Kultura

Nin

Prvi rođendan Muzeja soli ninske solane

Prvi rođendan Muzeja soli ninske solane

Povodom prvog rođendana Muzeja soli, 2. kolovoza održan je Dan otvorenih vrata Solane Nin koji je izazvao interes brojnih tuzemnih i inozemnih turista.

 

Njih preko 400 okupilo se pred Muzejom soli, a neki su čekali i red za ulazak u Muzej. Svakih sat vremena bilo je organizirano razgledavanje ninskih polja soli kao i tradicionalne proizvodnje soli te su zadnji posjetitelji napustili Solanu sinoć oko 21h .

Samo ove godine Muzej soli je posjetilo preko 4.000 posjetitelja, a posjetitelji se posebno oduševe povjesnim činjenicama jer Solana Nin datira još od starih antičkih vremena dok je unca soli vrijedila kao i unca zlata te je sol diktirala i razvoj pojedinih tadašnjih ekonomija.

Poznati nam visokovrijedni prehrambeni začin služi i kao konzervator hrane te se, između ostalog, koristi u kozmetičke i ljekovite svrhe.

''Muzej soli otvoren protekle godine u Ninu donio je novu turističku vrijednost kraljevskog grada Nina te je obogatio paletu turističkih proizvoda. Gotovo svaki posjetitelj odnosno turist koji posjeti europsku destinaciju izvrsnosti - EDEN, posjeti i Solanu i redovito se oduševi čarobnim muzejem koji pored izložbe starih alata nudi slani suvenirski program i posebnu atrakciju čokoladu s ninskim Cvijetom soli'', izjavila je kuma Muzeja soli direktorica Turističke zajednice grada Nina, Marija Dejanović.

Posjetitelji su pored tradicionalne berbe soli i specifične berbe ninskog Cvijeta soli saznali zašto je biljka slanuša poznata gastro delicija, te kako račić slaništar preživi više od 10 godina i to bez vlage. Polja ninske solane iznimno su plodno tlo koje prosječno godišnje urodi s oko 4.000 tona soli te udomljava brojni životinjski i biljni svijet.

A polja ninske solane su i nezaobilazno područje za brojne birdwathcere koji u doba selidbe ptica promatraju preko 280 vrsta ptica koje prelijeću ovaj dio Jadranskog mora na svojim dugotrajnim preletima do zimovališta, posebno u Africi ili u Mediteranu, a u manjem broju rijetke i ugrožene vrste se gnijezde na ovom području.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.