Kultura

Večer posvećena jednom od najvećih talijanskih i svjetskih umjetnika

Putovanje kroz bogatu povijest Verdijevog doprinosa u svijetu umjetnosti

Putovanje kroz bogatu povijest Verdijevog doprinosa u svijetu umjetnosti

Povodom ulaska u Europsku uniju, Italija je Hrvatskoj darovala najljepši mogući poklon - izložbu posvećenu slavljenju 200. godišnjice rođenja velikana talijanske opere

Opera je, bez ikakve sumnje, jedan od najvažnijih i najprepoznatljivijih elemenata talijanske kulturne baštine. Nastala u Italiji pred više od četiri stoljeća, ta je vrsta scenskog nastupa raširena i ukorijenjena u čitavom svijetu u tolikoj mjeri da je postala najuzvišeniji i najsloženiji glazbeno scenski izričaj.

Teatro dell'Opera di Roma u sklopu svoje višestoljetne djelatnosti, uspješno je surađivao sa scenografima i kostimografima svjetskog ugleda, čiji radovi izrazite umjetničko-dokumentarističke vrijednosti predstavljaju važan dio ikonografske baštine. Povijesni Arhiv koji čuva ovu vrijednu zbirku odabrao je skice i kostime izrađene za potrebe Verdijevih remek djela u Teatru dell'Opera di Roma tijekom prošlog stoljeća.

Povodom ulaska u Europsku uniju, Italija je Hrvatskoj darovala najljepši mogući poklon - izložbu posvećenu slavljenju 200. godišnjice rođenja velikana talijanske opere, skladatelja Giuseppe Verdija. Izložba „Hommage: Giuseppe Verdi" predstavlja nam najreprezentativnije crteže, skice i kostime iz fundusa Teatro dell'Opera di Roma, ističući tako iznimnu važnost inscenacije za uspjeh Verdijevih remek-djela. Organizatori izložbe su Talijanska ambasada, Zagreb, Talijanski konzulat, Split, Ministarstvo vanjskih poslova Republike Italije, Unione Italiana, Talijanski institut za kulturu, Zagreb i Narodni muzej Zadar

U prostoru nekadašnje, a nadamo se i buduće koncertne dvorane Grada Zadra, ovom prigodom su se okupili ravnateljica NMZ-a Renata Peroš, Talijanska konzulica u Splitu Paola Cogliandro, predstavnik grada Zadra i potpredsjednik gradskog vijeća Dražen Grgurović i urednici izložbe koju promovira Teatro dell'Opera di Roma, Alessandra Malusardi i Francesco Reggiani.

Uz Zagreb i Rijeku, izložba će od 30. lipnja do 30. kolovoza gostovati u Zadru, rečeno je na otvorenju. Gradovi koji će ugostiti ovu izložbu doista se mogu pohvaliti čvrstim vezama s glazbom, posebice s operom. Djela Giuseppea Verdija redovito su prisutna u programu HNK u Rijeci i u Zagrebu, te predstavljaju značajan dio njihovog opernog repertoara. Grad Zadar, pak, organizira važan i ugledan ljetni festival koji redovito svoju pažnju posvećuje Verdijevim skladbama.

„Ova izložba nam donosi odabrane skice, crteže, kostime, ..., iz ogromnog fundusa poznatog teatra koji nam time izvrsno prikazuje Verdijeva dostignuća prikazana u tom kazalištu. Posebnost ove izložbe u Zadru nalazi se i u dodatnom eksponatu - bisti Giuseppea Verdija iz Gradskog kazališta - koje je nosilo njegovo ime, nažalost srušeno u II. Svjetskom ratu, a čuva se u NMZ-u. Od trenutka svog osnutka, 1865. godine, izvedbom Verdijeve opere Krabuljni ples, Teatar Verdi postaje najveće i najljepše kazalište na istočnoj obali Jadrana i jedno od središta kulturnog života Zadra i okolice. Izložba nam tako daje mogućnost svjedočiti nekim od prizora iz bogatog Verdijevog opusa u kojem su uživali naši preci", rekla nam je uvodno ravnateljica NMZ-a Renata Peroš.

