Izložba "Minuta šutnje"
Doživite atmosferu brodogradilišta 3. maj i Brodosplit
U riječkom Malom salonu u petak, 10. svibnja, otvara se izložba 'Minuta šutnje', multimedijskih umjetnika Nadije Mustapić i Tonija Meštrovića koja tematizira brodogradilišta 3. maj i Brodosplit i radnike zaposlene u tim pogonima
Koautorski projekt dvoje umjetnika iz Rijeke i Splita, Nadije Mustapić i Tonija Meštrovića sniman je unutar brodogradilišta 3. maj i Brodosplit tijekom 2012. i 2013., a audio i videomaterijali s lokacija splitskog i riječkog brodogradilišta montirani su u višekanalnu instalaciju koja zauzima čitav galerijski prostor.
Video i zvučna instalacija sastoji se od pet cjelina koje se međusobno nadovezuju i podržavaju, a pristup mladih umjetnika nije klasičan dokumentarni pristup.
Njihov osnovni cilj nije zabilježiti psihološku ili socijalnu dramu koja se događa radnicima zaposlenima u tim brodogradilištima ili ispričati priču o etapama izrade broda ili pak portretiranjem izdvojiti pojedine radnike iz radnog pogona. Njihova je namjera videosekvencama uhvatiti dio atmosfere i estetiku radnog prostora te kroz ritmičke izmjene kadrova, subjektivnih i objektivnih rakursa, uvesti gledatelja dublje u proces rada, odnosno, u prostore tišine i zvuka.
U fokusu Nadije Mustapić i Tonija Meštovića su vrijednosti specifičnih radnih procesa u brodogradilištu, znanja i vještina koje rad čine radom, a čovjeka čovjekom.
U tom smislu 'Minuta šutnje' propituje kako se individualne radne vrijednosti prevode u lokalnu tradiciju i produkciju koja je u direktnom odnosu s nacionalnim ili globalnim ekonomijama.
Iza aktualne ekonomsko-političke teme zatvaranja brodogradilišta i kraja tradicije brodogradnje u Hrvatskoj, stoji društveno marginaliziran, intenzivan rad kojem su izloženi radnici u toku proizvodnje.
Stoga su u prvom planu ljudi, njihovo kretanje, oblikovanje prostora, njihove radnje i geste, specifične vještine, individualni napor i radni procesi, koji predstavljaju čitavu jednu tradiciju, a ostaju previđeni u kontekstu šire javne polemike o sudbini brodogradnje u Hrvatskoj. Ta sudbina sugerirana je samim naslovom izložbe.
Instalacija je promišljeno postavljena u prostoru Malog salona i već u ulaznom dijelu nastoji komunicirati s posjetiteljima izložbe. Naime, u ulaznom dijelu postavljene su, jedna nasuprot druge, dvije videoprojekcije. Na jednoj se izmjenjuju videoportreti radnika u krupnom planu, a svaki radnik, u tišini jedne minute, gleda u punom profilu ispred sebe te u videoprojekciju koja se nalazi njemu nasuprot. Nasuprotna videoprojekcija sadrži usporeni snimak porinuća broda, koji, s obzirom na aktualno stanje hrvatske brodogradnje, poprima sasvim drukčije značenje.
Pojedine projekcije unutar izložbe posvećene su etapama i pojedinostima procesa rada kao što su varenje, tokarenje, brušenje, rezanje, bušenje, kovanje, prenošenje, spajanje i montiranje fragmenata itd. Uz radne procese koje naglašavaju uloženu ljusku energiju i fizičke procese transformacije materijala, suočavamo se i sa snimkama izlaska radnika iz brodogradilišta nakon završetka radnog dana, koji su ujedno i nagovještaji onog posljednjeg.
Suprotstavljajući prikaze radnih procesa s prizorima izlazaka, autori naglašavaju nestabilnost identiteta i lokalne zanatske tradicije, a samim time i egzistencijalnu i ekonomsku neizvjesnost, posttranzicijsku nelagodu i odraz situacije koja zadire šire od lokalne problematike.
