Kultura

Crkva sv. Dominika

Sablasno autentičan i tragičan svijet Antonina Artauda

Sablasno autentičan i tragičan svijet Antonina Artauda

Dekonstrukcijom slike Joan of Arc ušlo se u Artaudov materijal...

 6. "Zadar snova" sinoć je nastavio svoj tijek u crkvi sv. Dominika predstavom "Svršimo s Božjim sudom - part one". U koprodukciji Tvornice kulture i Kazališta Hotel Bulić, koncert-predstava-instalacija „Svršimo s Božjim sudom" autorice Senke Bulić i Tomislava Ćurkovića nastala je po skupu tekstova jednog od najzanimljivijih autora u kazalištu Antonina Artauda. Radi se o materijalu toliko subverzivnom da je direktor radija skinuo emisiju s programa prije njenog emitiranja

Dio tog opusa bila je i pjesma „Kazalište okrutnosti"koja se naslanja na autorove manifestne tekstove iz 1932. i 1933. godine. Artaudova mašta kroz tragično viđenje svijeta donosi kazalište krvi, tijela, genezu stvaranja i želju za dubokom fizičkom promjenom što je inspiriralo ljude poput Allena Ginsberga, Richarda Foremana, Sama Sheparda i Jima Morrisona koji su mu kroz svoj homage odali počast i prepoznali Artaudovu aktualnost koja je sablasno autentična i danas, možda više nego ikada prije.

Teoretičar, filozof, redatelj, pisac, pjesnik, osnivač kazališta okrutnosti i luđak, Antonin Artaud, kultna ličnost i „sav bijes Pariza" '30 i '40 godina prošlog stoljeća. nakon gotovo desetljeća provedenog u mentalnoj instituciji, gdje biva podvrgavan bizarnim i eksperimentalnim metodama liječenja, i konačno pušten 1946. godine, Artaud na poziv Francuskog radija koncem 1947. snima radiofoničnu dramu Pour en finir avec le jugement de Dieu, prvu verziju kazališta okrutnosti, ujedno i njegov oproštajni govor. Dva dana prije zakazanog emitiranja ravnatelj radija otkazuje program prozivajući ga subverzivnim i onim bez kojeg javnost svakako može. Iznova zakinut za realizaciju svoje umjetnosti, svega mjesec dana kasnije, u ožujku 1948., Artaud umire. Njegova je glazbena drama prvi put javno emitirana 30 godina kasnije.

Sljedeći Artaudov radikalan kazališni koncept, ali i sablasnu aktualnost njegovih 70 godina starih testova, o totalitarizmu, krizi vjere i poziciji umjetnika, novi autorski projekt dramske umjetnice Senke Bulić i vizualnog umjetnika i glazbenika Tomislava Ćurkovića započinje dekonstrukcijom slike Ivane Orleanske, Johna Everetta Millaisa iz 1865. Tako se u kombinaciji s intrigantnim vizualnim umjetnikom i glazbenikom te Oliverom Jularićem, kostimografom, koncept predstave bazira na instalaciji scene, glasa i vizualnog. Dekonstrukcijom slike Joan of Arc ušlo se u Artaudov materijal...

Od početka svog djelovanja, Kazalište Hotel Bulić je program svojih predstava temeljilo na visokoj izvedbenoj energiji, dolazila ona od izvorne snage izvođača koji su se tom prilikom prvi put ozbiljno posvetili kazalištu, ili od dramskih umjetnika vrhunskih izvođačkih sposobnosti, kao što su primjerice Ana Karić, Nina Violić, Ivana Jozić, itd. Upravo je suradnja s autorima visoke energije motivirala izbor autora i teksta kojim se Hotel Bulić u koprodukciji s Tvornicom kulture bavi ove sezone. (tekst: Zadar snova 2012. )

Večeras najavljujemo:

premijeru predstave etc., etc. (Are you mad , Mr Artaud?), koja će se održati u Kazalištu lutaka s početkom u 21.30 sati. Pariški Orian Theatre Company, Escola Municipal de Dansa de Celrà & Théâtre Ateneu (Španjolska) i Zadar snova u međunarodnoj koprodukciji predstavljaju etc, etc. (Are you mad, Mr Artaud?). Mjesto predstave je Kazalište lutaka, a početak u 21.30 sati.

Predstava je inspirirana životom Antonin Artauda čiji umjetnički puls ne jenjava 80 godina nakon svog vremena. Festivalskoj premijeri, 11. kolovoza u Kazalištu lutaka, prethoditi će audicija za hrvatske izvođače i radionica Meditative Dance koje će voditi koreograf i redatelj predstave Mehdi Farajpour.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.