Najstariji običaji
Hrvatski uskrsni običaji: "tucanje" jajima, ukrašavanje pisanica i paljenje "vuzmenki"
Običaj je bio da se nakon uskrsnog ručka ide po kućama i tuca se jajima te se poklanjaju pisanice
"Tucanje" jajima jedan je od najstarijih uskrsnih običaja. U nekim tekstovima se navodi da se "tucanje jajima" spominje još u 14. stoljeću u starom Zagrebu i okolici, no prakticira se gotovo u svim dijelovima Hrvatske.
Taj se običaj još naziva i "borba jajima", jer jedan "borac" izaziva drugog te se oni "tucaju jajima" sve dok nekome ne pukne ljuska. Pobjednik je onaj čija je ljuska najmanje oštećena, a u nekim krajevima se prema pucanju ljuske određivalo hoće li biti plodna godina. Za tucanje se koriste i obojana i neobojana jaja.
Bojanje jaja
Bojanje jaja odnosno ukrašavanje pisanica također su jedan od najvažnijih običaja vezanih za Uskrs. Prije industrijskih boja, koristile su se razne tehnike poput bojanja ovojnicom luka, tekućim voskom, ukrašavanje svilom i koncem, heklanje, bojanje ciklom, bazgom ili koprivom i slično. Ukrasi su se razlikovali od sela do sela i svaki je kraj imao neku "svoju" tehniku ukrašavanja, karakterističnu boju ili simbol kojim bi se razlikovali od ostalih. Običaj je bio da se nakon uskrsnog ručka ide po kućama i tuca se jajima te se poklanjaju pisanice.
Pečenje jaja sa šunkom na žeravici
Jedan već pomalo zaboravljen uskrsni običaj koji se prakticirao u sjeverozapadnoj Hrvatskoj je paljenje krijesova, odnosno "vuzmenki" ili "vuzmica". Vatra se palila ispred crkve, klesanjem dvaju kamenova. Nakon toga bi uslijedio blagoslov te bi muškarci palili svoj komad drveta i nosili blagoslovljenu vatru kućama. Danas se često prakticira "svjetovniji" način paljenja krijesa, bez utjecaja crkve.
Granje koje se uoči proljeća rezalo s voćki, zapalilo bi se na Uskrs, prije izlaska sunca. Cilj je bio da vuzmica bude što više i da se što dalje vidi. Obično bi na paljenju krijesa sudjelovala cijela obitelj. Kad bi vatra dogorjela, na žeravici bi se pekla jaja sa šunkom, a nakon toga bi svi članovi išli na misu, na blagoslov jela.
Vezane vijesti
-
-
Uskrs obuhvaća trodnevlje: Veliki petak, Veliku subotu i Uskrs. No, često se odnosi i samo na nedjelju
-
Žudije su rimski vojnici koji na Veliki petak i Veliku subotu čuvaju Kristov grob, po uzoru na slike iz Matejeva evanđelja
-
Ako se građani budu pridržavali epidemioloških mjera koje je Nacionalni stožer CZ propisao, neće se tijekom Uskrsa dogoditi ništa dramatično, rekao je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak u subotu za Hrvatski radio.
Izdvojeno
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
-
Najavljujemo izvedbu kazališne komedije "Džaba je najskuplje" koju izvode Konstantin Haag i Faris Pinjo
-
Dulce et decorum est pro patria mori, slatko je i dično umrijeti za domovinu, poručio je rimski pjesnik Horacije. No moderni bi domoljubi mogli razmisliti o mnogo manjoj žrtvi i umjesto života za domovinu položiti kilograme.
-
Raspisivanjem javnog natječaja vrijednog četiri milijuna eura započela je druga faza izgradnje nove ergele u Lipiku, jednog od najznačajnijih središta uzgoja lipicanaca u Hrvatskoj.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.