Plagiranje u arhitekturi
Kineski klonovi poznatih građevina
Da svaki kreativni rad često prate kolone plagijatora, pokazalo se i u arhitekturi. Nerijetko se u tom području mogu čuti optužbe o kopiranom projektu, a u posljednje vrijeme pokazalo se da su radovi svjetski poznatih arhitekata česta inspiracija njihovim kineskim kolegama koji, ne biste vjerovali, čak prije dovršavaju svoje kopije građevina.
Posljednjih dana svjetski mediji pisali su o verbalnom ratu nekolicine svjetski poznatih arhitekata u kojemu optužuju za plagiranje i krađu projekata redom kineske kolege. Među njima je i arhitektonska zvijezda Zaha Hadid koja se našla usred pravne bitke zbog projekta Wangjing Soho u Pekingu, čija je gradnja u tijeku.
Rezidencijalno-poslovni kompleks trebao bi biti dovršen 2014. godine, a zanimljivo je da bi njegova kopija koja upravo niče u Chongqingu mogla biti dovršena prije originalnog projekta s potpisom studija Hadid. Iza nevjerojatno slične građevine stoji tvrtka Meiquan 22nd Century iz koje tvrde da je svaka sličnost dviju građevina sasvim slučajna. 'Takve optužbe nisu istinite i imaju negativan utjecaj na našu tvrtku', kazao je glasnogovornik tvrtke Yao Yumao, komentiravši slučaj 'zgrada blizanki'.
Jedan od pomalo crnohumornih slučajeva plagiranja bila je kopija crkve Notre Dame du Haut u Ronchampu slavnog Le Corbusiera. Naime, kineska inačica dovršena 1954. godine bila je ni manje ni više već restoran specijaliziran za roštilje. Ipak, zbog tužbe fondacije Le Corbusier građevina je srušena, no restoran i dalje posluje, no umjesto ljubitelja arhitekture okuplja tek istinske ljubitelje mesa.
Zahtjevna građevinska investicija bila je kineska replika čitavog austrijskog sela. Prolazeći kroz Hallstatt u Austriji domišljati Kinezi došli su na ideju da čitavo selo jednostavno presele u svoju domovinu. To je i učinjeno u sklopu više od 700 milijuna eura vrijednog projekta tvrtke Minmetals Land Inc. Zahvaljujući azijskom klonu, austrijski Hallstatt privlači veći broj kineskih turista, tako da, unatoč kritikama dijela javnosti, korist ubiru kase dviju država.
Osim navedenih, u Kini postoje i klonirani britanski Tower bridge, Eiffelov toranj i brojne druge slučajno ili manje slučajno slične građevine.
Vezane vijesti
-
-
Kina je u utorak optužila SAD za "veliku prijetnju" sigurnosti njezinih astronauta nakon što su se dva satelita Elona Muska iz sustava Starlink zamalo sudarila s njihovom svemirskom postajom.
-
Kina bi se mogla suočiti s više od 630.000 slučajeva zaraze COVID-19 dnevno ako odustane od politike nulte tolerancije ukidanjem ograničenja putovanja i prikloni se zapadnim pristupima, pokazalo je istraživanje matematičara sa Sveučilišta u Pekingu.
-
Skupina sedam bogatih država G7 objavit će u subotu novi globalni infrastrukturni plan kao odgovor na kinesku inicijativu Pojas i put, rekao je visoki dužnosnik u administraciji američkog predsjednika Joea Bidena.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.