Kultura

Narodni muzej Zadar obilježava 180 godina

Stručni skup "Najstariji muzeji Hrvatske" povodom 180 godina Narodnog muzeja Zadar

Stručni skup

Narodni muzej Zadar se tijekom mnogih godina svoje povijesti neprestano mijenjao odražavajući duh vremena. Ipak, ono što je bilo konstantno predani je rad na obogaćivanju kulturnog života i zaštiti umjetničko-prirodne baštine grada Zadra i sjeverne Dalmacije, a od osnutka Galerije umjetnina i šire hrvatske nacionalne te internacionalne baštine.

Organizirano muzejsko djelovanje u Zadru počinje 1832. godine. Tada je utemeljen prvi pokrajinski muzej općeg tipa, Museo Nazionale, proglasom austrijskog carskog namjesnika u Dalmaciji generala grofa Vjenceslava Vettera von Lilienberga.

Danas Narodni muzej Zadar broji oko 80.000 muzejskih predmeta, svojim posjetiteljima pruža jedinstveno kulturno-turističko i odgojno-obrazovno iskustvo te kroz svoje odjele nudi niz različitih sadržaja: Prirodoslovni odjel s izložbama prirodnina, Gradsku stražu u kojoj je smješten Etnološki odjel s bogatom etnološkom zbirkom, Galeriju umjetnina s bogatim fundusom i izložbenom aktivnošću, Muzej grada Zadra sa svojim stalnim postavom, zatim Gradsku ložu s uvijek aktualnim izložbama i Kneževu palaču iz XIII. st. s atraktivnim i nagrađivanim izložbenim „krletkama" i Pomorskom zbirkom. Uz navedene odjele i izložbene prostore, muzej sadrži i dva dislocirana objekta: područnu etnografsku zbirku Veli Iž i područnu kulturno-povijesnu zbirku Mali Iž, a u sastavu muzeja su i dvije stručne službe: dokumentacijska i pedagoška služba.

Zadar kao turistički grad uz sve svoje znamenitosti i prirodne ljepote nudi i široku lepezu kulturne ponude. Uz razne ljetne programe, manifestacije, festivale i ostala kulturna događanja, važnu ulogu imaju i zadarski muzeji. Tzv. kulturni turizam je kretanje turista prema kulturnim atrakcijama. Istraživanja pokazuju da je sve veći broj turista motiviran kulturom i njenim vrijednostima. Upravo zato, kulturno-prirodne atrakcije postaju sve znamenitiji dio ponude, pobuđujući maštu i interes turista kroz neposredni doživljaj.

Sunce i more postoje u mnogim državama svijeta, međutim, osobitost turističke ponude svake nacije, regije ili lokalne zajednice jest prepoznatljiv i jedinstven kulturni identitet, ono po čemu se jedna zemlja razlikuje od svih ostalih. Kulturno-prirodna baština i unikatno naslijeđe postaju turistička atrakcija bez obzira da li je riječ o materijalnom ili ne materijalnom dobru. Umjetnička djela domaćih autora po svojoj atraktivnosti nadmašuju ona inozemnih autora, u muzejima i galerijama odražava se duh lokalnog stvaraoca koji je sjedinjen s karakterom lokalne arhitekture i koji je sastavni dio atmosfere koja se može naći samo na ulicama hrvatskih sela i gradova.

Godine 2011. otvoren je novi izložbeni prostor Narodnog muzeja Zadar u Kneževoj palači tzv. Krletke, koji je te iste godine nagrađen prestižnom nagradom Udruženja hrvatskih arhitekata "BERNARDO BERNARDI" u kategoriji najuspješnijeg ostvarenja na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja u 2011. godini na području cijele Lijepe naše. Također, u Kneževoj palači je uređen prostor u kojem su izloženi eksponati Pomorske zbirke Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru pod nazivom Pomorsko nasljeđe.

Zadarska županija je prepoznala i nagradila sto osamdesetogodišnji rad Narodnog muzeja Zadar dodjeljivši Muzeju Godišnju nagradu Zadarske županije.

Godine 2012. Narodni muzej Zadar obilježava 180 godina od svoga postanka. Stoga je odlučeno ovu važnu obljetnicu obilježiti nizom manifestacija, između ostalog i stručnim skupom pod nazivom Najstariji muzeji Hrvatske. Kustosi predavači iz najstarijih muzeja diljem Lijepe naše će se obratiti skupu s pregledom o postanku, razvoju i planovima za budućnost njihovih muzeja. Svi ovi radovi bit će objavljeni u jednom zborniku koji će se izdati povodom održavanja skupa.

Program

Početak u 10.30 - 10.45h - Pozdravni govor Renate Peroš, mag. archeo. i mag. hist. art., ravnateljice NMZ

Izlaganja:

10.45 - 11.05h - Jelena Jovanović, kustosica, Arheološki muzej Split, osnovan 1820.

11.05 - 11.25h - Vesna Herak, pomoćnica ravnateljice, Arheološki muzej Zagreb, osnovan 1846.

11.25 - 11.45h - dr. sc. Vedrana Gjukić-Bender, muzejska savjetnica, Dubrovački muzeji, osnovani 1872.

Stanka 11.45 - 12.00h

12.00 - 12.20h - Miroslav Gašparović, prof., ravnatelj, Muzej za umjetnost i obrt, osnovan 1880.

12.20- 12.40h - dr. sc. Ljerka Dulibić, znanstvena suradnica, Strossmayerova galerija, osnovan 1884.

12.40- 13.00h - Sofija Petricioli, muzejska savjetnica, Narodni muzej Zadar, osnovan 1832.

13.00- 13.10h - Riječi zahvale Renate Peroš, mag. archeo. i mag. hist. art., ravnateljice NMZ


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.