Dani kršćanske kulture
Vilim Karlović gostovao na tribini u sklopu "Dana kršćanske kulture" u Splitu
U prepunoj dvorani Nadbiskupijskog sjemeništa u Splitu 27. ožujka održana je tribina na temu "Nikad u životu ne smijemo izgubiti vjeru i nadu", a gost tribine bio je Vilim Karlović, autor knjige "Preživio sam Vukovar i Ovčaru".
Tribina je organizirana u sklopu manifestacije "Dani kršćanske kulture", a u suradnji nakladne kuće Verbum i Hrvatske udruge Benedikt, čiji je predsjednik Vide Popović i moderirao tribinom.
Na samom početku nazočnima se u ime organizatora obratio mr. sc. Petar Balta, glavni Verbumov urednik koji je tom prigodom istaknuo kako organiziranje takvog događaja u programu manifestacije na osobit način ukazuje na ljudsku dimenziju koju Vilim Karlović utjelovljuje i u radosti i žalosti, grijehu, padu, ali isto tako vjeri, nadi i optimizmu te kako je to ono što na osobit način može biti motivirajuće za sve koji sudjeluju na tribini, ali i koji posegnu za knjigom.
Da je to doista tako bilo je moguće čuti iz izlaganja Vilima Karlovića koji je o svom životnom putu progovorio u dvosatnom programu. Domovinski rat je dočekao kao dvadesetogodišnjak kad je napustio mirni obiteljski život u Zagrebu i uspješnu sportsku karijeru zamijenio obranom Vukovara. Jedan je od malobrojnih koji je preživio pokolj na Ovčari i Veleprometu, a potom i zlostavljanja u logoru u Srbiji. Nakon razmjene zarobljenika ponovo se vraća u jedincu i sudjeluje u svim ključnim akcijama za oslobođenje Hrvatske. Vrhunac osobne drame i istinsko obraćenje doživljava prije nekoliko godina u zagrebačkom pritvoru u kojem se našao stoga što je izmučen kamatarenjem, ucjenama i prijetnjama oduzeo život vlastitom kumu. Kako sam ističe, ovaj drugi životni poraz teško ga je odredio.
Nakon uspješnog života završio je na dno. U zatvoru je tražio da bude u samici, a tamo su mu se počele vraćati slike Vukovara. Tu počinje bilježiti neka razmišljanja za koje će se pokazati da je zapravo knjiga o Vukovaru i Ovčari. Ono što je osobito obilježilo njegove zatvorske dane bilo je suočavanje sa sobom i događanjima koja su ga zadesila, ali isto tako i vjerski osjećaj koji je sve više jačao. Osvrćući se na vrijeme u kojem je mnogo puta molio Boga da bude ubijen kako bi prestala mučenja koja je u ratu doživio, Karlović se prisjetio i nekih izvanrednih trenutaka u kojima je prošao kroz ruke najzloglasnijih četničkih ubojica iz vremena Domovinskog rata, a ipak preživio. I sam pokušavajući doći do odgovora kako je on preživio dok su toliki izgubili život više puta mu se od različitih ljudi, pa čak i s neprijateljske strane, uzvraćalo odgovorom: "Tebe je spasio sam dragi Bog!".
Knjiga "Preživio sam Vukovar i Ovčaru" detaljno opisuje ratna stradanja, pad Vukovara, mučenje na Ovčari i Veleprometu te odlazak u logor u Srijemsku Mitrovicu. Autor osim osobnog iskustva iznosi i mnoštvo podataka koje je prikupio u istraživanju koje je trajalo dvije godine. Osim krvoprolića i nehumanosti, knjiga opsuje i rad srpskog pravosuđa, i prikrivanje stvarnih krivaca osuđivanjem onih koji nemaju veze sa zločinima.
Ovaj umirovljeni časnih hrvatske vojske poznat kao vrstan strateg i organizator bio je svjedokom tužiteljstva u Haagu te u Beogradu kao svjedok obrane Šešeljevih četnika od kojih je jedan oslobođen, a drugi osuđen na 20 godina. Nada se kako će pravda biti zadovoljena jer je ona nužna za proces oporavka i suživota.
Pokušavajući se nositi s onim što ga je zadesilo rekao je kako je shvatio da je najvažnije oprostiti svima koji su čovjeku naudili, ali isto tako zatražiti oprost od onih kojima si ti naudio. To nije jednostavno, to je proces koji traje. "Velika je kršćanska vrlina znati oprostiti", rekao je Karlović.
Također je dodao kako je svoj projekt u koji je krenuo s prijateljem i suborcem iz 1. gardijske brigade Srećkom Karićem, koji je nazočnima čitao neke potresne dijelove knjige, nazvao "Put vjere i nade" jer je to put oporavka za sve, a tribinu je zaključio riječima kako bez obzira na ono što čovjeka snašlo u životu "nikada ne smijemo izgubiti vjeru i nadu".
Vezane vijesti
-
Povod organiziranju programa posvećenoga sv. Dujmu upravo je 1713. obljetnica Dujmova mučeništva koji je 10. travnja 304. godine pogubljen
-
Vrsnim glazbenim programom i izvedbom uprisutnjena "Getsemanska ura"
-
Međunarodna manifestacija "Dani kršćanske kulture" trinaesti put zaredom održava se u Splitu, Dubrovniku i Šibeniku od 1. do 11. travnja.
-
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.