Kultura

U povodu obilježavanja Dana Grada Zadra

Faričić: Otočani su trajno nadahnuće i motivacija za raznovrsna ostvarenja

Faričić: Otočani su trajno nadahnuće i motivacija za raznovrsna ostvarenja

U povodu obilježavanja Dana Grada Zadra u Svečanoj dvorani Sveučilišta, Sveučilište u Zadru i Školska knjiga d.d. priredili su predstavljanje knjige autora prof. dr.sc. Josip Faričića "Geografija sjevernodalmatinskih otoka".

Knjiga je nastala kao posljedica njegovog dugotrajnog i predanog rada. Da je tome tako, svjedoči i njegovih preko 50-tak objavljenih znanstvenih i stručnih radova o hrvatskim otocima, preko 30-tak sudjelovanja na međunarodnim i znanstvenim skupovima te uređivanje triju monografija. Sve to ujedno činilo je dobru podlogu za nastanak ovakvog rukopisa u kojem autor opširno i temeljito prikazuje i raspravlja o geografiji sjevernodalmatinskih otoka. Knjigu su objavili Školska knjiga i Sveučilište u Zadru.

Knjiga sadrži 514 stranica, ilustrirana je sa 167 grafičkih priloga (karte, fotoskice, dijagrami,...) te 91 tablicom. Korišteno je 64 arhivska i statistička izvora, 744 bibliografske jedinice te 24 internetska izvora podataka. Sastoji se od 9 većih poglavlja u kojima su neke od tema koje autor obrađuj: litoralizacija i globalni proces, litoralizacija hrvatskog obalnog prostora i razvoj hrvatskih otka, sjevernodalmatinski otoci u procesu litoralizacije, kulturna baština sjevernodalmatinskih otoka, itd...

Više o samoj knjizi rekli su recenzenti kourednica prof. Snježana Bakarić Palička, kourednik prof.dr.sc. Damir Magaš i prof.dr.sc. Ante Kalogjera.

"Kada smo od prof. Faričića dobili upit ako bi Školska knjiga htjela objaviti ovu knjigu, pristali smo na to s velikim zadovoljstvom bez da smo je pročitali jer znamo kako on radi i kakva su njegova djela", rekla je prof. Snježana Bakarić Palička. "Ući u jedan ovako veliki pothvat i predati rukopis od 800 kartica nije malo. Knjiga je zaista prekrasna, puna znanstvenih dokaza i istraživanja govori o njegovom predanom radu. Čast mi je bilo raditi na ovoj knjizi kao urednica i nadam se da je ovo samo jedan od prvi zajedničkih uradaka u budućnosti."

Na prof. Bakarić Palička, nadovezao se i prof.dr.sc. Ante Kalogjera. "Iako rođeni Zadranin, duboko u srcu ipak je zadržao svoju Ravu, otok djetinjstva i mladosti, pradjedova i roditelja, kojeg neizmjerno voli i kojem je posvetio najveći dio svog uspješnog i plodonosnog znanstvenog rada. Josip Faričić u svojoj je knjizi primijenio izvrsnu metodologiju prema kojoj rad evolvira do spoja u organsku cjelinu, a takav postupak nije jednostavan niti je prisutan kod mnogih uvaženih autora. Geografija sjevernodalmatinskih otoka prvi je stručni i znanstveni rad u ovom dijelu teritorija RH koji po svojoj prirodnoj i socijalnoj geografskoj problematici ima ključno značenje za hrvatsku obalu Jadrana. "

Prof.dr.sc. Damir Magaš kazao je kako se u svojoj knjizi Faričić na primjeru otoka pokazao vrsnim znanstvenikom i ekspertom za otočnu problematiku uopće. U njoj se zrcali plod znanstvenog rezultata neprocjenjive vrijednosti za čitav otočni kraj Sjeverne Dalmacije pa i cijelu Hrvatsku. "Ova knjiga do sad najiscrpniji, produbljen izvor znanja, zasigurno budući predložak mnogim geografima i znanstvenicima u njihovom radu."

Na kraju se svima, ne skrivajući zadovoljstvo i ponos, obratio sam autor, prof.dr.sc. Josip Faričić. Nakon mnogih zahvala svima koji su mu pružili potporu, kako onu nematerijalnu (duhovnu) tako i onu financijsku, uputio nam je prikladne riječi, na neki način i poruku svojeg znanstvenog remek djela:

"Nadam se da će knjiga pobuditi interes za ovaj prostor i senzibilizirati opću javnost kako bismo doista o hrvatskim otocima promišljali kao sastavnom dijelu RH, zemlje koja je stoljećima funkcionirala kao poveznica regija i naroda i kontinenata, osobito zahvaljujući svom pogonskom otočnom pročelju koje je zbog toga bogato i duhovnom i materijalnom baštinom. To bogatstvo je neizmjerno i doista ga trebamo ljubomorno čuvati, za njega smo se i izborili u Domovinskom ratu i u poratnom vremenu. Nadam se da ćemo i u budućnosti iznaći najbolja moguća rješenja kako bi to bili otoci na kojima će stanovati oni stanovnici koji će taj prostor učiniti živim prostorom, a ne samo ukrasom. Neka žive svi otočani jer oni su nam trajno nadahnuće i motivacija za raznovrsna pa tako i znanstvena ostvarenja", kazao je Faričić.

Čestitamo prof. Josipu Faričiću i hvala mu na ovako kvalitetnoj knjizi kojom je svakako dokazao da se uvrstio u red uvaženih hrvatskih geografa!


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.