Ulaskom u Kneževu palaču, koja je još jednom dokazala svoju svestranu namjenu i mogućnost korištenja za sve prigode, otvara nam se put u prošlost, a kroz ovu izložbu, možemo proputovati kroz povijest Verdijevog doprinosa u svijetu umjetnosti koja traje i dan danas te ostaje na čuvanje i uživanje budućim generacijama

Izložba nudi iscrpan uvid u umjetničke kreacije, točnije 19 kostima, slike, crteže, scenografije (ukupno 19 cjelina), koje su izradili umjetnici kao što su Luchino Visconti, Franco Zeffirelli, Pierluigi Pizzi, Danilo Donati i Nivola Benois. Oni su svojim umjetničkim žarom vizualno predočili povijesne situacije, mjesta i likove, koje je glazbeni genij Giuseppe Verdi izvanredno dočarao svojom uzvišenom i besmrtnom glazbom, ispričali su nam urednici Izložbe, Alessandra Malusardi i Francesco Reggiani.

Eksponati

Među eksponatima se može vidjeti reprodukciju kostima koju potpisuje veliki Giorgio De Chirico, a prema kojoj je nastao kostim za Vojvodu od Mantove u »Rigolettu iz 1930. godine. Tu je i slavna predstava Don Carlosa iz sezone 1965/66. u režiji i inscenaciji Luchina Viscontija. Tu je manje poznata Verdijeva opera Alzira za koju je u Teatro dell'Opera scenografiju i kostime radio poznati Danilo Donati. Izložen je i kostim Falstaffa te Zeffirellijeve skice. Zanimljivost je da opera Falstaff za Teatro dell'Opera ima posebno značenje jer je u travnju 1893. godine, za njezinu praizvedbu, Giuseppe Verdi prvi i jedini put fizički bio u ovom kazalištu! Među eksponatima značajno mjesto zauzimaju skice i crteži Pierluigija Pizzija za Verdijeve opere Dva Foscarija i Lombardijce, a nezaobilazna je i Aida čiju scenografiju i kostime potpisuje Nicola Benois. (isječak iz Novog lista, 15. svibnja 2013.)

Izloženi materijal predstavlja fascinantno svjedočanstvo o ogromnom radu koji stoji iza jedne opere s one strane scenske rasvjete i glazbe. radi se o složenom spoju kreativnosti, vrhunskih tehničkih vještina i majstorstva, neophodnih pri izradi scene i kostima. Skladatelj iz Busseta bio je veliki inovator lirskih skladbi, proširio je njihovu dramatičnu strukturu, dao veću ulogu orkestru te ocrtao i podario veću psihološku dubinu likovima.

Verdi je umješno unosio u svoju glazbu velike strasti i osjećaje te stvorio novi kazališni jezik. Melodrama, taj izvanredan spoj radnje, glazbe i pjevanja, s Verdijem je postala jedan od najuzvišenijih izraza talijanske kreativnosti, prepoznat i cijenjen u cijelom svijetu, kazali su urednici.

Izbor eksponata nije bio ni malo lak, kaže jedan od urednika izložbe Francesco Reggiani. Arhiv Teatra dell'Opera u svom fundusu ima osamdeset tisuća kostima i jedanaest tisuća skica opernih scenografa i kostimografa, i trebalo je napraviti selekciju između brojnih produkcija Verdijevih opera koje se 130 godina izvode na sceni tog rimskog opernog kazališta. Rukovodili smo se vrijednošću svakog pojedinog eksponata, a to znači i imenima njihovih autora.

Na otvorenju se mogao pogledati video koji je prikazivao najpoznatije arije iz Verdijevog života u izvedbi Teatra dell'Opera di Roma pridonio je kontekstualizaciji izložbe upotpunjujući tako ovaj hommage kojeg dugujemo Maestru povodom 200-te godišnjice njegovog rođenja.Nakon otvorenja izložbe, predstavniku Grada domaćina, Draženu Grguroviću simbolično su predani ključevi Teatra dell'Opera di Roma, čin koji se tradicionalno ponavlja u svakome od gradova domaćina, i time je i Zadar postao jedan od čuvara bogate baštine ovog ingenioznog umjetnika.

Svi su posjetitelji nakon službenog dijela otvorenja uživali u prigodnom koncertu u atriju Providurove palače kojeg su održale Nela Šarić i Blanka Aždajić Medi. Zvuci predivnih nota genijalnog skladatelja uveli su nas tako u svijet 19. stoljeća i probudili maštu nekog davno proživljenog života i genijalnog uma Giuseppe Verdija.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.