara nagrada za životno djelo

U kinu Europa svečano je otvoreno treće izdanje Festivala hrvatskog animiranog filma, piše hot.net.hr

Na samom početku sve je posjetitelje pozdravio ravnatelj Zagreb filma Vinko Brešan. 'Glavni cilj ovog festivala je da publici u dva dana prikažemo recentnu produkciju, da ponudimo kompletan pregled u sferi animiranog filma. Ova manifestacija je nužna kako bismo realno sagledali naše rezultate u području animacije te kako bismo poseban naglasak stavili na budućnost hrvatske animacije kroz predstavljanje radova autora nove generacije.

Nažalost, otpor javne televizije prikazivanju domaćih animiranih filmova je trenutno prejak, pa su ovakve prigode jedinstvena prilika da publici omogućimo uvid u aktualne domaće animirane filmove. Želim da u bliskoj budućnosti prestanemo živjeti u rezervatima festivala te da pronađemo načina da ove uratke prikažemo široj javnosti', zaključio je Brešan.

Margit Antauer, potpredsjednica ASIFA-e Hrvatske te dugogodišnja bivša direktorica Animafesta obrazložila je odluku ASIFA-e da ovogodišnja Nagrada za životno djelo pripadne Zlatku Boureku. 'Ovogodišnja Nagrada za životno djelo hrvatske ASIFA-e dodjeljuje se Zlatku Boureku, jednom od pionira i značajnom predstavniku Zagrebačke škole crtanog filma koji je originalnim likovnim ostvarenjima obilježio drugi početak hrvatske animacije 1954. godine. Grupa Vukotić-Kostelac nakon prekida rada Duga filma, našeg prvog poduzeća za proizvodnju crtanih filmova, pokrenula je animiranu proizvodnju reklamnih filmova koja je danas ne samo važna za nastavak naše tadašnje mlade animacije nego i za početak istraživanja na likovnom, sadržajnom i animacijskom području, što je bilo ishodište buduće Zagrebačke škole crtanog filma.

Bourek je u tim počecima, a zatim u nastavku u novoosnovanom Studiju za crtani film Zagreb filma, dao nemjerljiv doprinos prvo svojim scenografijama, a potom i vlastitim filmovima kada su početkom šezdesetih godina crtači počeli stvarati vlastite autorske animirane filmove. Njegovi filmovi I videl sam daljine meglene i kalne (prema Baladama Petrice Kerempuha Miroslava Krleže), Bećarac i Mačka temeljne su vrijednosti Zagrebačke škole crtanog filma. Posebno je značajna Bourekova scenografija za Profesora Baltazara koja je bitno doprinijela umjetničkom i komercijalnom uspjehu toga serijala u svijetu. Za rad na animaciji dobio je niz nagrada i priznanja. Paralelno s radom na animiranom filmu, Bourek od kraja pedesetih godina stvara na grafičkom i slikarskom području, a potom u teatru kao scenograf, kostimograf te, na kraju, kao redatelj osebujnih kazališnih ostvarenja u zemlji i inozemstvu', zaključila je Antauer. Spomenutu nagradu Zlatku Boureku dodijelio je animator, redatelj, scenograf i ilustrator Pavao Štalter.

'Ovim putem zahvaljujem ASIFA-i kao i mojim prijateljima i svima onima koji su ustrajali ovaj dugi niz godina zajedno samnom', izjavio je Zlatko Bourek prilikom preuzimanja nagrade.

Potom je Vinko Brešan pozvao Ivicu Lovrića, pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport da otvori festival. 'Zahvaljujem se Zagreb filmu, ravnatelju Vinku Brešanu kao i svima koji su omogućili realizaciju ovog festivala. Glasovita Zagrebačka škola crtanog filma iznjedrila je brojne autore koji su u svijetu pronijeli slavu hrvatske animacije. Nadam se da ćemo u ovogodišnjem programu među novim radovima pronaći potencijal mlađih autora koji će biti dorasli uspjesima velikana hrvatske animacije', izjavio je Ivica Lovrić i proglasio festival otvorenim.

Uslijedila je projekcija dijela natjecateljskog programa. Program u nedjelju započinje projekcijama u 11 sati, dok će se u 13 sati u kinu Europa održati razgovor sa studentima Odsjeka za film i nove medije pri Akademiji likovne umjetnosti u Zagrebu. Posljednji dio filmova iz konkurencije bit će prikazan u 20 sati, nakon čega će uslijediti svečana dodjela nagrada i zatvaranje festivala.

hot.net.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.