Kultura

Veliko priznanje

Rovinj Photo Days 2012: Abdulahu Seferoviću posebno priznanje za doprinos fotografiji

Rovinj Photo Days 2012: Abdulahu Seferoviću posebno priznanje za doprinos fotografiji

Na svečanosti dodjele nagrada, koja se održala u hotelu Lone u Rovinju, petu godinu zaredom proglašeni su pobjednici godišnjeg natječaja Rovinj Photodays , kojim se nagrađuje suvremeno fotografsko stvaralaštvo i autori čiji su radovi odabrani godišnjim natječajem u deset službenih kategorija.

U sklopu svečane dodjele nagrda, dodjeljena su i posebna priznanja za doprinos u fotografiji dvojici autora, zadarskom novinaru, publicistu i fotografu Abdulahu Seferoviću i rovinjskom galeristu i fotografu Virgiliu Giuricinu, a fotografu Mladenu Tudoru uručena je nagrada za životno djelo.

Na natječaj, raspisan početkom godine, pristiglo je ukupno 8500 fotografija, a o najuspješnijima je odlučivao međunarodni žiri u čijem su radu sudjelovali Karen Irvine (kustosica i zamjenica direktora čikaškog muzeja suvremene fotografije), Soraja Helac (članica vijeća za kupnju umjetnina u njujorškom muzeju Solomon R. Guggenheim), Sergio Bessa (kustos u muzeju za umjetnost u Bronxu) i Andreana Scanderbeg (potpredsjednica udruge švicarskih profesionalnih fotografa), a koje je predvodio predsjednik žirija, istaknuti hrvatski fotograf s njujorškom adresom Hrvoje Slovenc.

U kategoriji za najbolje fotografske publikacije iz prethodne godine pobjedu je odnjela Sara Perović (Pula), s tematskim časopisom o fotografiji. Istaknuti novinski fotograf Vjekoslav Sledar (Zagreb), pobjednik je u kategoriji primjenjene fotografije sa serijom dojmljivih portreta kolumnista Jutarnjeg lista, dok je portretima beskućnika iz Toronta, svoj pobednički plasman u istoimenoj kategoriji osvojio Dalibor Talajić (Rovinj).

U modnoj fotografiji najboljima je proglašen iskusni autorski dvojac Decker i Kutić (Zagreb), koji su, u istoj kategoriji i ranije  nagrađivani za svoje radove. Među ranije nagrađivanima pojavljivao se mladi, ali vrlo zapaženi autor Borko Vukosav (Zagreb), ovaj put nagrađen u kategoriji pejzaž. Uz kategorije portret i pejzaž, najviše prijava na natječaj pristiglo je i u kategoriji arhitektura, a pobjedu je odnjela fotografkinja Mira Stanić (Rijeka) svojim pedesetgodišnjim zgradama, kao glavnim motivom nagrađene serije fotografija.

Prilikom odabira finalista u kategoriji dokumentarne fotografije, ocjenjivački sud uzeo je u obzir aktualnost teme kojom su se fotografi bavili.  Mario Topić (Zagreb) osvojio je najbolji plasman svojim dokumentarnim projektom kojim je otvorio vrata doma mladog gay para, bilježeći njegovu intimu i svakodnevicu. Intimne su  također fotografije autorice Isabelle Bubole (Ližnjan), pobjednice u kategoriji akt, ali i radovi čak troje autora, nagrađenih u kategoriji najboljih mladih autora, Petre Mrše (Rijeka), Siniše Glogoškog (Varždin) i Tjaše Kalkan (Zagreb).

Prestižnu nagradu za najbolji umjetnički projekt osvojio je pulski fotofraf Hassan Abdelghani. Inspiriran novelom "Nevidljivi gradovi" talijanskog autora Itala Calvina, Abdelghani stvara seriju fotografija "Sa distance" za koju posjećuje grobove u Puli i nekoliko drugih gradova i ponovno fotografira portrete preminulih. U portretima pokojnika, autor prepoznaje "grad živih koji diše u gradu mrtvih" i obrnuto. Zahvaljujući nagradi, nagrađeni koncept bit će predstavljen u rujnu, u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu.

Svi radovi pobjednika i finalista ulaze u stalni fundus Muzeja za umjetnost i obrt, te su dio putujuće izložbe, koja će sljedeće predstavljanje imati upravo u toj kulturnoj instituciji u rujnu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.