Kultura

Najnovije istraživanje

21 posto Hrvata ne poznaje niti jedan strani jezik!

21 posto Hrvata ne poznaje niti jedan strani jezik!

Poznavanje barem jednog stranog jezika danas je najprisutnije među građanima Istre s Primorjem, zatim kod građana Zagreba te u Dalmaciji, dok je najmanje u Slavoniji

Od malih nogu nas uče kako je potrebno ulagati u vlastito obrazovanje, a posebice u učenje stranih jezika. Školarci već u osnovnoj školi uče jedan, a nerijetko i više stranih jezika, dok mnogi roditelji započnu s izobrazbom poznavanja stranih jezika svojih mališana i prije njihova polaska u školu, piše 24sata

S obzirom na to da ćemo uskoro ući u novu zajednicu zemalja gdje planovi obrazovanja definiraju kako svaki građanin Europske unije treba znati barem tri jezika, izobrazba je tim više potrebnija i važnija.

Kako Hrvatska uz to pruža i mnoštvo mogućnosti kojima se može vrlo lako pozicionirati kao snažno turističko odredište, Centar za istraživanje tržišta GfK proveo je tijekom listopada ove godine istraživanje o poznavanju stranih jezika na reprezentativnom uzorku od 1000 građana Hrvatske starijih od 15 godina.

Veći interes za učenje stranih jezika

Prvo takvo istraživanje GfK je proveo krajem 2006. godine kada je oko 50 posto građana starijih od 15 godina iskazalo da barem donekle poznaje neki strani jezik. U razmaku od oko 7 godina došlo je do zapaženog skoka u učenju stranih jezika. Čak 79 posto njih nedavno se izjasnilo kako poznaje barem jedan strani jezik, dok preostalih 21 posto ne poznaje niti jedan.

Poznavanje barem jednog stranog jezika danas je najprisutnije među građanima Istre s Primorjem, zatim kod građana Zagreba te u Dalmaciji, dok je najmanje u Slavoniji. Osobe s minimalnim, odnosno nepotpunim osnovnim obrazovanjem u 76 posto slučajeva niti malo ne poznaju strane jezike, one s osnovnom školom 45 posto, dok oni sa srednjim obrazovanjem u 13 posto slučajeva te visokoobrazovani u 5 posto slučajeva ne znaju niti jedan od stranih jezika.

Dominantan engleski, slijede ga njemački i talijanski

Istraživanje je pokazalo kako dominantnu ulogu u Hrvatskoj ima engleski jezik, a za njim slijede njemački i talijanski. Engleski i talijanski jezik poznaje nešto više žena nego muškaraca te su dominantno zastupljeni kod dobnih skupina od 15 do 34 godine. Njemački jezik je podjednako zastupljen među ženama i muškarcima te je znatno više prisutan među starijima od 65 godina. Zanimljiv je podatak da poznavanje tog jezika navode i ispitanici bez školske spreme ili s osnovnim obrazovanjem. Nakon ova tri jezika slijedi poznavanje španjolskog i ruskog jezika.

Zanimljiva je i činjenica kako su u Školi stranih jezika SC-a, jednoj od popularnijih škola stranih jezika u Zagrebu, potvrdili da se u periodu od 2006. godine do 2010. stalno povećavao broj polaznika, koji otada pa nadalje lagano pada. ''U našoj školi je u zadnjih nekoliko godina pokazan najveći interes za njemački jezik, ali je interesantno kako i ruski jezik mnogima postaje sve više zanimljiv'', rekao nam je Mladen Zec te dodao kako su u njihovoj Školi žene na tečajevima svih jezika svakako u većini.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.