U kadrovima svakodnevnih radnih rutina iskazuje se identitet svakog radnika, čak i kada u kadrovima nema prikaza lica, njihove geste i kretnje sadržavaju određeni autoritet. Suprotno tim snimkama, u izlascima iz tvornica jasno vidimo lica i ekspresije istih radnika, no njihova svakodnevna odjeća i uobičajene kretnje prolaznika stapaju ih u anonimnu masu. Izlazak radnika ujedno je i referenca na prvi filmski zapis napuštanja tvornica braće Lumière ili pak njegov citat u filmu Haruna Farockija.
Audiozapisi zvukova snimljenih na lokacijama brodogradilišta komponirani su u muzikalan 7.1 surround soundscape koji prati sve videosekvence. U pozadini soundscapea je jedva čujan zvuk otkucavanja sekundi koji se razaznaje u periodima zatišja ostalih zvukova radnih procesa. Odbrojavanje 'minute šutnje' čuje se svaki put kada se kroz tri sinkronizirane projekcije pojavljuju kadrovi izlaska radnika iz tvornica.
Intermedijska i video umjetnica Nadija Musapić (1976.) u svojim radovima najčešće se fokusira na istraživanje odnosa između prostornog konteksta i izvođačkog tijela pri čemu audio-vizualnim istraživanjem prostora preoblikuje stvaran prostor u poetičan krajolik unutarnje imaginacije. Minuta šutnje prvi je koautorski rad koji potpisuje s Tonijem Meštovićem (1973.), afirmiranim audiovizualnim umjetnikom i dobitnikom druge nagrade na ovogodišnjoj izložbi T-HTnagrada@msu.hr. Meštrović najčešće djeluje u formi audio i video instalacije i tematski se bavi kulturnim nasljeđem, identitetom te tranzicijskim promjenama na prostoru Dalmacije.
'Minuta šutnje' odvija se u sklopu projekta 'Spajalica' riječkog Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u kojem će se, u idućih mjesec dana, na više lokacija u središtu Rijeke predstaviti dvadesetak privremenih umjetničkih projekata i intervencija u javnom prostoru. Manifestacija je službeno započela 7. svibnja, izložbom 'Međuprostori' Aleksandra Garbina i Gorana Petercola u Velikoj Sali riječkog MMSU-a.
Izložba 'Minuta šutnje' otvorena je do 26. svibnja.
Vezane vijesti
-
-
Sindikalisti se nadaju da neće biti riječi o stečaju i likvidaciji najvećega hrvatskog brodogradilišta, u kojem je zaposleno 3700 radnika, a čija potraživanja premašuju 4 milijarde i 600 milijuna kuna
-
San o gradnji hrvatske korvete, velikog i stožernog ratnog broda HRM-a, traje dulje od dva desetljeća i sada se, 2021., počinje pretvarati u javu, piše u nedjelju Večernji list.
-
Izložba će biti otvorena 22. svibnja u 20 sati u Kući za ljude i umjetnost Lauba, ulica Baruna Filipovića 23a, 10000 Zagreb, a bit će otvorena za posjetitelje do 25. svibnja
Izdvojeno
-
Juniorska momčad zagrebačke Lokomotive izborila je nastup u šesnaestini finala nogometne Lige prvaka mladih pobijedivši i u uzvratnoj utakmici odigranoj na stadionu u Sesvetama rumunjsku Farul Constantu s 4-1.
-
Šetnja je namijenjena djeci od 4 do 12 godina u pratnji roditelja i održat će se u subotu, 14.12. s sa polaskom u 11.00h od ulazne recepcije NP Paklenica u Starigradu.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis – O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Odjel za sociologiju poziva na tradicionalni Otvoreni dan sociologije koji se ove godine održava 16. i 17. prosinca u zgradi SEP.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.