Kultura

U okviru Festivala mora Rota Palagružona

Predstavljen projekt Ekomuzeja Komiža u sklopu regate tradicionalnih falkuša

Predstavljen projekt Ekomuzeja Komiža u sklopu regate tradicionalnih falkuša

Prvi dalmatinski Ekomuzej promovirat će komišku tradiciju

U okviru Festivala mora Rota Palagružona, regate tradicionalnih
komiških brodica od Komiže do Palagruže, Projekt COAST Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) i Grad Komiža danas su u Komiži predstavili projekt osnivanja Ekomuzeja Komiža. Ekomuzej u Komiži bit će prvi ekomuzej u Dalmaciji.

Osim što će promovirati jedinstvenu kulturnu baštinu Komiže, Ekomuzej će ujedno promicati i razvojne modele koji se temelje na očuvanju tradicije i „života kakav je nekoć bio“, umjesto onih koji se oslanjanju na masovni turizam. Idejno rješenje Ekomuzeja nastalo je u okviru UNDP-ovog projekta COAST koji je financirao projekt s 70.000 USD, a Ministarstvo kulture RH je doniralo 125.000 USD za uređenje i prilagodbu Kaštela Komune u kojem će biti smještena stalna postava.

Pod imenom Terra marique ( Zemlja od mora!) Ekomuzej Komiža će ponuditi bogate i raznolike stručne, interpretacijske, izložbene, edukacijske i zabavne programe u kojima će biti angažirana ukupna lokalna zajednica. Osim što će predstavljati središnje mjesto
interpretiranja i prezentiranja komiškog identiteta te prirodne i kulturne materijalne i nematerijalne baštine, Terrra marque će same Komižane, kao nositelje i glavne aktere Ekomuzeja ispuniti osjećajem samopoštovanja i samosvjesti.

Dugoročna vizija je da Terra marique postavi Komižu kao jedinstvenu i nezaobilaznu destinaciju na europskoj i svjetskoj turističkoj karti Rast Komiže kao turistički poželjnog odredišta utjecat će na porast ulaganja na otoku te na održivi razvoj cijelog otoka, što će zadržati mlade na otoku te spriječiti raseljavanje koje je jedan od najvećih otočkih problema.

„Projekt Ekomuzej Komiža zasigurno će značiti prekretnicu u razvoju Komiže, postavit će Komižu na kartu obaveznih destinacija koje se moraju posjetiti“, izjavila je Tonka Ivčević, gradonačelnica Komiže te koordinatorica projekta u lokalnoj zajednici. „Ovaj projekt promiče održivi gospodarski i turistički razvoj, koristeći prirodne i kulturne, socijalne i druge lokalne baštinske resurse, preko mreže kulturno-turističkih proizvoda koja je sposobna privući turiste te promicati društveno odgovorno poslovanje. Zahvaljujem se UNDP-ju što je prepoznao i financijski podržao ovaj projekt od izuzetne važnosti za Grad Komižu“.

„Komiža ima jedinstveno kulturno naslijeđe i neotkrivene prirodne ljepote“, rekla je Louisa Vinton, koordinatorica UN-a i stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj. „Smatramo da je projekt Ekomuzeja ne samo način očuvanja lokalne tradicije poput regate s falkušom, nego ujedno i primjer suživota ljudi i njihovog prirodnog okruženja na održiv i harmoničan način.

Nadamo se da će Ekomuzej poslužiti kao polazna točka za zelenije modele razvoja koji promoviraju sve ono što Komižu čini toliko posebnom“. Idejno muzeološko i muzeografsko rješenje stalne izložbe predstavila je Dragana Lucija Ratković, muzeologica i interpretatorica baštine te stručna suradnica Projekta COAST za
ekomuzeje.

Stalna izložba kao središnji interpretacijski centar Ekomuzeja Komiža bit će smještena u Kaštelu Komuni te ima za cilj objediniti prezentaciju i interpretaciju komiškog duha, tj. na jednom mjestu obuhvatiti sve bitne teme važne za razumijevanje komiške povijesti, kulture, civilizacije i specifičnog načina života. „Dizajn stalne izložbe je suvremen, kreativan, originalan, komunikativan i interaktivan“, rekla je Ratković. Na prizemlju Komune najranija komiška povijest i tradicija bit će predstavljeni kroz priču o komiškim ribarima koji stoljećima isplovljavaju s falkušama prema pučinskim otocima i ulovom srdela oblikuju i izgrađuju svoj grad.

Prvi kat prezentira vremenski nam bliže komiške događaje i običaje poput najpoznatije komiške igračke Falanko ili komiške tvornice za konzerviranje sardine koja je označila početak riblje industrije u Dalmaciji. U tijeku je i osnivanje Udruge građana Ekomuzej Komiža u koju su pozvani svi stanovnici Komiže i drugi zainteresirani zaljubljenici u Komišku baštinu i tradiciju, glavni budući kreatori i
nositelji Ekomuzeja.

I sama Rota Palagružona jedna je od sastavnica Ekomuzeja Komiža koja obnavlja maritimnu i ribarsku tradiciju i identitet Komiže. U središtu kako regate tako i Ekomuzeja Komiža je falkuša, tradicionalna jedinstvena komiška ribarska brodica koja je postala simbol tisućljetne komiške ribarske i pomorske tradicije. Festival mora Rota Palagružona kojeg organizira kulturna ustanova Ars Halieutica izvrstan je primjer kako prezentirati originalnu baštinu
istovremeno razvijajući održivu turističku atrakciju.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.